Ryzen 5 2600 işlemci yükte 85 dereceyi görüyor

TX 12 cm Sessiz Siyah Kasa Fanı (TXCCF12BK) Fiyatı alınır mı bu fan
Yuvarlak bir cevap veriyorsun. Aynı işlemciye sahip olduğum için anlamaya çalışıyorum. 3,4 GHz temel hızdır. Core Performance Boost default olarak aktiftir, yani BIOS'dan manuel kapatmadıysan açıktır. Bu ayar ile işlemcin 3,75 GHz'lere kadar boostlanır. Game Mode da aktif ise 3,85 GHz'ye kadar tırmanıyor. 3,85 GHz'de stok fan ile 90-95°C'yi görmüşlüğüm var. 3,75 GHz ile ise 80°C'ye çıkıyordu.

Sana tavsiyem BIOS'dan Core Performance Boost'u kapat ve işlemcini 3,4 GHz'de limitle. Bir de AMD Cool'n' Quiet özelliğini ayarla. Bir oyunda tekrar test edip Afterburner sonuçlarını bizlerle paylaş.
Yapacağım
Gigabayte bios açma tuşu nedir bilen var mı?

Yuvarlak cevap veriyorsun. Aynı işlemciye sahip olduğum için anlamaya çalışıyorum. 3,4 GHz temel hızdır. Core Performance Boost default olarak aktiftir, yani BIOS'dan manuel kapatmadıysan açıktır. Bu ayar ile işlemcin 3,75 GHz'lere kadar boostlanır. Game Mode da aktif ise 3,85 GHz'ye kadar tırmanıyor. 3,85 GHz'de stok fan ile yüksek yüzdeli kullanımda ve testlerde 90-95°C'yi görmüşlüğüm var. 3,75 GHz ile ise 80°C'ye çıkıyordu. Senin de böyleyse stok Wraith Stealth fan ile gayet normal.

Sana tavsiyem BIOS'dan Core Performance Boost'u kapatarak işlemcini 3,4 GHz'de limitle. Bir de AMD Cool'n' Quiet özelliğini ayarla. Bir oyunda tekrar test edip Afterburner sonuçlarını bizlerle paylaş. İşlemci kullanımı, saat hızı ve derecesi mutlaka açık olsun.
Ben bulamadım nerede o özellik

Ben bulamadım nerede o özellik
MSI anakartların yeni arayüzünde Overclock - Advanced CPU Configuration sekmesinde oluyordu. Gigabyte'da nerededir bilgim yok fakat internette şu yazıyı gördüm:
"Gelişmiş Frekans Ayarları --> İşlemci frekans ayarları kısmından çıkıyor. BIOS'ta CPU frekans kısmında biraz ara. Senin anakartında tam olarak nerededir, bilemiyorum."
Ayar arama yerinden aratıp bulabilirsin, anakart modelinle araştırma da yapabilirsin. Mutlaka vardır.

Rainbow Six Siege işlemciye daha çok yüklenen bir oyun. R6'da deneyebilirsin. Fakat yaptığınız bu işlem bir takım performans kayıplarına sebep olacaktır.

MSI anakartların yeni arayüzünde Overclock - Advanced CPU Configuration sekmesinde oluyordu. Gigabyte'da nerededir bilgim yok fakat internette şu yazıyı gördüm:

Ayar arama yerinden aratıp bulabilirsin, anakart modelinle araştırma da yapabilirsin. Mutlaka vardır.
Büyük ihtimalle açık o yüzden böyle yüksek sıcaklık değerlerini görüyor

3750mhz gösteriyor MSI after burner ben o zaman kapamaya bakıcam

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı