Ryzen 5 5500 yükte 85 dereceyi geçiyor

Yusufer43

Hectopat
RAM
16
Anakart
A520M-A PRO
Selam arkadaşlar, Ryzen 5 5500 işlemcim boşta 50-60 derece fakat ne zaman ki herhangi ağır bir oyuna giriyorum hemen sıcaklık 85+ oluyor. Stok fan ile kullanıyorum.
Aşağıdaki fotoğraftan bazı değerlere bakabilirsiniz.

IMG_20230902_224204.jpg

Stok fan bazı durumlarda yetersiz gelebiliyor. isterseniz, kule tipi bir soğutucu alabilirsiniz. Termal macun yenileyin oda bir kaç derece düşürür en fazla.

Benim de aynı durumdaydı. Termal macun ve undervolt sonrası 75 80 derecelere düşürdüm. Şu anlık termal macun yenileyebilecek imkanın yoksa undervolt yap.

BIOS'a girin, PBO'yu Advanced yapın. PBO Limits: Disabled, Curve Optimizer'e girin oradaki ayarı Per Core yapın ardından hepsini Negative ve 30 yapın. Sıcaklıkları tekrar gözleyin. Eğer 30'da dengesiz oluyorsa hepsini 25 yapabilirsiniz.

Stok fan ile normal, bir de kasanın kendisi havadar değilse ayrı bir etken. Bütçen varsa soğutu değiştirebilirsin. Geçici çözüm olarak BIOS'tan CPB'yi kapatabilirsin. Ayrıca kasanın yan kapağını açıp tekrar sıcaklığı gözlemleyebilirsin ama bu durumda da kasanın içi normalden daha çok toz tutacaktır.

Termal macun nedir? Kasa nedir?
Termal macun 3 ay önce sürüldü, markasını bilmiyorum. Kasa Deepcool CC560.

Stok fan bazı durumlarda yetersiz gelebiliyor. isterseniz, kule tipi bir soğutucu alabilirsiniz. Termal macun yenileyin oda bir kaç derece düşürür en fazla.
Termal macun 3 ay önce sürüldü tekrar sürmem gerekli mi? Kaç ayda bir yenilemem gerek?

Stok fan ile normal, bir de kasanın kendisi havadar değilse ayrı bir etken. Bütçen varsa soğutu değiştirebilirsin. Geçici çözüm olarak BIOS'tan CPB'yi kapatabilirsin. Ayrıca kasanın yan kapağını açıp tekrar sıcaklığı gözlemleyebilirsin ama bu durumda da kasanın içi normalden daha çok toz tutacaktır.
Anladım, peki önerdiğiniz soğutucu var mı?

Önerdiğiniz bir f/p kule tipi soğutucu var mı hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı