Ryzen 5 2600 işlemci yükte 85 dereceyi görüyor

Muhtemelen CPU soğutucusunda CPU'ya temassızlık var. Geçenlerde benzer bir konu açılmıştı i7-7700 işlemciydi yanılmıyorsam CS:GO'da 80-90 dereceleri görüyordu. Arkadaşa fanı söküp tekrar takmasını söylediler, fanı söküp taktıktan sonra sıcaklık yarıya inmiş. Sizde de benzer bir durum olabilir, değerler anormal.

Başlıkta da belirttiğim gibi Ryzen 5 2600 işlemcim var ve yükte 85 dereceyi görüyor (stok soğutucu).
Kaç MHz'de, %kaç kullanımda, hangi oyunda, hangi ayarlarda, hangi çözünürlükte 85°C oluyor? İlgili derecelere çıkmışken Afterburner ile çekilmiş bir fotoğraf varsa paylaşır mısın?

Eski işlemcim R5 2600 idi ve eski kasamda (Rampage) bende yük altında 78-80 dereceleri görüyordum.(Biostan fan eğrisi ayarladığını varsayıyorum.) Yan kapağı açarak işlemci sıcaklığını 65 derecelere kadar düşürüyordum. Yeni aldığım Corsair kasada ise maksimum 70 dereceyi görüyordum. Yüksek ihtimalle kasanın hava akışıyla alakalı bir durum.
Yan tarafını açsam düşerde çok toz olur kasa içi

Tozlanmamasını istiyorsanız yan kapağı açıp kapak ebatlarında bir tül veya havayı engellemeyecek bir bez parçası bulup çıkarılan kapak yerine tutturabilirsiniz. Ancak böyle bir şey yaparsanız sağlam yapın ki GPU veya CPU fanlarına vs. dolanma ihtimali olmasın. Tozlanmayı minimum seviyeye indirmiş olursunuz.

3.4ghz AIDA64 ile yaptım 85 dereceyi gördü çoğu oyunda da o civarlarda
Yuvarlak cevap veriyorsun. Aynı işlemciye sahip olduğum için anlamaya çalışıyorum. 3,4 GHz temel hızdır. Core Performance Boost default olarak aktiftir, yani BIOS'dan manuel kapatmadıysan açıktır. Bu ayar ile işlemcin 3,75 GHz'lere kadar boostlanır. Game Mode da aktif ise 3,85 GHz'ye kadar tırmanıyor. 3,85 GHz'de stok fan ile yüksek yüzdeli kullanımda ve testlerde 90-95°C'yi görmüşlüğüm var. 3,75 GHz ile ise 80°C'ye çıkıyordu. Senin de böyleyse stok Wraith Stealth fan ile gayet normal.

Sana tavsiyem BIOS'dan Core Performance Boost'u kapatarak işlemcini 3,4 GHz'de limitle. Bir de AMD Cool'n' Quiet özelliğini ayarla. Bir oyunda tekrar test edip Afterburner sonuçlarını bizlerle paylaş. İşlemci kullanımı, saat hızı ve derecesi mutlaka açık olsun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı