Ryzen 5 2600 işlemcinin pini yamuldu

Echidna

Hectopat
Termal macun sürmek için işlemciyi çıkartmaya çalıştığımda stok soğutucuya yapışık halde çıktı stok soğutucudan çıkarmak için biraz zorladım elimde. Sonunda çıkarttım ama gördüğüm kadarıyla 6 tane pinim yamulmuştu. Yamukluk çok değil birazını düzeltebildiğim kadar düzelttim ama hala yamukluk vardı. Anakarta geri takmaya karar verdim olan oldu diyerek takmaya çalışırken bir tarafı tam oturmuş diğer tarafı da tam oturmamıştı. Biraz ileri geri yaparak oturttum yine bazı pinlerin yamulduğunu düşündüm o esnada bakmadım hiç. Sonra bilgisayarı çalıştırdım 1 kere Ryzen 5 2600 le ilgili hata aldım hata BIOS'a yönlendiriyordu ondan sonra hiçbir şey yapmadan F10'a bastım ve yeniden başlattım bilgisayar açıldı. Şu an oyunlarımı oynuyorum ama sizce bir şey olmuş olabilir mi? Bundan dolayı darboğaz yaşanabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekran alma ihtimaliniz var diye biliyorum, alırsanız büyük ihtimalle ondan olacaktır. Pinleri cımbızla düzeltmeyi deneyin, zaten düzelttim demişsiniz. Bir müddet sorun çıkmazsa sorun olacağını zannetmiyorum.

Soğutucuyu pat diye çekmenin zararları. Sağa sola hafif kaydırarak çıkartınca hiçbir sorun olmuyor, işlemci soğutucuyla birlikte fırlamıyor. Keşke dikkat etseydiniz, böyle şeyler başınıza gelmezdi. Yük altında sistem çökmüyorsa sorun olmamıştır herhalde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar açıldıysa bir sıkıntı yok demektir dostum herhangi bir performans kaybı yaşamazsın endişelenme benim de başıma gelmişti fıstık gibi kullanıyorum

Hocam soğutucunuzu gereğinden fazla sıkmayınız bu yüzden işlemci gerek RAM'ler ile iletişimde sorun yaşatır gerekse fazla baskı pinleri yamultup hatta çıkarırken işlemciyi kırabilir. Şu anlık bir cevap veremeyeceğim ancak bir bu işte yüksek bilgi sahibi kişilere göstermekte fayda var garanti kabul etmeyebilir.

Taktığımda BIOS ayarlarım sıfırlanmıştı.
Bir de anakarta takmaya calıstığımda bir tarafı oturuyordu diğer tarafı oturmuyordu biraz sağ sol yaptım tam oturdu yeni pinlerin yamulmuş ihtimali var mı gerçi yamulsa açılmazdı.
Bilgisayar açıldıysa bir sıkıntı yok demektir dostum herhangi bir performans kaybı yaşamazsın endişelenme benim de başıma gelmişti fıstık gibi kullanıyorum
hocam ramım 2. slota takılıydı normalde bu olaydan sonra oyundan atmaya başladı 1 saat oynayınca witcher 3 de mesela bir de rama hafif dokunduğumda pc yeniden başlıyor 1. slota taktım düzeldi işlemci yüzünden 2. slotun hasar görmesi muhtemel mi?
Hocam soğutucunuzu gereğinden fazla sıkmayınız bu yüzden işlemci gerek RAM'ler ile iletişimde sorun yaşatır gerekse fazla baskı pinleri yamultup hatta çıkarırken işlemciyi kırabilir. Şu anlık bir cevap veremeyeceğim ancak bir bu işte yüksek bilgi sahibi kişilere göstermekte fayda var garanti kabul etmeyebilir.

Hocam RAM'ım 2. slota takılıydı normalde bu olaydan sonra oyundan atmaya başladı 1 saat oynayınca Witcher 3 de mesela bir de rama hafif dokunduğumda PC yeniden başlıyor 1. slota taktım düzeldi işlemci yüzünden 2. slotun hasar görmesi muhtemel mi?

Son düzenleme:
Termal macun sürmek için işlemciyi çıkartmaya çalıştığımda stok soğutucuya yapışık halde çıktı stok soğutucudan çıkarmak için biraz zorladım elimde. Sonunda çıkarttım ama gördüğüm kadarıyla 6 tane pinim yamulmuştu. Yamukluk çok değil birazını düzeltebildiğim kadar düzelttim ama hala yamukluk vardı. Anakarta geri takmaya karar verdim olan oldu diyerek takmaya çalışırken bir tarafı tam oturmuş diğer tarafı da tam oturmamıştı. Biraz ileri geri yaparak oturttum yine bazı pinlerin yamulduğunu düşündüm o esnada bakmadım hiç. Sonra bilgisayarı çalıştırdım 1 kere Ryzen 5 2600 le ilgili hata aldım hata BIOS'a yönlendiriyordu ondan sonra hiçbir şey yapmadan F10'a bastım ve yeniden başlattım bilgisayar açıldı. Şu an oyunlarımı oynuyorum ama sizce bir şey olmuş olabilir mi? Bundan dolayı darboğaz yaşanabilir mi?

Bende de aynı şekilde oldu ama ben direk F10'a basınca BIOS'a yönlendirmedi direk girdim. BIOS ayarlarım sıfırlandı. Peki siz şu an sorunsuz kullaniyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı