Ryzen 5 2600 İşlemciye Soğutucu Alınmalı Mı?

4bdulkadir

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Yozgat
Daha fazla  
Meslek
Veteriner Teknikeri
İyi günler daha önce bir sistem dizmiştim iyi kötü bir şekilde. Öncelikle sistemi belirteyim daha sonra sorunumla ilgili açıklama yazayım.
Sistemim şu şekilde:
  • Ryzen 5 2600
  • Sapphire RX 570 4 GB
  • 8x2 16 GB 2400 MHz Reeinno RAM
  • Crucial 240 GB SSD
  • 1 TB Seagate HHDD
  • 500+80W FSP PSU
  • Kasam : SI-5100 - Be Cool. Get AeroCool

İşlemcim stok soğutuculu Opera açıkken ortalama 40-45 derecelerde seyrediyor, ekran kartım da 40-45 civarlarında. Yüksek grafikli oyunlarda maksimum 70-75 arası seyrediyor işlemcim ve ekran kartım neredeyse aynı sıcaklıkları veriyorlar. Kasam iki tahta arasında klasik bilgisayar masalarında olan ve tahta ısınıyor bacağım değince terliyor. Bu sıcaklıklar işimi görür mü yoksa işlemci için bir soğutucu alınır mı? Yoksa kasayı mı değiştirmeliyim bütçem ikisine birlikte yetmez. Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    25,3 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
İşlemci soğutucudan önce kasanızı oradan çıkartmanız lazım. Orada hava sirkülasyonu çok kötü olduğundan aşırı ısınma ile karşılaşıyorsunuz. Öncesinde kasanızı oradan çıkartıp, sıcaklıkları öyle test edin.

Bu modelde genelde stok ayarlarda stok soğutucu ile kabul edilebilir sıcaklıklar alınıyor (hava akışına bağlı). Ben aynı modeli undervolt işlemi ile sıcaklığını 7°~8° kadar düşürdüm, ilgilenirsen konu açmıştım.

Ryzen 5 2600 undervolt (3.6/3.7)
Konuda 3.6 olarak belirttim fakat gözlemlediğim kadarı ile oyunlarda sabit 3.7 duruyorken, 3.8 GHz dahi görebiliyor.

OC yapmayacaksanız stok soğutucu yeterli olacaktır.
OC yapmayı düşünmüyorum şuan performansı işimi görüyor, teşekkür ederim.
Bence gerek yok stok soğutucu ile OC yapılmadığı sürece serin çalışan bir işlemci.
OC yapmayacağım zaten, sıcaklıklar biraz aklıma takılmıştı teşekkür ederim.
Gerek yok stok soğutucu yetiyor iyi bir kasanız varsa.
Kasamın pek iyi olduğu söylenemez
Kasa

Yeni konular

Geri
Yukarı