Ryzen 5 2600 Otomatik Overclock Yapıyor

jaimelannisterr

Hectopat
İşlemci: Ryzen 5 2600
Anakart: Asrock B450M HDV R4.0
Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1070 Mini ITX OC
RAM: XPG 8 GB DDR4 3000 MHZ
BIOS Sürümü: B450M HDV R4.0 P2.20
Soğutucu: AMD Wraith Stealth Stok soğutucu

Yukarıdaki özelliklere sahip yeni bir sistem toplayıp kurulumunu yaptım. İlk başta hiçbir sıkıntı yaşamadım, BIOS'da "OC Mode Asrock Settings" seçiliydi ve işlemcim stok modda maks 3.7 GHz olarak sorunsuz çalışıyordu.

Daha sonra BIOS güncellemesini yaptım ve BIOS'dan "Asrock Settings" ayarı kayboldu. CPU Frequency için Auto by CMD CBS ve manuel ayarları kaldı.

BIOS'da bu ayar harici sadece RAM overclock profilini aktif edip, 2666 MHz değerinden 3000 MHz değerine çıkardım.

CPU Frequency ayarında Auto by AMD CBS seçeneğini seçtiğim zaman, işlemci kendi kendini otomatik OC yapıyor ve stres testi açtığımda veya oyun oynarken 4.5-5 GHz değerlerine ulaştığını görüyorum işlemcinin. (haliyle işlemcim 80 derece üstüne çıkıyor ve stabil olmuyor)
Manuel ayarını seçtiğimde ise default olarak 3400 MHz değeri ve stok voltaj değeri geliyor aşağıda değiştirilebilir olarak, oynamadan kaydediyorum. Belki CPU gene 3.7 GHZ değerine boostlanıyordur diye fakat bu sefer de 3.4 GHZ değerini aşamıyorum ve buna rağmen stres testinde 70 dereceye ulaşıyor 10 dakika sonra işlemci

Şimdi benim sorunum şu, ben bu işlemciyi nasıl tekrar ilk haline getirip stok ayarlara alabilirim? Auto by AMD CBS ayarını açıklayabilir misiniz neden bu kadar işlemciyi dengesiz boostluyor? Ne yapmam gerekli?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı