Ryzen 5 2600 Overclock ile ne kadar performans artar?

MachL

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Evet arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi Ryzen 5 2600 işlemcim ve B450M S2H anakartım var, 4.1-4.2 seviyelerine getirirsem tek çekirdek performansımda artış ne kadar olur? Mesela i5 9400F seviyelerine çıkabilir miyim?
Son olarak bu artış oyunlarda bana ne kadar etki eder?

Son düzenleyen: Moderatör:
4.2 GHz'de evet. 9400F'in tekli çekirdek performansına erişebilirsin ancak o hıza normal voltaj aralığında çıkabilmek için sağlam silikonlardan birine denk gelmiş olman gerek.

OC yani hız aşırtma konusu bir yönüyle ürün pazarlama stratejisidir. Bir işlemci bir kilogram ağırlık taşıyabiliyorsa bir kilo 100 gram da taşıyabilir ama bu sadece işlemcinin yük altında çalışmasına yol açar. OC yaptım mı elbette yaptım lakin OC sadece işlemciyle alakalı bir konu değildir. Donanımınızın da yeterli olması lazım. Eski teknoloji bir HDD üzerinde kurulu bir sisteme siz OC yapsanız ne olur yapmasanız ne olur. Teknoloji şirketlerinin müşteriyi çekme yöntemlerinden biridir OC konusu.

4.10 ile çalışan bir işlemci 5.20 de çalıştırılabiliyorsa zaten o işlemci 5.20 lik bir işlemcidir. Yani o işlemciye OC yapabilirsiniz. Elbette yukarda da belirttiğim gibi donanım yeterli olmalıdır. Performans ona göre artar ama bir üst model işlemcinin performansını vermez. Size tavsiyem hızaşırtmada çok yavaş gitmeniz. Donanımınızı test edersiniz böylece

@an.l6i İşlemci çekirdekleri üretilirken silikon kullanılıyor ya, onu kastediyorum. Senin dediğin kapağın altındaki malzeme sanırım. Intel de 9. nesil ile birlikte termal macun kullanımını bıraktı ve lehime döndü. Anlatmak istediğin farklıysa daha açık yazabilir misin?

4.2 GHz'de evet. 9400F'in tekli çekirdek performansına erişebilirsin ancak o hıza normal voltaj aralığında çıkabilmek için sağlam silikonlardan birine denk gelmiş olman gerek.
Aldığım yerde 4.2 GHz'ye çıkacağını iddia etmişti sözde ürün sıfırken çıkacağı maximum frekansa çıkartılıyormuş ve benim işlemcim 4.2'ye çıkabilirmiş.
OC yani hız aşırtma konusu bir yönüyle ürün pazarlama stratejisidir. Bir işlemci bir kilogram ağırlık taşıyabiliyorsa bir kilo 100 gram da taşıyabilir ama bu sadece işlemcinin yük altında çalışmasına yol açar. OC yaptım mı elbette yaptım lakin OC sadece işlemciyle alakalı bir konu değildir. Donanımınızın da yeterli olması lazım. Eski teknoloji bir HDD üzerinde kurulu bir sisteme siz OC yapsanız ne olur yapmasanız ne olur. Teknoloji şirketlerinin müşteriyi çekme yöntemlerinden biridir OC konusu.

4.10 ile çalışan bir işlemci 5.20 de çalıştırılabiliyorsa zaten o işlemci 5.20 lik bir işlemcidir. Yani o işlemciye OC yapabilirsiniz. Elbette yukarda da belirttiğim gibi donanım yeterli olmalıdır. Performans ona göre artar ama bir üst model işlemcinin performansını vermez. Size tavsiyem hızaşırtmada çok yavaş gitmeniz. Donanımınızı test edersiniz böylece
Arctic freezer 34 esports duo işlemci soğutucusu sipariş ettim, yüksek sıcaklıklara çıkacağını sanmıyorum.

@MachL Bunu test etmeden nasıl bilebiliyorlar? Normalde maksimum frekansı 3.9 GHz işlemcinin. 2. nesillerde AOC var mı emin değilim ancak olsa bile 4.2 GHz'e ulaşamaz. Nereden aldınız ayrıca?

@MachL Bunu test etmeden nasıl bilebiliyorlar? Normalde maksimum frekansı 3.9 GHz işlemcinin. 2. nesillerde AOC var mı emin değilim ancak olsa bile 4.2 GHz'e ulaşamaz. Nereden aldınız ayrıca?
N11'den bir satıcıdan aldım, söylediğine göre deneniyormuş nerde ve nasıl olduğundan bahsetmedi, ayrıca Ryzen 5 2600 ve 2700 overclock ile 4.2 seviyelerine çıkabiliyorlar x versiyonlarında daha yukarılarda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı