Ryzen 5 2600 voltajsız overclock yapma

MachL

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
B450M S2H ve R5 2600 var, yakın zamanda ekran kartı değiştireceğim ve işlemci değiştirmeye gerek görmedim her işimi görüyor.
Merak ettiğim konu stock soğutucu ile ne kadar overclock yapabilirim(voltaj arttırmadan)?
Voltaj arttırmadan yaptığım OC'da sıcaklıklarda bir artış görülür mü?
Son olarak 4.2GHz seviyelerinde 2600'ler görüyorum bu seviyelere çıkmak için ne kadar voltaj artırmam gerekir ve ortalama bir hava soğutma işimi görür mü?
Herkese iyi Sosyal'ler.

Voltajsız overclock biraz sorun yaratabilir dostum. Overclockta önemli olan mevzu stabilite. Stabil olmayan 5GHz bile olsa pek işine yaramayacaktır. Aksine sorun bile olabilir. B450M S2H Anakartta zaten overclock anlamında pek başarılı sayılmaz. Eğer ekran kartına darboğaz gibi bir sorun olmayacaksa bence yapmamalısın.

Voltajsız 100MHz bile zor çıkarsın. 4.2GHz'de kullanan arkadaşlar voltajlı yapıyor, ve bu seviyeye çıkmak için stok soğutucu dışında bir soğutucuya ihtiyacın var, sıcaklık konusu tamamen soğutucuna bağlı.
Ayrıca B450M S2H'yi o kadar zorlaman doğru değil. O anakartın o kadar dayanıklı olduğunu sanmıyorum.

O.C. yapmaya neden gerek duyuyorsun ki? Ryzen 5 2600 tek çekirdek konusunda iyi bir işlemci.

@Astrein Ryzen 2600 tek çekirdek performansında i3 9100 ile yarışamıyor. Bu sebeple çoklu çekirdekten faydalanamayan oyunlarda Intel'in alt seri işlemcilerine kıyasla geri kalıyor.

Yeni model olan R5 3600'de tek çekirdek performansı 2600 modeline göre %20 civarı daha iyi olduğu için oyun bilgisayarlarında ciddi oranda tercih edilmeye başlandı.

Sonuç olarak Ryzen 2600'ün tek çekirdek performansının iyiden ziyade vasat olduğunu söyleyebilirim.

Voltaj ayarı yapılsa bile her işlemcisi o hıza çıkabilecek şekilde değil.
Ben voltaj ayarıda yapsam iyi bir soğutucu ile 4.05ghz den yukarı stabil çıkamıyorum.
Ryzen master ile 4.35ghz e kadar çıktım ama stabil değil sistem bir açılıyor bir açılmıyor.
Yeni anakartlarda voltajı otomatik voltaj ayarı fena değil. Önce otomatik bırakıp deneyin. Fazla sıcak olur ise el ile voltaj ayarına girin.

Voltajsız 100MHz bile zor çıkarsın. 4.2GHz'de kullanan arkadaşlar voltajlı yapıyor, ve bu seviyeye çıkmak için stok soğutucu dışında bir soğutucuya ihtiyacın var, sıcaklık konusu tamamen soğutucuna bağlı.
Ayrıca B450M S2H'yi o kadar zorlaman doğru değil. O anakartın o kadar dayanıklı olduğunu sanmıyorum.

O.C. yapmaya neden gerek duyuyorsun ki? Ryzen 5 2600 tek çekirdek konusunda iyi bir işlemci.
Dediğim gibi ekran kartı değiştireceğim işlemcim yeni nesil işlemcilere göre tek çekirdekte biraz geride bende AMD'nin bana sunduğu tercihi kullanmak istedim.
B450m S2H konusuna gelince burada konu açmıştım bana gelen yorumlar başka bir işlemci ile 4.5GHz'ye kadar overclock yaptıkları ve sıcaklıkta ve stabilitede en ufak sorun olmadığıydı.
Voltaj ayarı yapılsa bile her işlemcisi o hıza çıkabilecek şekilde değil.
Ben voltaj ayarıda yapsam iyi bir soğutucu ile 4.05ghz den yukarı stabil çıkamıyorum.
Ryzen master ile 4.35ghz e kadar çıktım ama stabil değil sistem bir açılıyor bir açılmıyor.
Yeni anakartlarda voltajı otomatik voltaj ayarı fena değil. Önce otomatik bırakıp deneyin. Fazla sıcak olur ise el ile voltaj ayarına girin.
Önce otomatik yap diyorsun, sonra en uygun voltaji bulana kadar oyna voltajla diyordun demi?
@Astrein Ryzen 2600 tek çekirdek performansında i3 9100 ile yarışamıyor. Bu sebeple çoklu çekirdekten faydalanamayan oyunlarda Intel'in alt seri işlemcilerine kıyasla geri kalıyor.

Yeni model olan R5 3600'de tek çekirdek performansı 2600 modeline göre %20 civarı daha iyi olduğu için oyun bilgisayarlarında ciddi oranda tercih edilmeye başlandı.

Sonuç olarak Ryzen 2600'ün tek çekirdek performansının iyiden ziyade vasat olduğunu söyleyebilirim.
İ3 9100f tek çekirdekte önde dediğin gibi ama yapma nedenim yavaşlıktan değil, zaten i3 9100f seviyelerine çıkmak için 4.1 seviyelerine çıkmak yeterli olacaktır.
Benim asıl OC nedenim 2060 veya 5700 gibi güçlü kartlar aldığımda 1080p oyunculukta darboğaza mağruz kalmamak.
Zaten overclock yapılmayan intel işlemcileri AMD'ye rakip bile görmüyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı