Ryzen 5 2600 sistem ekran kartı değişimi sonrası açılmıyor

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Selam.

Yeni ekran kartım PNY 4080 bugün geldi ve DDU ile “ekran kartı değişimi için” olan seçeneğe tıkladım bilgisayar güvenli moddayken. Ekran kartını sorunsuzca zarar vermeden taktım fakat anakartın ışığı yanmasına rağmen bilgisayara güç hiç gelmedi. Eski kartım RTX 3050'yi tekrardan slota takıp bağladım kabloları anakart ışıkları yine yandı fakat güç hala gelmiyor. Arka kapağı açtım dedim acaba güç tuşu kablosu falan mı koptu ama hepsi sağlamdı ki zaten herhangi bir zorlama da olmadı sadece ekran kartını takmıştım. Açma düğmesine basmama rağmen hiç güç gelmiyor ama anakart ışıkları yanıyor sizce sorunu nasıl çözerim? Acaba DDU'da o seçeneği tıkladığım için mi ekstra bir şey yapmam lazım fikirlerinizi merak ediyorum.

Sistemim:
Anakart: ASUS B450 Plus Gaming.
PSU: Cougar turret V2 700W 80Plus.
İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: Palit RTX 3050.
RAM: G.Skill 32 GB 3200 MHz DDR4.
Depolama: Samsung 980 Pro.

Not: Satın aldığım GPU bu sisteme fazla biliyorum zaten R9 5950X ve FSP 1000W Gold satın aldım yakında gelecekler. Şu anki sorunum 3050'yi geri taktığımda da sistemin açılmaması.

2600'e 4080 mi taktin 😱 neyse hiç beslemezdi ama zaten degistiriyorsun. Sorun anakartta 4080 PCI'e 4 yuvasi istiyor anakartinda PCI'e 3 girisi var muhtemelen bir seyleri yakmış anakart degistirmen gerekecek.

Artı -1 Eksi
2600'e 4080 mi taktin 😱 neyse hiç beslemezdi ama zaten degistiriyorsun. Sorun anakartta 4080 PCI'e 4 yuvasi istiyor anakartinda PCI'e 3 girisi var muhtemelen bir seyleri yakmış anakart degistirmen gerekecek.
Anakartım yansa hiç çalışmazdı bence. 3050’yi geri taktım ve FIFA bile oynadım. Yanlış bilgi verip dalga geçmeyin lütfen.

Dalga gecmiyorum eski bir islemciye 4080 kandar guclu bir kartt akildigini hiç görmediğim için şaşırdım.

Anakart yakmasindan kastim PCI-e giden bazi yollarin bozulmuş olabilecegiydi. Ama sonucta boyle bir seyi denemedim o yuzden sonucu ne olur bilmiyorum.

Bence ekran kartını (3050) stres testine sok bir şey bozulduysa dusuk performans verir. Sende degistirmen gerekiyor mu anlarsin.

İyi sosyaller.

Yeni konular

Geri
Yukarı