Ryzen 5 2600 Sistem için Soğutma Önerisi

Anwisdom

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, sistemim için boş alan bırakmadan soğutma önerisi istiyorum. Öncelikle sistemim;
  • Ryzen 5 2600 işlemci
  • MSI RTX 2070 Gaming Z Ekran Kartı
  • Asus B-450 TUF PLUS Anakart
  • Corsair Vengeance (2x8GB) 3200MHz RAM
  • Corsair 275R Tempered Glass Kasa
(Diğer donanımlara ihtiyaç yok sanırsam.)

Kasamla beraber gelen biri önde biri arkada olmak üzere stok fanları kullanıyorum. İşlemcide stok fan. Kasanın üst tarafı 240mm, sol tarafı 120mm, sağ tarafı ise 360mm. Fakat buna göre alsam bile fanları rahat bir şekilde takabilecek miyim bilmiyorum. Daha doğrusu nasıl bir şey alacağımı da bilmiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

İşlemci soğutucusu mu yoksa kasa fanı önerisi mi istiyorsunuz ? Bütçeniz nedir ?

İşlemci soğutucusu mu yoksa kasa fanı önerisi mi istiyorsunuz ? Bütçeniz nedir ?
Bütçe maksimum 1000 TL kadar düşünüyorum sıvı soğutmalı olursa 3 tane Aigo RGB fan + Sıvı soğutma şeklinde düşünüyorum.
Stok fanı kullanmama nedeniniz nedir? Soğutma performansı, ses ya da görünüş mü?
Stok fandan memnunum fakat sıvı soğutmayla arasında fark oluyor. Birde görünüş açısından renklendirmek istiyorum biraz.

Stok fandan memnunum fakat sıvı soğutmayla arasında fark oluyor. Birde görünüş açısından renklendirmek istiyorum biraz.
Eğer hız aşırtma yapmayacaksanız boşuna masraf yapmış olacaksınız. Yapsanız bile Ryzen 5 2600 hız aşırtmaya da o kadar yatkın değil. Neyse bu sizin vereceğiniz bir karar.

Öneri kısmına gelecek olursak; bence kasayla aynı marka sıvı soğutucu alın. Uyumluluk konusunda daha iyi oluyorlar. İtopya'da yazan kadarıyla Corsair 275R'ın desteklediği soğutucular: H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i

Bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

RGB uyumlu sıvı soğutma istiyorsan kasana da uygun bütçene de uygun.
Hocam tamda burda sıkıntı yaşıyorum. Sıvı soğutma olarak bunu[450 TL] alıp üste takmayı planlıyorum. Sol tarafa 1 tane 120mm Aigo[132 TL] (3 tane alıp 1 tane fazladan olması mantıklı olur diye düşünüp 3'lü olanı alırım herhalde.) fan, sağ tarafa 2 tane 140mm[158 TL], 1 tane 120mm Aigo fan takmayı planlıyorum ama uyumlu olur mu bir fikrim yok.

450 + 132 + 158 = 740 TL gibi bir fiyat çıkıyor fakat mantıklı mı bilemiyorum.
Eğer hız aşırtma yapmayacaksanız boşuna masraf yapmış olacaksınız. Yapsanız bile Ryzen 5 2600 hız aşırtmaya da o kadar yatkın değil. Neyse bu sizin vereceğiniz bir karar.

Öneri kısmına gelecek olursak; bence kasayla aynı marka sıvı soğutucu alın. Uyumluluk konusunda daha iyi oluyorlar. İtopya'da yazan kadarıyla Corsair 275R'ın desteklediği soğutucular: H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i

Bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.
Büyük ihtimalle öyle bişey alırsam indirim bekleyip alırım. Hız aşırtma yapmam gereken bir sistem değil, o yüzden yapmam büyük ihtimalle.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı