Ryzen 5 2600 ve RX 5500 XT sisteme macOS kurulumu nasıl olmalı?

slmgoko

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle selam, sistem özelliklerimi belirtmek isterim.

• Ryzen 5 2600.
  • Sapphire RX 5500 XT Pulse.
  • ASUS Prime B450M-K II.
  • Corsair 16 GB 3000MHz.
Daha öncesinde başarısız bir kurulumum oldu. Bu başarısız kurulum doğrultusunda, sanırım BIOS ayarlarında bir hata yaptım ve şu an BIOS'a sadece M.2 SSD mi çıkararak girebiliyorum. Boot edilen ıs olmadığı zaman yani depolama aracı çıkartıldığında BIOS erişimim oluyor. Başka türlü sorunumu çözemedim. O yüzden BIOS ayarlarını yapmak için tek bir şansım var, M.2 SSD slotum ekran kartı altında, ekran kartını söküp M.2 SSD söküp ekran kartını tekrar takıp BIOS'a girip ayarları yaptıktan sonra flash belleği boot edip yükleme işlemine geçebilirim. Bu sorun olarak değil de bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Daha önce başarısız kurulum olduğundan mütevellit şu an aslında bir nebze çekiniyorum, Dual boot düşünüyorum ama aklımda şu var. Genel olarak tüm vaktim MacOS'da geçecek. Windows'da sadece öyle keyiflik arkadaşlarla birkaç saat oyun oynamaya geçerim. Harici zamanlarım yazılımla uğraşırken macOS olacaktır. M.2 SSD'ye kurmak istiyorum fakat M.2 SSD 500 GB. Hem Windows hem de macOS ikisini böldüğümüzde sanırım biraz az kalıyor. 1TB HDD'yi depolama olarak MacOS'da da kullanabilir miyim? 500/500 onu da bölsek çift tarafta kullanılsa. Son olarak ise hangi sürüm ve EFI önerirsiniz?

Ethernet kartı: Realtek RTL8168/8111 PCI-e gigabit Ethernet adapter (phy: Realtek RTL8111) PCI.

Son düzenleyen: Moderatör:
En son BIOS'u ne zaman güncellediniz?

3211 BIOS sürümüm, 3604 çıkmış ve 3802(beta) mevcut. Siz söylediğinizde kontrol ettim ve 1 sürüm düşük. Uzun zamandır güncelleme işine girmedim çünkü BIOS girişim çok sıkıntılı olduğunu ilk mesajımda belirtmiştim. Üzüldüm şu an güncelleme gelmesine yine bir ton uğraş ile BIOS girip güncelleyeceğim :(
@e.n.e.s beta olanımı kurayım yoksa normal sürümü mü?

Normal sürüme güncelleyip boot etmeyi deneyebilirsiniz.
Tekrardan merhaba. BIOS güncelledim ve hata aldık yine. Şunu da eklemek istiyorum BIOS güncelleyince benim girememe sorunu düzeldi, teşekkür ederim :D

Dosya Ekleri

• A876F3D5-7E3F-4B49-BAD3-617F9D288EAF.jpeg
    A876F3D5-7E3F-4B49-BAD3-617F9D288EAF.jpeg
    269,2 KB · Görüntüleme: 17
O zaman şimdi tekrar bu EFI ile ilk olarak B450 late 2020 BIOS olmazsa düz AMD Ryzen 6 çekirdek Config'ini seçip boot etmeyi deneyin.

Late 2020 ile alınan hata bu, diğerini deneyip hemen güncelleme yazısı yazacağım.
6 çekirdek Config ile de hata aldım.
1. resim: Late 2020.
2. resim: 6 çekirdek.
@e.n.e.s Güncelleme ekledim hocam.
Ya ben şunu anlamadım hocam, sabahtan beri bu saçma hatalar ile uğraşıyorsunuz. Allah razı olsun hakkınızı ödeyemem ama anlamadığım nokta şurası. Ya insanlar tek denemede kurarken ben niye bu kadar takılıyorum gerçekten gram anlayamadım. Daha disk biçimlendirme ekranına gelemedik ya :D

Dosya Ekleri

• F9CCFA3F-F445-4917-BC06-DA8B7C36A87C.jpeg
    F9CCFA3F-F445-4917-BC06-DA8B7C36A87C.jpeg
    224,3 KB · Görüntüleme: 18
  • 032DEFAA-E3F1-41E0-9DA9-024B9D8FD294.jpeg
    032DEFAA-E3F1-41E0-9DA9-024B9D8FD294.jpeg
    180,3 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Ya insanlar tek denemede kurarken ben niye bu kadar takılıyorum gerçekten gram anlayamadım. Daha disk biçimlendirme ekranına gelemedik ya :D
R5 2600'lü sistemime kurnaya çalışırken ben de en başta attıklarına benzer hatalar alıyordum. Disk ekranına gelememiştim :D Umarım çözersin sorunu.

R5 2600'lü sistemime kurnaya çalışırken ben de en başta attıklarına benzer hatalar alıyordum. Disk ekranına gelememiştim :D umarım çözersin sorunu.

İnşallah hocam ya, gerçekten gram anlam veremedim. Bakıyorum videolara aynı işlemci aynı ekran kartı falan tak diye geçiyorlar bende niyeyse ekranla bakışıyoruz :D

Ben de bilemiyorum, bazı başka kişiler de böyle sorunlar yaşıyor. Büyük ihtimalle anakarttan dolayıdır, işlemciye özel bir durum olacağını sanmıyorum.

Bu durumda sadece başka config ve EFI deneyebiliriz. Her yeni denediğimizde farklı bir hata oluşuyor, sabit bir hata olsa daha kolay çözüme ulaşabiliriz aslında. Bugünlük bırakıyorum, başka bir zaman tekrar bakacağım.
Bu aralar @tristessehivernale yoğun ama belki elinde bir EFI vardır. Varsa müsait zamanda atacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı