Ryzen 5 2600 ve RX 5500 XT sisteme macOS kurulumu nasıl olmalı?

slmgoko

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikle selam, sistem özelliklerimi belirtmek isterim.

• Ryzen 5 2600.
  • Sapphire RX 5500 XT Pulse.
  • ASUS Prime B450M-K II.
  • Corsair 16 GB 3000MHz.
Daha öncesinde başarısız bir kurulumum oldu. Bu başarısız kurulum doğrultusunda, sanırım BIOS ayarlarında bir hata yaptım ve şu an BIOS'a sadece M.2 SSD mi çıkararak girebiliyorum. Boot edilen ıs olmadığı zaman yani depolama aracı çıkartıldığında BIOS erişimim oluyor. Başka türlü sorunumu çözemedim. O yüzden BIOS ayarlarını yapmak için tek bir şansım var, M.2 SSD slotum ekran kartı altında, ekran kartını söküp M.2 SSD söküp ekran kartını tekrar takıp BIOS'a girip ayarları yaptıktan sonra flash belleği boot edip yükleme işlemine geçebilirim. Bu sorun olarak değil de bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Daha önce başarısız kurulum olduğundan mütevellit şu an aslında bir nebze çekiniyorum, Dual boot düşünüyorum ama aklımda şu var. Genel olarak tüm vaktim MacOS'da geçecek. Windows'da sadece öyle keyiflik arkadaşlarla birkaç saat oyun oynamaya geçerim. Harici zamanlarım yazılımla uğraşırken macOS olacaktır. M.2 SSD'ye kurmak istiyorum fakat M.2 SSD 500 GB. Hem Windows hem de macOS ikisini böldüğümüzde sanırım biraz az kalıyor. 1TB HDD'yi depolama olarak MacOS'da da kullanabilir miyim? 500/500 onu da bölsek çift tarafta kullanılsa. Son olarak ise hangi sürüm ve EFI önerirsiniz?

Ethernet kartı: Realtek RTL8168/8111 PCI-e gigabit Ethernet adapter (phy: Realtek RTL8111) PCI.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman şu anlık RX 5500XT olan EFI ile USB 2.0'a takıp bir süre daha beklemeyi deneyebilirsiniz.

Tam olarak şu an onu deniyordum, aynısını yazdınız. İlk defa logoyu görebildik, bekleyelim yine de. Umut fakirin ekmeğidir :)
İlk kez logoyu görme umuduyla 20 dk bekledim ama nafile.

Son düzenleme:
O logo oldukça sıradan bir şey, verbose kapalı. CSM'i kapatın.

Anladım hocam, verbose kapalı olduğu için logoda takılması aslında yazıda takılmasıyla aynı sadece yazıları görmek yerine logoyu görüyoruz ve aslında yazıda olduğu gibi bir yerde takılmış oluyor, bende logoyu görünce yükleme aşamasına geçiyoruz falan sanmıştım :) BIOS ayarları söylediğiniz gibi yapılı, 2 EFI'den de sonuç alamadık maalesef.
Dün karşıma bu EFI çıktı ve son kez de bunu denemek istedim. Yazı kısımlarında bayağı bir ekran aktı ve hiçbir hata kodu ekranda yazmadan siyah ekrana düşüyor. Reset atmıyor bilgisayar fakat ekran siyah oluyor ve bilgisayar çalışmaya devam ediyor.
GitHub üzerinden bir EFI daha buldum bunda da aynı şekilde, yazı kısımlarında hiçbir hata yok fakat o kısım bitip bir sonra ki aşamaya geçerken ekrana görüntü gelmiyor, sinyal yok diyor monitörde.
Hatta şöyle bir ekleme yapayım yukarıda verdiğim 2 EFI'de de ekrana görüntü gelmedikten sonra OC/EFI klasörüme herhangi bir hata text'i düşmüyor fakat diğer EFI'lerde hata aldıktan sonra klasöre hata text'i düşüyordu.

Son düzenleme:
BIOS güncel mi?
Evet dün güncelledik @e.n.e.s hocamla birlikte. Allah’a şükürler olsun kurulum ekranını görebildim :) Hata almadığımı fakat boş ekranda kaldığım EFI deki confige agdpmod=pikera ekleyerek sonunda kavuştuk :)
@tristessehivernale hocam disk bölümünde bu kısımda hangisini seçmem gerekli yanlış yapmak istemiyorum.

Dosya Ekleri

• 3A573D5C-3C60-498A-883C-4D7D3300811C.jpeg
    3A573D5C-3C60-498A-883C-4D7D3300811C.jpeg
    229,3 KB · Görüntüleme: 22
  • CB3DE4F1-6454-443B-9BFA-579FECD4E368.jpeg
    CB3DE4F1-6454-443B-9BFA-579FECD4E368.jpeg
    349,7 KB · Görüntüleme: 29
Direkt buradan bakabilirsin Dual Boot istiyorsan:

Direkt buradan bakabilirsin Dual boot istiyorsan:

Evet Dual boot olacak hocam fakat ben disk ayırmıştım rehberinizde ki program haricinde bir şey kullanarak. M.2 SSD mi bölüp ona kuruyorum şu anda, aynı diskte Windows da var.
Tüm kurulumları yaptım, her şey sorunsuz çalışıyor. Ses, internet vs. fakat şöyle bir sorun var ki boot menü de Windows gözükmüyor. @tristessehivernale @e.n.e.s
Windows dosyaları gözüküyor fakat ortada windows yok ilginç :)
OpenCore: Boot menüsünde Windows gözükmüyor

Bu konuyu inceledim, nasıl olduysa aynı şey başıma gelmiş :) Arkadaş gibi sıfırdan windows kurulumu yapacağım. İyi ki çok bir verim yok, proje dosyalarım var ve onları yedekleyeceğim macOS üzerinde windows dosyalarım gözüktüğü için şanslıyım..
Bir şey sormak istiyorum, temiz kurulum Windows yapacağım fakat BIOS ayarlarımda UEFI aktif olması için CSM açık olması gerekiyor. Monterey'i aktif kullanmaktayım şu an, CSM açsam sorun olur mu? @tristessehivernale @e.n.e.s

Dosya Ekleri

• 6414EAE1-A162-428A-8A8A-6E442B19BD1C.jpeg
    6414EAE1-A162-428A-8A8A-6E442B19BD1C.jpeg
    114,6 KB · Görüntüleme: 21
  • 62F65A49-5FF6-4CE2-9E6A-FDC8D6289E38.jpeg
    62F65A49-5FF6-4CE2-9E6A-FDC8D6289E38.jpeg
    377 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Sorun olabilir, Windows'u GPT'ye çevirebilirsiniz.

Geri
Yukarı