Ryzen 5 2600 ve RX 570 Sistem Sıcaklık Değerleri

NobodyAnymore

Hectopat
Makaleler
1
  • TX K9 kasa (İçinde 500W dahili PSU var markası Areocool. )
  • R5 2600 kendi soğutucusu
  • Sapphire Pulse RX570 OC çift fanlı
  • WD 1 TB Blue 7200 RPM
  • Adata 8 GB 3000 MHz RAM
  • Gigabyte DS3H B450M
Arkadaşlar sistemim bu şekilde. Genel olarak bir sıcaklık durumu mevcut. Boşta işlemcim 40-50 derece civarı. Yük altında yani oyunlarda 80'e kadar çıkıyor yük dediğim ise %40,50 kullanımda falan. 70 ve 80 arasında geziyor bugüne kadar maximum 85 gördüm. Ekran kartı ise genel olarak 75 derece üstüne çıkmıyor. Termal macun olarak Xigmatek G3606 kullanıyorum. Sıcaklıklar normal midir? Sistemde herhangi bir OC veya undervolt yapılmadı. 2. Sorum ise RAM'lerim 3000 MHz fakat anakart'ta XMP ayarı 2800 MHz üstüne çıkmıyor çıktığında ise sistem ötüp birkaç kere yeniden başlıyor ve varsayılana sıfırlıyor normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıklar çok kötü değil. İşlemci sıcaklığını biraz daha düşürmek için kasa içi hava sirkulasyonu arttır. Guzel kasa sogutması ile 80 altını cok rahat gorecektir.

BIOS'un guncel degilse guncelle ve oyle kontrol et XMP'yi. Bazı BIOS surumlerinde XMP sapıtabiliyor.

Anakart o RAM'i 3000 MHz olarak destekleyemediği için Bios'u eski haline getiriyor 2800 kullan sorun yoksa çok bir fark yok.

Kasadan kaynaklı ısınıyordur. Kasada sadece egzoz fanı var galiba.
Aynen hocam kasada sadece egzoz fan var.
Sıcaklıklar çok kötü değil. İşlemci sıcaklığını biraz daha düşürmek için kasa içi hava sirkulasyonu arttır. Guzel kasa sogutması ile 80 altını cok rahat gorecektir.

BIOS'un guncel degilse guncelle ve oyle kontrol et XMP'yi. Bazı BIOS surumlerinde XMP sapıtabiliyor.
Hocam sıcaklık olayı bencede kasadan gibi yani. Tek bir egzoz fanla bu kadar az ısınması bile mucize bence emin olmak için açtım konuyu zaten. Birde BİOS son sürüm hocam zaten.

İşlemcinin boştaki sıcaklıkları normal. Bunu söyleyebilirim en azından. Daha iyi bir kasa ile daha da serin çalışabilir.

Son sürümse bir öncekine düşürüp bakabilirsin. Bazı sürümler sorunlu olabiliyor. Kasana düzgün 2 fan eklersen biraz daha fayda sağlar.
Yok hocam zaten ekran kartı kasaya sığma konusunda biraz sorun yaşıyor zaten kasa önerisi adında bir konu açtım bu konudan önce en güzeli bol fanlı bir kasaya geçmek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı