Ryzen 5 2600 ve RX 570 Sistemle Yayın Yapılabilir mi?

BlackPanda

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir sistem topladım. Twitch'de Arma3, LOL, CS:GO, BF gibi oyunların yayınını yapmak istiyorum.

Sistemim:
  • Ryzen 5 2600
  • 8 GB RAM 3000MHz
  • RX570 4 GB
  • Monitör: LG 22MK400H-B 1ms 75Hz 22"

İnternetim:
  • 16 Mbps Download / 1 Mbps Upload (Limitsiz)

Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir sistem topladım. Twitch'de Arma3, LOL, CS:GO, BF gibi oyunların yayınını yapmak istiyorum.

Sistemim:
  • Ryzen 5 2600
  • 8 GB RAM 3000MHz
  • RX570 4 GB

İnternetim:

Sistem asgari sınırlarda yeterli ancak bu upload değeriyle yayın yapmanız imkansıza yakın. Daha doğrusu çok düşük çözünürlükte belki yayın yapılabilir ancak online oyunda ping değerleriniz çok yükselecektir.

Sistemim:
  • Ryzen 5 2600
  • 8 GB RAM 3000MHz
  • RX570 4 GB

İnternetim:

Pc elverse bile internet elvermiyor youtube a yönelebilirsiniz bence.

Bu arada bence alt yapınızı bir sorgulayın. Eğer VDSL'e uygun bir alt yapınız varsa bir de VDSL uyumlu modem ile en az 3 MBPS upload alabilirseniz yayın açmak mümkün olacaktır.

Bölgenizde VDSL varsa VDSL'e geçin. Yoksa ve maddi durumumuz iyiyse; Turkcell superbox'a bakabilirsiniz. Arkadaşlar demiş zaten sistem sıkıntı etmez ama internet kotu.

O upload ile bırak yayını, yayın programının başlat tuşuna bile basamazsın. Basarsan da çamur ve felç bir görüntü gelir. 720p, 60 FPS bir yayın için en az 3500 bitrate vermen lazım. Bu da en az 5-6Mbps upload ihtiyacı demek. Upload hızın, vereceğin bitrateden bir miktar yüksek olmalı. Çünkü Twitch'in Türkiye serverı olmadığı için bir miktar kayıp yaşanıyor.

Sisteminiz yayın için yeterli ancak upload hızınız maalesef ki değil. Minimum 2.5 3 değerlerinde almanız lazım ki dropsuz yayın yapabilesiniz. Şayet alt yapınız upload hızınızı yükseltmeye elverişli değilse Superbox seçeneği mevcut fakat onunda şöyle bir olayı var. Bulunduğunuz yerde Türkcell 4.5G çekiyorsa ve elinizde bu hat bulunan bir telefon var ise hücresel veri açıp hız testi yapın. Sonuç ne çıkıyorsa Süperbox'ta 3 aşağı 5 yukarı aynı sonucu verecektir. Ben sınırsız paketini kullanıyorum 270 TL ödüyorum. Sınırsız pakette alabileceğiniz maksimum upload ve download hızı ne ise onu alıyorsunuz. Birde onun limitli paketi vardı 150 TL sanırım 10 upload 10 download veriyordu en son ama 20'e 20 yapmış olabilirler paketlere bi göz atmanızda yarar var.

Sisteminiz yayın için yeterli ancak upload hızınız maalesef ki değil. Minimum 2.5 3 değerlerinde almanız lazım ki dropsuz yayın yapabilesiniz. Şayet alt yapınız upload hızınızı yükseltmeye elverişli değilse Superbox seçeneği mevcut fakat onunda şöyle bir olayı var. Bulunduğunuz yerde Türkcell 4.5G çekiyorsa ve elinizde bu hat bulunan bir telefon var ise hücresel veri açıp hız testi yapın. Sonuç ne çıkıyorsa Süperbox'ta 3 aşağı 5 yukarı aynı sonucu verecektir. Ben sınırsız paketini kullanıyorum 270 TL ödüyorum. Sınırsız pakette alabileceğiniz maksimum upload ve download hızı ne ise onu alıyorsunuz. Birde onun limitli paketi vardı 150 TL sanırım 10 upload 10 download veriyordu en son ama 20'e 20 yapmış olabilirler paketlere bi göz atmanızda yarar var.

2-3Mbps ile dropsuz yayın yapsan ne olur ki? O upload ile verebileceğin bitrate maksimum 2500-2700. 3000'e yaklaştığın an drop başlayacak. Kaldı ki o 3Mbps'yi Twitch serverlarında kayıpsız olarak almayacağı da bir gerçek.

O upload ile anca 480p, 540p yayın yapılır. O da çamur gibi bir görüntü olur. Kaliteli bir Twitch yayını yapmak isteyen kişinin, en az 5Mbps upload hızına ihtiyacı var. Bu hızı da Twitch serverlarında kayıpsız olarak alması lazım.

Çoğu kişinin yaptığı bir hata var. Adamın 3Mbps upload hızı var diye, 2800 bitrate falan verebileceğini sanıyor. Yahu bunun Twitch serverında kayıp oranı var. Türkiye'de 3Mbps aldığın upload değeri, Twitch serverlarında 2.5Mbps verse, o an online oyun oynadığını düşün, yayında müzik çaldığını düşün, bir de arkaplanda programların sömürdüğü interneti düşün, upload yapmak imkansız hale geliyor. Onun için araya kayıp payı koyulması gerekiyor. Tecrübeli olduğum için, aylardır yayın yaptığım için bu kadar net konuşuyorum.

Aldığınız upload'un %80'ini yayın için verirseniz ping sıkıntısı olmadan oyununuzu oynarsınız. Bu da 4Mbps bir internet için 3200 bitrate'e, 5Mbps için ise 4000bitrate'e tekabül ediyor.

İmzamdaki sistemim ile -sizinkine benzer bir sistem- 720p60fps yayın yapıyor, internet olarak da Superbox'un 10download-5upload'lu paketini kullanıyorum. Superbox'un paketlerindeki upload hızları mevcut müşterileri etkilemeyecek şekilde 10'dan 5'e düşürüldü.

Bir yanlış bilgiyi daha düzelteyim, Turkcell hattınız ile alacağınız hız ile superbox ile alacağınız hız farklı olacaktır. Çünkü Superbox ile alınan internet, fiber internetin Türkcell santrallerine dağıtımı sonucu size ulaşıyor. Santrala uzaklık-yakınlık ile alakalı verim artıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı