Ryzen 5 2600 voltaj vermeden ulaşılabilecek en yüksek frekans nedir?

4.3 GHz üstüne çıktığını söyleyenler olmuştu. En stabil 4.15 GHz-4.20 GHz arasında görmüştüm. O işlemcilerin hızlarına çıkmaz sanıyorum.

Deneyerek görebilirsiniz, tahminim çıkabilir gibi.

ASRock'un programindan denemiştim 3800 yapmıştım voltaj autodaydı Prime95 yaptım herhangi bir kapanma çökme olmamıştı ama 2 çekirdek hata vermişti sonra bir tık voltaj vermiştim PC kapanmıştı BIOS pilini çıkarıp takarak düzelttim ama sanırım bu sorun BIOS'dan yapmadığim için oldu.

4.3 GHz üstüne çıktığını söyleyenler olmuştu. En stabil 4.15 GHz-4.20 GHz arasında görmüştüm. O işlemcilerin hızlarına çıkmaz sanıyorum.
GHz demek istediniz sanırım. Auto voltage ile overclock tavsiye etmiyorum şahsen. 3.9 4GHz civarında otomatik olarak 1.4V vermeye başlayacak ve olması gerekenden 10 derece sıcak çalışacak. Onun yerine 1.4V verip 4.2GHz vererek başlayabilirsiniz. Çalışmazsa 4.1 yaparsınız. Çalışırsa 0.0125V düşürerek test edip tekrar ederek en stabil konuma getirirsiniz. CPB den 5 derece daha serin çalışacak ve all core %20 performans kazanırsınız ortalama. Ancak tek çekirdekte %10-15 kayıp olacaktır. Haberiniz olsun. İyi günler.
Denemelerinizi BIOSla uğraşmadan ryzen master üzerinde yapabilirsiniz. Stress testi için de OCCT öneriyorum.

GHz demek istediniz sanırım.
Afedersiniz. Başka bir şeyler ile uğraşıyorken arada yazdım, karışmış. 😓

Ben BIOS üzerinden 1.35V ile en fazla 4.15GHz civarı gördüm, zaten sonrasında reset atmaya başlıyordu. Ryzen Master gibi programlar üzerinden OC pek önermiyorum, karışıklığa yol açabiliyor. Dediğiniz gibi 4.20GHz civarından başlayıp yavaş yavaş voltaj düşürmesi en iyisi. Belirli bir voltajdan sonra bir tık saat hızı düşürülüp, voltajı başa alınıp tekrar denenmeli. Tabii bu da sıcaklığa bağlı. Ne kadar voltaj, o kadar yüksek sıcaklık. :)

Geri
Yukarı