Ryzen 5 2600 vs Intel i5 8600K

Grapis

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Sistemimdeki işlemci yetersiz kalmaya başladı. Bazı oyunlarda darboğaz yaşamaya başladım. Bu yüzden işlemcimi yükseltmek istiyorum. Size de danışayım dedim. Ryzen 5 2600 alırsam ekonomik olarak beni çok zora sokmayacak (1200 TL civarlarında) çünkü anakartım var ve sistemime 8 GB bellek ekleyebilirim. i5 8600k alırsam anakartı ve soğutucusu ile birlikte 2300-2350 TL'ye mal olacak.
Oyunların yanı sıra Adobe Premiere Pro ve After Effects kullanıyorum. İşlemci çekirdeği ve Thread bu programlarda önem arz ettiği için Ryzen 5 öne çıkıyor. Fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkdaşa katılıyorum illa ki intel tarafında bir seçim yapmanız gerekmiyor. R5 2600 oyunlar ve montaj programları için yeterli. Ayrıca İ5 8600K gibi bir işlemci için sizin en az Z370 yonga setli bir anakart almanız gerekiyor. Buda sizin dediğiniz gibi bütçe açısından zarar. Ayrıca gördüğüm kadarıyla zaten AMD bir anakart kullanıyorsunuz yani anakart almak gibi bir derdiniz de olmaz artan para ile SSD ve Ram alınabilir. Hatta belki ekstra bir işlemci soğutucu ile daha serin çalışması sağlanabilir.

Bence karşılaştırmayı fiyat bazında yapmalıyız. Şimdi 8600K+Anakart+Soğutucu fiyatı= 2700X ve güzel bir SSD fiyatına eşdeğer ki buna gerek yok. O yüzden kesinlikle Ryzen 5 2600. 100 TL daha fazla verip 2600X de alabilirsiniz. Karar sizin.
Güzel düşünce ama bence Ryzen 5 2600X soğutma parası o kadar fark etmemeli. R5 2600 en iyisi olur.

Güzel indirimler oluyor site takibi ile 1050 TL civarına Ryzen 5 2600 alabilir.
Ben 15 gün önce gearbestten 900 TL kargo dahil Ryzen 7 1700 aldım :)
Geçen hafta 1030 TL ye bir sitede gördüm bugünde 1080 TL' idi sanırsam öneri sunmuştum.
Takip ederse 1050 1100 TL arasına rahatlıkla alır elindeki işlemciyide 350-400 TL arasına satabilirsin.

GTX1060 beslemiyor besliyor diyenleri şimdiden görür gibiyim ama bende de ryzen 3 1300x vardı ve PUBG de ciddi sorun yaşıyordum :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı