Ryzen 5 2600X, Akasa Venom R20 Soğutucuyla Stres Testinde 100 Dereceye Ulaşıyor

THQR

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum. Yakın zamanda bir bilgisayar topladım. Sistemim;

• CPU: Ryzen 5 2600X
  • GPU: MSI GTX 1070 Gaming X 8 GB
  • MB: ASRock B450 PRO4
  • RAM: XPG SPECTRIX D60G 2X8GB DDR4 3000MHz
  • SSD: XPG SPECTRIX S40G 512 GB NVMe
  • HDD: 1 TB 7200 RPM HDD
  • PSU: Seasonic S12 620W 80+ Bronze
  • KASA: Zalman Z7 NEO
  • SOĞUTUCU: Akasa Venom R20 + 2xARCTIC P12 FAN

Bu sistemi toplarken aklımda kule tipi geleneksel soğutucu almak vardı. Fakat bu soğutucular çok yer işgal ettikleri için ve anakartı zorladıkları -ağırlığı sebebiyle- için sıvı soğutma alayım dedim. Yukarıda belirttiğim soğutucuyu nispeten uygun fiyata aldım. Ve bu soğutucuya Arctic markasının P12 4pin, 1800RPM fanlarından 2 tane taktım. Kurulum sonrası aldığım değerler hoşuma gitmedi. Oda sıcaklığı 38C diye tahmin ediyorum. Boşta bu değere kadar düşmesini beklerken en az 55-60C oluyor. Fanları Full Speed yaptığım zaman 40C civarına düşüyor. Asıl sorun bu değil. Stres testi yaptım ve işlemci %100 yük altında 100C'yi gördü. Boşta 45-50C yi kabul edebilirim ama yükte 100C bence çok fazla. Bu arada Ryzen Master programını kurmuştum bu program üzerinden istemeden de olsa overclock yaptığımı düşünüyorum. Çünkü işlemci voltajı 1.42v civarında. Ama buna rağmen 100C yüksek bir rakam diye düşünüyorum. Masraf etmeyip stock fanı taksam aynı değeri alırdım yine. Soğutucuyu söküp macunu vs. yeniledim. Tekrar taktım sonuçlar aynıydı. Birkaç kere daha söküp bağlantıyı kontrol ettim fakat sıcaklıkları istediğim aralıklara getiremedim. Macunun yeterli miktarda olduğunu düşünüyorum. Fanların da bu soğutucuyu besleyebilecek düzeyde hava üflediğini düşünüyorum. Akasa Venom R20'nin kapasitesi mi bu kadar acaba?

temp.JPGWhatsApp Image 2019-08-03 at 00.58.17.jpegWhatsApp Image 2019-08-10 at 20.03.01.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
1.42V vermek yerine işlemciyi direkt benzin döküp yaksaydınız keşke. :D Şaka bir yana sıvı soğutucu montajınızda bir hata yoksa ve termal macunu doğru bir şekilde uyguladıysanız tek sebep işlemciye çok yüksek voltaj veriyor olmanız. BIOS üzerinden Core Voltage değerini "Auto" olarak seçin. Sorununuz düzelecektir.

1.42V vermek yerine işlemciyi direkt benzin döküp yaksaydınız keşke. :D Şaka bir yana sıvı soğutucu montajınızda bir hata yoksa ve termal macunu doğru bir şekilde uyguladıysanız tek sebep işlemciye çok yüksek voltaj veriyor olmanız. BIOS üzerinden Core Voltage değerini "Auto" olarak seçin. Sorununuz düzelecektir.

Ben müdahale etmedim zaten hiç. Ryzen Master programını kurduğumda belki oradan istemeyerek overclock yapmış olabilirim dedim. Çünkü 1.42v yüksek bir voltaj. 1.2v civarı olması lazım sanırım ortalama. Siz söyledikten sonra biosa girip baktım Auto durumunda zaten. Manuel olarak elimle 1.2v girsem bir sıkıntı olur mu?

Ben müdahale etmedim zaten hiç. Ryzen Master programını kurduğumda belki oradan istemeyerek overclock yapmış olabilirim dedim. Çünkü 1.42v yüksek bir voltaj. 1.2v civarı olması lazım sanırım ortalama. Siz söyledikten sonra biosa girip baktım Auto durumunda zaten. Manuel olarak elimle 1.2v girsem bir sıkıntı olur mu?
Hayır sıkıntı olmaz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı