Ryzen 5 2600X boşta voltaj dalgalanması

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Öncelikle sistemimi belirteyim;
Ryzen 5 2600X(stock soğutucu)
16 GB 3000MHz RAM.
1660 Ti.
ASUS TUF B450 PLUS gamig.
Thermaltake 700W 80 Plus Smart RGB PSU.
Ben uzun zamandır işlemcimi ASUS optimal BIOS ayarında kullanıyordum. Sonra unigine superposition Benchmark testi yaptım. High ayarda. Ve 8567 puan aldım. İnternetten baktığimda diğer 1660 Ti kullananlara göre düşük bir puan'dı. Sonra aklıma işlemcim geldi çünkü ASUS optimale alınca 3.8GHz sabitleniyor ve üstüne çıkmıyor. Gittim BIOS'u sıfırladım normal modda bıraktım, XMP açtım ve testi tekrar yaptım. Bu sefer 8700 küsür puana eriştim. Zaten stock soğutucu olduğu için kendini fazla overclocklamıyor. Bunu normal olarak kabul ettim. Sonra OCCT'yi açtım; değerleri kontrol ediyordum sonra işlemci voltajı dikkatimi çekti. 0.49V dan 1 küsürlere fırlıyordu aniden. Bu 30 saniyede bir falan oluyordu. Belki yük altında böyle olmuyordum dedim. Ve doğru tahmin etmişim olmadı ama kendine 4.1GHz yapıyor ve voltaja abanıyordu. Ayrıca 120 küsür Watt güç çekiyordu. Ve 1 dakikadan kısa sürede 80° ye geldi sonra kendini 3.817 GHz'e düşürdü ve 1 dakikaya geldiğinde 83° idi. Ve bende hemen testi kapattım. Ve böyle olmayacağını düşünüp yine ASUS optimale aldım. Ama bu sefer eskiden olmayan bir sorun çıktı. ASUS optimalde de boşta voltaj dalgalanıyordu. Stress testi yaptım ve 84° kadar çıktı. Voltaj eskisi gibi 1.3v ve 112 Watt çekiyordu. Eskiden 80° de kalıyordu.
Şimdi ne yapmamı önerirsiniz. Acaba anakarta veya işlemciye zarar mı verdim? Bunu düzeltmemin bir yolu var mıdır?
Şimdiden teşekkürler.

Precision boost overdrive veyahut Core Boost Performance ayarlarını kapatmayı dener misin?
O ayarı kapatmanın otomatik overclock'u kapattığını biliyorum. Asus optimal'de bunu kapatıyor zaten. Ama eskiden olmasa da artık bu ayar kapalı iken bile boşta voltaj dalgalanıyor. Normal modda kapatırsam da yaşayacağım performans kaybının haddi hesabı yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı