AMD Ryzen 5 2600X sıcaklık dalgalanması

Makaleler
1
Sistemi bugün satın aldım, gerekli programlarımı kurdum daha sonra aklıma sıcaklık değerlerini kontrol edeyim dedim. Baktığımda on saniye kadar izledim işlemci sıcaklığı 46-47 dereceye kadar düşüyor daha sonra ani bir fırlayışla 57-58 oluyor. İşlemcinin fanları stock. Sebebi ne olabilir ve sakıncalı mıdır bu durum?
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Biosa girip kapattım şu anda 60 derece civarında normal mi bu?
Anakart modeliniz, stok fan mı kullanıyorsunuz, hangi kasayı kullanıyorsunuz ve kaç adet fan mevcut egzoz fanınız var mı? Kasa konumu nasıl hepsini yanıtlarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

Anakart modeliniz, stok fan mı kullanıyorsunuz, hangi kasayı kullanıyorsunuz ve kaç adet fan mevcut egzoz fanınız var mı kasa konumu nasıl hepsini yanıtlarsanız daha iyi yardımcı olabilirim
Anakart modelim Asrock B450 Pro4.
Evet, işlemcide stock fan kullanmaktayım.
Kasa modelim Aerocool Scar.
Egzoz fanı mevcut.
Kasa konumu masamın üstünde hava alacak biçimde duruyor.

Anakart modelim Asrock B450 Pro4.
Evet, işlemcide stock fan kullanmaktayım.
Kasa modelim Aerocool Scar.
Egzoz fanı mevcut.
Kasa konumu masamın üstünde hava alacak biçimde duruyor.
Aida64 le test edip sonuçları paylaşırmısınız ve boşta mı 60 derece onu anlamadım.

Core Performance Boost'u devre dışı bırakmanızı önermem. İşlemcinizin performansını tam anlamıyla alamayacaksınız. Yani işlemcinin boost frekanslara çıkmayacak, base yani temel hızında çalışacak. İşlemcinize verilen voltaj değerini düşürerek sıcaklığı düşürmenizi tavsiye ederim. Voltaj düşürdükçe işlemciniz yük altında tam performans çalışabiliyor mu buna dikkat edin. R5 2600x boost ile 4.2 ghz çıkabiliyor diye biliyorum yani voltaj düşürdükçe bu değerleri alabiliyor musunuz kontrol edin, aldığın sürece düşürün; sıcaklığın düştüğünü göreceksiniz. Konuyla alakalı Technopat'ın YouTube kanalında "Ryzen 5 2600 İşlemcinin Sıcaklığını 18 Derece Düşürdük" adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Core Performance Boost'u devre dışı bırakmanızı önermem. İşlemcinizin performansını tam anlamıyla alamayacaksınız. Yani işlemcinin boost frekanslara çıkmayacak, base yani temel hızında çalışacak. İşlemcinize verilen voltaj değerini düşürerek sıcaklığı düşürmenizi tavsiye ederim. Voltaj düşürdükçe işlemciniz yük altında tam performans çalışabiliyor mu buna dikkat edin. R5 2600x boost ile 4.2 ghz çıkabiliyor diye biliyorum yani voltaj düşürdükçe bu değerleri alabiliyor musunuz kontrol edin, aldığın sürece düşürün; sıcaklığın düştüğünü göreceksiniz. Konuyla alakalı Technopat'ın YouTube kanalında "Ryzen 5 2600 İşlemcinin Sıcaklığını 18 Derece Düşürdük" adlı videoyu izleyebilirsiniz.

Videoyu izledim. Yaptıkları şeyleri ben zaten yapıyormuşum bende de bir tane tahliye fanı mevcut üstelik onlar işlemciyi 1.3V değerinde çalıştırırken benim işlemcim 1.18V'da çalışıyor. Daha ne yapabilirim bilmiyorum açıkçası CPU boşta 56 derece oyunlarda 78-80 derece oluyor. GPU boşta 40 oyunlarda 72 dereceye kadar çıkabiliyor. Kasa içinde 1 tahliye 1 tane de hava çekici fan var artık fan sayısının azlığından kaynaklandığını düşünüyorum bunun.

Videoyu izledim. Yaptıkları şeyleri ben zaten yapıyormuşum bende de bir tane tahliye fanı mevcut üstelik onlar işlemciyi 1.3V değerinde çalıştırırken benim işlemcim 1.18V'da çalışıyor. Daha ne yapabilirim bilmiyorum açıkçası CPU boşta 56 derece oyunlarda 78-80 derece oluyor. GPU boşta 40 oyunlarda 72 dereceye kadar çıkabiliyor. Kasa içinde 1 tahliye 1 tane de hava çekici fan var artık fan sayısının azlığından kaynaklandığını düşünüyorum bunun.

Her işlemci aynı çalışacak diye bir şey yok. Aynı işlemciler bile aynı değerlerde çalışmıyor bazen. Sen yinede 1.18V'dan düşüre düşüre git. Düşürdükçe stres testleriyle test et işlemcini, mavi ekran almadığın ve işlemciden tam performans aldığın sürece düşürebilirsin. Az az düşürmeye özen göster, mesela ilk etapta 1.1V deneyebilirsin. Sıkıntı çıkarmadıkça devam et. Mesela düşürebildiğin kadar düşürsün işlemcin stabil ve yük altında tam performans verebilecek şekilde undervolt yaptın, hala sıcak ise dediğin gibi soğutmaya yönel. Kaliteli bir termal macun ile macunu değiştir işlemci soğutucuyu doğru montajladığına emin ol, sorununu çözmezse ek fanlar tak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı