Ryzen 5 2600X ısınıyor

muratkyk26

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Sistemim şu şekilde:

Ryzen 5 2600X.
ASUS TUF 3 Evo 5600XT.
MSI B450 GAMING Plus Max.
Cooler Master MasterWatt 600W 80+
G.Skill Ripjaws CL18 3600MHz (CL18 3200MHz'de kullanıyorum 3600'de stabil degil)

İlk başta sistemdeki mavi ekran sorununu işlemci kaynaklı sanıp garantiye göndermiştim sonradan Windows sürümü ile alakalı oldugunun farkına vardım. İşlemcim gelene kadar ikinci el bir Ryzen 5 1600 aldım gayet güzel kullandım stok sogutucu ile.

İşlemcim geldikten sonra taktım ve stok BIOS ayarları ile kullanmaya başladım(çok anlamıyorum). Stok ayarlarda CPU kısmında her şey Auto'da(Core Performance/precision vs.). Stok sogutucu ile kendi teknolojisini kullanırken bir sorun çıkmaması gerektigini düşünüyorum.

Bugün Fallout 4 60FPS'ye sabitlenmiş bir şekilde oynarken işlemci 92 dereceye kadar çıktı ve FPS droplar yaşamaya başladım daha sonra oyunu kapattım. Boştaki sıcaklıklar 50-60 derece ve 3-4 saniyede bir peak çizerek sürekli değişiyor(stok termal macun ile de aynı durum vardı). Oyunlarda 80 derece altına inmiyor ve genelde 85+ civarında. Stok termal macunu silip Cooler Master MasterGel Pro kullandım ancak termal macunu biraz fazla sürmüş olabilirim bu durum işlemciyi 90+ derecelere çıkarabilir mi?

Merak ettiğim konu hiç dokunmama rağmen BIOS ayarlarımda bir hata olabilir mi? Stok sogutucuyu zaten değiştireceğim MSI Core Frozr L aldım birkaç güne elime geçecek. Windows güç profili Windows(dengeli) de.

Dosya Ekleri

• yanıyozzzzz.png
    yanıyozzzzz.png
    599 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleyen: Moderatör:
Gamer Nexus'a göre fazla macun sürmek neredeyse hiç fark yaratmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS ayarlarını sıfırlamayı dene.
Daha önce sıfırladım düzelmedi.
Termal macunu yenile kule tipini tak arkana yaslan ismini unuttum BIOS'ta işlemci Boost kapat daha sıcaklık düşüyor.
Hocam forumda aynı anakart ve işlemcide aynı sorunu yaşayan 2 kişi var eski konularda. Anakartta bir sıkıntı olduğunu düşünmeyi başladım keza ram voltajınında hatalı olduğunu düşünüyorum birazdan BIOS girip fotoğrafları atacağım.
Özel olarak voltaj ayarı yaptınız mı? CPB kapatıp elle voltaj verebilirsiniz.
CPU ile ilgili hiçbir ayar yapmadım. Açıkcası yapmakta istemiyorum. Alacağım soğutucu ile CPB açık iken sıcaklık konusunda bir sıkıntı çekermiyim sizce?
Gamer Nexus'a göre fazla macun sürmek neredeyse hiç fark yaratmıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet bende bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorum. Ek olarak kasamda önce 3 arkada 1 adet fan var. 3 giriş 1 çıkış şeklinde.

CPU ile ilgili hiçbir ayar yapmadım. Açıkcası yapmakta istemiyorum. Alacağım soğutucu ile CPB açık iken sıcaklık konusunda bir sıkıntı çekermiyim sizce?

Sıcaklılar düşer ama Ryzen işlemcilerde CPB açık olduğunda voltaj çok değişken ve dengesiz oluyor. CPB kapatıp GHz sabitlerseniz daha stabil olur bence.

Sıcaklılar düşer ama Ryzen işlemcilerde CPB açık olduğunda voltaj çok değişken ve dengesiz oluyor. CPB kapatıp GHz sabitlerseniz daha stabil olur bence.
Anladım. Ramleri 3600mhz de çalıştırmaya ugraşırken çok vakit harcamış ve başarısız olmuştum. Çokta anlamadığım için çekiniyorum artık. Bahsettiğim vakit yaklaşık 15-20 saat.
BIOS ayarlarım bu şekilde.

Dosya Ekleri

• IMG_20201229_113206.jpg
    IMG_20201229_113206.jpg
    230,4 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20201229_113150.jpg
    IMG_20201229_113150.jpg
    199,7 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20201229_113142.jpg
    IMG_20201229_113142.jpg
    200,4 KB · Görüntüleme: 22
Kardeşim bende aynı anakart ve işlemciye sahibim, kasam MAG VAMPIRIC 010M iken BF5'te işlemci sıcaklığım 97 98 lere çıkmıştım ben sadece macun ve kasamı değiştirdim MSI Mag Forge 100R'a geçtim Arctic MX-4 termal macunla işlemciyi yeniden taktım ve ısı değerlerim 75 74 ler kadar indi yükte sorunsuz kullanmaktayım.

Anladım. Ramleri 3600mhz de çalıştırmaya ugraşırken çok vakit harcamış ve başarısız olmuştum. Çokta anlamadığım için çekiniyorum artık. Bahsettiğim vakit yaklaşık 15-20 saat.
BIOS ayarlarım bu şekilde.
Evet tahmin ettiğim gibi voltaj fazla. Rehberler izleyip GHz sabitlemenizi tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı