Ryzen 5 2600X sistem kısa süreli takılma problemi

Denedim hocam değişen bir şey olmadı ne yazık ki. Aynı durum hala söz konusu. Pubg'de olsun Battlefied'de olsun sürekli aynı takılma var. Yaklaşık 15sn'de bir atlama yapıyor. Görüntü takılıyor sonra bir anda devamına atlıyor.
O zaman Ramleri boşaltın hocam. Şunu bir deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bunu deneyemedim. Dosyayı indirince viruslü diyip sildi direk. Ama sanırım problem ekran kartı. Çünkü rx 560 ekran kartı buldum bir tane onu taktım kendi ekran kartım yerine. En ufak bir takılma olmadı. Benim ekran kartımı tekrar taktığımda bir süre yine takılma olmadı ama sonrasında tekrar başladı. Sanırım garantiye göndereceğim.

Sanırım problem amd ve nvdia uyumsuzluğu. Aynı şekilde bir arkadaşında daha kasası var toplanmış. AMD işlemci ve gtx 1060'lı. Benim yaşadığım durumları aynı şekilde yaşıyor.
Problemi çözdüm. Problemin ana sebebi amd işlemci ile nvidia ekran kartı uyumsuzluğu.

Son düzenleme:
Hocam yalnız AMD Nvidia uyumsuzluğu diye birşey yok. İşlemci darboğazı yaşıyor olabilirsiniz veya cihazlarda sıkıntı olabilir.

Sistemimi birkaç ay önce topladım. Topladığımdan beri geçmek bilmeyen bir problemim var. Her 10-20sn'de bir milisaniyelik takılma oluyor. Bunu oynarken hissediyorsunuz. Dışarıdan izleyen birisininde dikkat etmesi gerekiyor anlaması için. Bir anda takılıyor ve sanki bir şey olmamış gibi oyuna devam ediyor. Sürekli bunu tekrarlıyor. Sistem bileşenleri aşağıda ki gibidir. Sebebini bir türlü bulamadım. Her hangi bir fps düşmesi olmuyor. Kısa süreli bir anlık atlama oluyor. Mesela oyunda kafayı çevirirken donuyor gibi oluyor çevirdiğiniz tarafa atlıyor. Yardımınızı talep ediyorum. Ankara'da bu problemi çözebilecek önerebileceğiniz birileri var mı?

• Ryzen 5 2600X
  • 3200 Trident Z Gskill
  • Asus ROG Strix B450-F
  • SSD 860 Evo Samsung
  • Gigabyte RTX 2070
  • 2 TB Seagate Barracuda 7200 rpm
Custom sıvı soğutma sadece CPU üzerinde.
Aynı sorun kullanmış olduğum sistemde de oluyor. Anakart, islemci, ram servise yolladım. İşlemci için iade değişim kararı çıktı. Bellekler sorunsuz olduğu bilgisi servis tarafından verildi. Anakart ise halen serviste. Eğer bahsettiğiniz gibi ekran kartından dolayı bu durum oluşuyor ise mecburen onuda göndermem gerekecek.

Kullanmış olduğum sistem şu şekilde;

MSİ X470 M7 AC
AMD Ryzen 2700x
MSİ Gaming 1070 Tİ
Cooler Master Vanguard 750
Gskill Sniperx 2x8 gb 3200 mhz ram
Samsung 970 Evo 500gb
Seagate Baracuda 1TB

Aynı sorun kullanmış olduğum sistemde de oluyor. Anakart, islemci, ram servise yolladım. İşlemci için iade değişim kararı çıktı. Bellekler sorunsuz olduğu bilgisi servis tarafından verildi. Anakart ise halen serviste. Eğer bahsettiğiniz gibi ekran kartından dolayı bu durum oluşuyor ise mecburen onuda göndermem gerekecek.

Kullanmış olduğum sistem şu şekilde;

MSİ X470 M7 AC
AMD Ryzen 2700x
MSİ Gaming 1070 Tİ
Cooler Master Vanguard 750
Gskill Sniperx 2x8 gb 3200 mhz ram
Samsung 970 Evo 500gb
Seagate Baracuda 1TB

Muhtemelen sebebi amd ile nvidia uyumsuzluğu diye düşünüyorum. Çünkü geçen gün arkadaşımın toplamış olduğu gtx1060'lı Ryzen 5 2600'lu bilgisayarı denedim. Aynı problemler onda da var. Sanırım Amd ile nvidia arasında problem var.
Hocam yalnız AMD Nvidia uyumsuzluğu diye birşey yok. İşlemci darboğazı yaşıyor olabilirsiniz veya cihazlarda sıkıntı olabilir.
gtx 1060 ile 2600 ryzen i de denedim. Aynı problem var.

Muhtemelen sebebi amd ile nvidia uyumsuzluğu diye düşünüyorum. Çünkü geçen gün arkadaşımın toplamış olduğu gtx1060'lı Ryzen 5 2600'lu bilgisayarı denedim. Aynı problemler onda da var. Sanırım Amd ile nvidia arasında problem var.

Zannetmiyorum, İlk defa sizden duydum.

Aynı sorunu yaşayan forumda bir kaç arkadaş daha var farklı konu başlıkları altında. Bu konuların bir tanesinde arkadaş sorunun anakartta olduğunu saptamıştı. Kullanmış olduğu bileşenleri farklı bir anakartta taktığında bahsedilen takılmanın gerçekleşmediğini söylemişti.

Bence bu sorun kullandığımız bileşenlerin bir veya bir kaçının düzgün çalışmamasından kaynaklandığından ötürü oluşuyor.

Bendeki sorun büyük ihtimalle işlemcinin direk kendisinden kaynaklanıyordu. Bunu tamamen anlamak için ryzen 3000 serisini bekliyorum. Çünkü servisten para iadesi talep ettim. Şu 3700x gelse de alsak artık.

Aynı sorunu yaşayan forumda bir kaç arkadaş daha var farklı konu başlıkları altında. Bu konuların bir tanesinde arkadaş sorunun anakartta olduğunu saptamıştı. Kullanmış olduğu bileşenleri farklı bir anakartta taktığında bahsedilen takılmanın gerçekleşmediğini söylemişti.

Bence bu sorun kullandığımız bileşenlerin bir veya bir kaçının düzgün çalışmamasından kaynaklandığından ötürü oluşuyor.

Bendeki sorun büyük ihtimalle işlemcinin direk kendisinden kaynaklanıyordu. Bunu tamamen anlamak için ryzen 3000 serisini bekliyorum. Çünkü servisten para iadesi talep ettim. Şu 3700x gelse de alsak artık.
Anladım o zaman tek yol artık anakartı servise göndermek.

Sistemimi birkaç ay önce topladım. Topladığımdan beri geçmek bilmeyen bir problemim var. Her 10-20sn'de bir milisaniyelik takılma oluyor. Bunu oynarken hissediyorsunuz. Dışarıdan izleyen birisininde dikkat etmesi gerekiyor anlaması için. Bir anda takılıyor ve sanki bir şey olmamış gibi oyuna devam ediyor. Sürekli bunu tekrarlıyor. Sistem bileşenleri aşağıda ki gibidir. Sebebini bir türlü bulamadım. Her hangi bir fps düşmesi olmuyor. Kısa süreli bir anlık atlama oluyor. Mesela oyunda kafayı çevirirken donuyor gibi oluyor çevirdiğiniz tarafa atlıyor. Yardımınızı talep ediyorum. Ankara'da bu problemi çözebilecek önerebileceğiniz birileri var mı?

• Ryzen 5 2600X
  • 3200 Trident Z Gskill
  • Asus ROG Strix B450-F
  • SSD 860 Evo Samsung
  • Gigabyte RTX 2070
  • 2 TB Seagate Barracuda 7200 rpm
Custom sıvı soğutma sadece CPU üzerinde.
Bu dediğiniz olayın bildiğim kadarıyla çözümü freesync özellikli monitör almak bu monitör ile öyle bir sorun yasamazsin. normal monitörler illaki sorun çıkarır gözle görülmese de. Bende de bu sorun var ve bende monitoru değiştireceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı