Ryzen 5 2600X Tabanlı Sistem Önerisi

I Laise Pour Toi

Hectopat
Daha fazla  
Şu anda GTX 1050 ekran kartım var. İleriye dönük bir bilgisayar hazırlamak istiyorum yavaştan kendime. Bu yüzden RTX 2060 gibi ekran kartlarının çıkmasını bekliyorum. 1080p için bir sistem topladım. Düşüncelerinizi bekliyorum.

system.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa haricinde sistem iyi görünüyor. Kasanın hava sirkülasyonu yeterince iyi değil.
Kasayı bununla değiştirirseniz sistem çok daha iyi olur. Ayrıca Vatan haricinde ayrı sitelerden de toplamayı düşünürseniz daha iyi bir sistem toplayabilirsiniz.

PSU'nun 80+ sertifikalı olması ve ucuz olması onun iyi bir PSU olduğunu göstermez. Yanlış anlaşılma olmasın.
Yanlış anlaşılacak bir şey yok, mesela FSP Hydro 600W alınabilir, fiyat olarak hem daha uygun hem 80+ Bronze sertifikaya sahip. Sırf RGB için böyle bir fedakarlıkta bulunulmaması gerektiğini düşünüyorum. Zira PSU çok net görülen bir parça olmuyor genellikle, şahsim fikrim PSU için RGB gereksiz.

Yok, o anlamda demedim. RGB konusunda ben de size katılıyorum. Hydro bence de iyi bir alternatif. Ancak bu PSU sizce daha ucuz ve 80+ sertifikalı olduğu için mi iyi bir PSU? Oysaki High Power'ın da bunun gibi çok daha ucuz 600W 80+ sertifikalı bir PSU'su mevcut.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Kendime topluyor olsam müdahale edeceğim kısımlar şunlar olurdu;

Anakart :Genel manada söylüyorum; insanlar anakart konusunda ucuza kaçıyorlar. Halbuki işlemci kadar önemli bir bileşen benim nazarımda. Bi nevi iskelet. b450 bir anakart yerine kesinlikle x470 bir anakarttan yana olurdu tercihim. Faz sayısı ve beslemeleri, her yönden daha kaslı ve güçlü bileşenlerden oluşuyor olmaları göz ardı edilmemeli. Bu işlemciye o yakışırdı.

Örnek : Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming Atx Ddr4 Usb 3.1 Sata600 Am4 - n11.com

Sonraki örnekler bütçeyi zorlayabilr sadece örnektir;

Örnek 2 : Asus Prime X470-pro Amd X470 3466mhz(o.c.) Ddr4 Soket Am4 Atx Ana - n11.com

Örnek 3: Asus Amd Rog Strıx X470-f Gamıng X470 Ddr4 3466 Glan Tr4 M.2 Sa - n11.com

Psu : Her ne kadar 2060 tdp açısından çok yeni bir gpu olsa da tercihim 750w 80+ gold ya da en azından 750w 80+ bronze bir psu olurdu. Psu'ya da pek dikkat edilmiyor, edilmeli diye düşünmekteyim. Gönül Corsair, Evga ister elbette ama bunun gibi çok pahalı seçeneklere de yönelmek şart değil bütçe kısıtlıysa.

Örnek : High Power Element Smart 750W Mavi Ledli 80+ Bronze 56A@12V Fiyatı

Kasa : Hava sirkülasyonu daha iyi bir kasa olabilir. Parçaların genel olarak sıcaklığına etki ettiğinden özellikle yaz ayları için bu kısım da önemli, benim terchihim 140mm fanlı kasalardan yana olurdu. Aşağıdaki sadece örnek;

Örnek: https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-carbide-serisi-air-740-siyah-pencereli-cube-kasa.html

https://i.hizliresim.com/4jLBNY.jpg

Bu arada fiyat açısından parçaları araştırarak farklı mecralardan ve internetten daha ucuza elde edebilirsiniz ve toplam da 500 liralara varan bir kar dahi sağlanabilir. Vatan taksitle alınmayacaksa peşin de pahalı kalıyor. Örneğin sırf işlemci bile farklı mecralarda 120 tl daha ucuza bulunabiliyor.

Diğer parçaları beğendim. Herkesin fikrine saygı duymakla birlikte bunlar şahsi fikirlerimdir. Herkese saygıler, sevgiler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı