Çözüldü Ryzen 5 2600X ve GTX 1070 sistemde oyunlar kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

DPeace

Decapat
BF5, BlackOps4 ve Rainbow Six'te sıcaklık değerlerim vs. gayet normal iken oyun sanki ben ALT+F4 çekmişim gibi kapanıyor, bilgisayar normal olarak çalışmaya devam ediyor. Sıcaklık değerlerim gayet normal ekran kartımın max 67 derece görüyor, işlemcim max 72 derece gördü. Genelde 65 civarında oluyor.
Yaklaşık 1 hafta önce bu oyunları aynı sistem ile sıkıntısız bir şekilde oynayabiliyordum ta ki 2 gün öncesine kadar. Hatırladığım kadarıyla bir program indirme veya güncelleme işlemi yapmadım fakat bazen kapanırken bütün gün kapanmadığı da olabiliyor, sizce sebebi nedir? Örneğin bugün 4-5 saat BOP4 oynadım kapanmadı, BF5 açınca 20 dakika içinde görüntü dondu ve kapandı. Fakat önceki gün ise BOP4 kapandı BF5 kapanmadı.
Sistemim;
  • GTX1070
  • Ryzen 2600X
  • X370 Gaming K5 Anakart
  • 2x8 3000 MHz HyperX Predator
  • 240 GB HyperX SSD
  • 1 TB 7200RPM WD
  • 750 Watt 80+Silver PSU

Çözüm
Sorun sanırım NVIDIA'nın son sürümüyle alakalıydı. Format attıktan sonra ve oyun modunu kapatınca düzeldi. Yeni driverı yükleyince yeniden sorunu yaşadım, şu an ise anakart ile ilgili sorunlarım var. (Umarım.)
Xigmatek Vector PSU markası 750 Watt 80 Plus Silver.
Sıcaklık değerlerimi genelde takip ederim. İşlemcim 65'i geçmez, ekran kartım da öyle.
Merhaba, Hocam bende de X470 Anakart var. Kasım ayı yeni güncellemesini yükledim. Sizinkinden biraz farklı sorun oluşmuştu. Alt + Enter yaptığım zaman oyun hata mesajıyla beraber kapanıyordu. Eski versiyona geri yükledim o sorun kalktı. Sizin Anakart için de yeni güncelleme yayınlandı. Bios güncellemisini yaptıysanız eski versiyona geri alın ya da yeni güncellemeyi yüklemediyseniz yükleyin. Belki düzelir.

Anakart şuan F23'te zaten son sürümde fakat daha önceden sorunsuz bir şekilde oynadığım oyunları neden şuan oynayamıyorum onu anlayamadım.Yeterince güç gitmediğini düşündüm ekran kartı kullanımını düşürdüm VSync açarak yinede aynı sorunu yaşadım.

Anakart şuan F23'te zaten son sürümde fakat daha önceden sorunsuz bir şekilde oynadığım oyunları neden şuan oynayamıyorum onu anlayamadım.Yeterince güç gitmediğini düşündüm ekran kartı kullanımını düşürdüm VSync açarak yinede aynı sorunu yaşadım.
Bir önceki versiyona yüklemeyi deneyin isterseniz.
Sistem geri yüklemeyi deneyin.Belki ekran kartınızda sürücünde hata vardır.

C diskine format attım yeniden Windows 10 kurdum ona rağmen sorunum devam ediyor.Sorunun donanımda olma ihtimali nedir sizce?Psu da olsa komple bilgisayar kapanırdı diye düşünüyorum.HDD'de olsa SSD'de ki oyunum kapanmazdı , Windows'u yeniden yükledim son sürüme güncellemedim.Ekran kartı driverını geçmişteki bir driver ile değiştirdim.

Bilmiyorsunuzdur diye ayrıntılı anlatıyorum. Msi afterburner programını kurun. OSD izleme ayarlarında işlemci ve gpu kullanımını açık olarak ayarlayın. Programı kapatmadan küçültün. Böylece oyun oynarken aynı anda ekranda bazı değerleri görebileceksiniz. Ekranda gpu ve işlemci kullanımlarını sürekli izleyin. Yani oyun kendiliğinden kapanıncaya kadar. İşlemci maksimumda sabit çalışması lazım. Gpu zaten % 100 ' de çalışması lazım. Ekranda bunlara dikkat edin.

Yükte iken oyundan atıyorsa PSU gelir aklıma. PSU markası nedir? Başka bir PSU bulabilirseniz test edin.

Sorun sanırım NVIDIA'nın son sürümüyle alakalıydı. Format attıktan sonra ve oyun modunu kapatınca düzeldi. Yeni driverı yükleyince yeniden sorunu yaşadım, şu an ise anakart ile ilgili sorunlarım var. (Umarım.)
Xigmatek Vector PSU markası 750 Watt 80 Plus Silver.
Sıcaklık değerlerimi genelde takip ederim. İşlemcim 65'i geçmez, ekran kartım da öyle.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı