GTX 1070 ve Ryzen 5 2600x Bilgisayarın Isınması

Game Power Elegance Serisi

Şöyle bir durum farkettim şimdi Öndeki 3 fanın en üstündeki daha az çalışıyor neden böyle olduğu hakkında bir bilgim yok PSU’ya bağlı üstelik.
70-80 dereceyi geçmiyor max 65 derece gördüm MSI Aftetburnde
Ama benim aklıma takılan şey ekran kartı ısısı değil kasanın içinde biriken sıcak havanın çıkmaması, kasaya elleyince 4 an tutamazsınız elinizi. Camı çıkartınca mis gibi oluyor.
Fanlar 120 mm bu arada.

Boştayken bakmadım ama yükteyken max 65 gördüm.
Bu arada Gigabyte’a G1 1070 kullanıyorum ve Boştayken yada internette dolaştığımda fan lar otomatik olarak duruyor.
Power Elegance Serisi
65 derece normal bir değer. Kasanız sıcak hava tahliyesini verimli bir şekilde yapamıyor anlaşılan.

Peki ben bir şey sormak istiyorum. Dün Metro 2033 oyndım ve 300 FPS üstü aldım, kasa kapağı her zamanki olduğu gibi kapalı olduğu zaman yanıyor, içerdeki sıcak hava haliyle ekran kartınada etki ediyor. Ben ekran kartını bazı oyunlarda çok yormadan nasıl çalıştırabilir im kusaca düşük fps alıyım ama ekran kartı çok yormasın kendini düşük çaplı oyunlarda. Her oyuna %100’ünğ veriyor namussuz:)

Kardeşim bırak o kadar da ısınsın diyorsun ellemeden görmeden konuşuyorsun. Elini 4 saniye tutamıyorsun ondan herhalde konu açtık bizde.

Ekran kartı çamı 65 gördüm.
Boştayken hiç merak edip bakmadım fanlar otomatik durduğu için.
Ekran kartına neden elinle dokunuyorsa, sıcak mı değil mi diye test mi ediyorsun. El ile test edilir mi, elektrik kaçağı yapar, Allah korusun çarpılırsın. O kart için bu yaz sıcağında değerler normal. Takıntı yapma, bilgisayar ile dövüşürsün sonra.
220 voltmu [emoji4]. 12 volt geçer max.[emoji4]
Ekran kartının kablolarının bağlı olduğu güç kaynağına teli sok bakalım, 220 volt mu, 12 volt mu görürsün.

65 derece normal bir değer. Kasanız sıcak hava tahliyesini verimli bir şekilde yapamıyor anlaşılan.
Bunun için ne yapmalıyım peki.
Ekran kartına neden elinle dokunuyorsa, sıcak mı değil mi diye test mi ediyorsun. El ile test edilir mi, elektrik kaçağı yapar, Allah korusun çarpılırsın. O kart için bu yaz sıcağında değerler normal. Takıntı yapma, bilgisayar ile dövüşürsün sonra.

Ekran kartının kablolarının bağlı olduğu güç kaynağına teli sok bakalım, 220 volt mu, 12 volt mu görürsün.
Peki içerdeki sıcak havayı nasıl atmam lazım, galiba hava çıkmıyor bir türlü. Bu beni çok tedirgin ediyor. Kasa inanılmaz ısındığında makinadaki ses çok fazla artıyor.

Bunun için ne yapmalıyım peki.

Peki içerdeki sıcak havayı nasıl atmam lazım, galiba hava çıkmıyor bir türlü. Bu beni çok tedirgin ediyor. Kasa inanılmaz ısındığında makinadaki ses çok fazla artıyor.

Kasa hava alabilecek bir yerde mi? Yanları, arkası vs. kapalı olmasın. Kasa üzerinde yer varsa fan takabilirsin. Hava sirkülasyonu artar ama çok fazla düşürebileceğini zannetmiyorum.

Ama sen ekran kartının içinden 220 volt geçer dedin. Şimdide güç kaynağı diyorsun evet güç kaynağının b kısmında voltaj transformatörlere uğramadan önce hala 180 150 voltaj arası dolaşır.

Şimdi sizinde bildiğiniz gibi sıcak hava yükselir, be kasanın üst kısmına 2 adet 120 MM 3000 RPM, ön tarafa ise 2 adet 140 MM 2000 RPM taktım. Anakart sıcaklığı bile yaz gününde 26 dereceyi, ekran kartı GTX 1070 boşta 33 dereceyi geçmiyor. Hava akışı, havalandırma önemli.
Ama sen ekran kartının içinden 220 volt geçer dedin. Şimdide güç kaynağı diyorsun evet güç kaynağının b kısmında voltaj transformatörlere uğramadan önce hala 180 150 voltaj arası dolaşır.
Güç kaynağından ekran kartına gelen kablolarda 220 volt var, bence çalışırken ekran kartınıza, anakartınuza dokunmak gibi bir hata etmeyin. Tehlikeli.

Şimdi sizinde bildiğiniz gibi sıcak hava yükselir, be kasanın üst kısmına 2 adet 120 MM 3000 RPM, ön tarafa ise 2 adet 140 MM 2000 RPM taktım. Anakart sıcaklığı bile yaz gününde 26 dereceyi, ekran kartı GTX 1070 boşta 33 dereceyi geçmiyor. Hava akışı, havalandırma önemli.
Güç kaynağından ekran kartına gelen kablolarda 220 volt var, bence çalışırken ekran kartınıza, anakartınuza dokunmak gibi bir hata etmeyin. Tehlikeli.
Tamam öyle olsun. İlk defa senden duyuyorum 11 yıllık mühendislik hayatımda.

Bende Ryzen 2700X ve Gigabyte Gaming G1 1080 var. Ekran kartım 65 75 arası ısınıyor yaz ayında ısınması gayet normal. Ekran kartın 85 90'lara çıkıyorsa işlemcin de o şekil sıkıntılıdır ama 1070 1080 tarzı ekran kartları oyunlarda ısınması normal. Boştayken fan stop yazıyor zaten fan bile çalışmıyor fan takabilecek yerin varsa takabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı