Ryzen 5 2600X ve RTX 2060 sistem nasıl?

laroz

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık bir hafta önce yıllardır şöyle çok uçuk olmasın ama işimi de görsün diye iç geçirdiğim makineyi KDV indirimi ile aldım.

• İŞLEMCİ :AMD RYZEN 2600X
  • EKRAN KARTI :ASUS GFORCE ROG STRİX RTX2060 GAMİNG OC
  • ANAKART :MSI B450M PRO-VDH PLUS AM4
  • KASA :COOLER MASTER MASTERBOX K500L 600W 80P MidT (PSU cooler master 600 lite sanırım) (ÖNDE 2 HAVA GİRİŞ FANI 120MM ARKADA 1 TANE HAVA ÇIKIŞ FANI 120MM
  • RAM :CORSAİR 16GB (2x8) VENEGANCE DDR4 3200MHZ
  • DEPOLAMA :WD 500GB M2SSD

Malum internette kulağım ağrıyor diye aratsan birkaç saatlik araştırma sonunda ben ölüyorum sanırım deyip vasiyetini hazırlarsın.
Benim topladığım sistemde tam da bu durum başıma geldi aslında.

1. 600W PSU bu sistem için yeterli midir?
  2. İşlemcı sıcaklığı sistem boştayken %1-2 kullanımda 35-55 derece arası (OC yapılmamıştır yapmayı da pek düşünmüyorum) oyunlarda çok deneme imkanım olmadı. Ama PUBG ve FORZA 4'de ultra ayarlarda (1080p) genel olarak 70-80 derece arasında. Aida64 stres testinde işlemcı sıcaklığı 88-92 derece arasında derecelere çıkıyor. Stok soğutucusunu kullanıyorum, değiştirmem gerekir mi? Tavsiye ettiğiniz bir sıvı soğutma harici iyi bir soğutucu var mı? Bazı yerlerde okuduğum kadarı ile 10 ila 20 derece Ryzen işlemciler sıcaklığı fazla gösteriyormuş, ne kadar doğrudur?
  3. Denemiş olduğum oyunlarda işlemci genel olarak %15-20 arasında, ekran kartı da %60 ile 60 derecelerde çalışıyor.Ekran kartım tamam ama işlemci çok düşükte çalışması tuhaf geldi bana(ya da ben bu konulara bayağı uzak kaldım) sebebi ne olabilir acaba?
  4. Darboğaz yapabilecek bir durum söz konusu mudur bu sistemde?

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Yeterlidir.
  2. Yük altında yer alan sıcaklıklar bana fazla gibi geldi, 4 ısı borulu bir soğutucu ve güzel bir termal macun ile 15 dereceye varana düşüş sağlanabilir. Sıvı soğutma alınabilir.
  3. Kasa içi havalandırma düzgün olmayabilir veya işlemci soğutucusu tam oturmamış olabilir.
  4. Ortada bir darboğaz söz konusu bile olamaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı