Çözüldü Ryzen 5 2600X ve RX 590 sistem oyunda donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dolu07

Hectopat
  • ASUS PRIME B450M-K
  • Ryzen 5 2600x stock fan
  • Sapphire RX590 NITRO+ SE 8GB
  • GSKILL 8GB SniperX Orman Kamuflaj DDR4 3000Mhz
  • Crucial 240GB BX500
  • XIGMATEK X-CALIBRE SERİSİ 600W 80PLUS
  • Windows 10 pro

Sistemi Vatan Bilgisayar'dan alalı 2 gün oldu.
Apex'i biraz oynadıktan sonra oyun bittiğinde lobiye dön dediğim anda bilgisayarımın görüntüsü gitti ve kilitlendi. İlk normaldir dedim kapattım tekrar açtım. Sonra tekrar oynarken oyun bitiyor ben lobiye dön diyorum, bilgisayarda görüntü gidiyor ve kilitleniyor. Tekrar açayım derken kasadan sıcaklık geldiğini fark ettim. İçini açtım RX 590 bildiğiniz yanıyor. Elimi dokunduramadım bile, dedim bu Sapphire'in Trixx diye ekran kartı uygulaması var orada fanlar otomatikdeydi galiba fan açmadı dedim. Tekrar açtım MSI Afterburner'la PUBG'ye girdim ne güzel oynuyor. Oyun bitti lobiye dön dedim pat yine ekran gitti ve kilitlendi kaldı. Ekran kartı yine yanıyor, ne yapmam lazım? Vatan'ı aradım getirin bakalım dediler bu forumda araştırdım 3-4 kişide de aynı problem var. Bir de aşağıdaki gibi bilgisayar açılışta böyle hata verdi kilitlenmeden sonra açınca. Diğer resimse kilitlenmeden hemen sonraki anakart sıcaklık değerleri.

374692
374693

Çözüm
Yüksek ihtimal güç kaynağından. Adinin de ötesinde bir güç kaynağınız var. Forumdaki "ben yıllardır kullanıyorum bir şey olmadı" diyen arkadaşlara bakmayın. RX 590 ve R5 2600x gibi güçlü bileşenleriniz var ve bunları o PSU'ye emanet ediyorsunuz. Hazır bilgisayarın dezavantajları. Fiyattan kısmak için böyle yaparlar. Aslında değil fiyattan kısmak, deli gibi de kâr kazandırırsınız Vatan gibi firmalara. Aynı fiyata çok daha kaliteli bileşenli sistemleri başka sitelerden alabilmek varken...

O güç kaynağının hak ettiği muamele ekteki gibidir;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yüksek ihtimal güç kaynağından. Adinin de ötesinde bir güç kaynağınız var. Forumdaki "ben yıllardır kullanıyorum bir şey olmadı" diyen arkadaşlara bakmayın. RX 590 ve R5 2600x gibi güçlü bileşenleriniz var ve bunları o PSU'ye emanet ediyorsunuz. Hazır bilgisayarın dezavantajları. Fiyattan kısmak için böyle yaparlar. Aslında değil fiyattan kısmak, deli gibi de kâr kazandırırsınız Vatan gibi firmalara. Aynı fiyata çok daha kaliteli bileşenli sistemleri başka sitelerden alabilmek varken...

O güç kaynağının hak ettiği muamele ekteki gibidir;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Cevabınız için teşekkürler benimde aklıma bu sorun geldi. Buradaki konu sahibinin ki gibi ya ekran kartından yada psu dan cızırtı sesi geliyor.Güç kablosunu değiştirdim fayda etmedi açılışta ve fareyi hareket ettirince küçük cızırtı sesleri geliyor.

İyi günler dilerim,

Attığınız görsellerde Bios versiyonunuz güncel değil olarak gözüküyor.

Asus Support

Adresinden güncel bios driverini indirip kurmanızı öneriyorum.

AI Suite üzerinden otomatik güncelleme gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken konu bios güncellemesi yapmadan evvel "Update AMD chipset driver 18.10.20.02 or latest version before update this BIOS. " Amd chipset driverinin versiyonunu kontrol ediniz. Güncel değil ise Asusun sitesinden güncellemeyi gerçekleştirdikten sonra bios update işlemini yapınız.

Bunları gerçekleştirdikten sonra oyundaki durumu tekrar inceleyiniz.

Arkadaşımızın belirttiği gibi bir PSU Problemide olabilir ama PSU Calculator üzerinden değerlere baktığınızda ürününüz arızalı değil ise teoride desteklemesi gerekiyor.

Kolay gelsin.

İşlemcimiz aynı fakat ben daha düşük bir rx modeli ile kullanıyorum. Benzer bir sorun yaşıyorum senle o yüzden çözersen durumu yazmayı unutma lütfen.
Vatana gittim verdikleri psu nun iyi olmadığını cızırtı sesi geldiğini ve diğer yaşananları anlattım .Ayak üstü cooler master 700w psu taktıklar o şekilde oyuna girdim herhangi bir ısınmayla karşılaşmadık.Yinede bizde birkaç gün dursun test yapalım dediler.Sonucu haber veririm ben psu dan diye şüpheleniyor um.

Vatana gittim verdikleri psu nun iyi olmadığını cızırtı sesi geldiğini ve diğer yaşananları anlattım .Ayak üstü cooler master 700w psu taktıklar o şekilde oyuna girdim herhangi bir ısınmayla karşılaşmadık.Yinede bizde birkaç gün dursun test yapalım dediler.Sonucu haber veririm ben psu dan diye şüpheleniyor um.

Benim psu xigmatek vector 750w duruma göre onu değiştiririm bende.

Merhabalar bilgisayarimi teslim aldim. Problemimiz PSU çıktı. Birebir değiştirme teklif ettiler kabul etmedim. Ürünü iade edip, üzerine 200TL daha ekleyerek Cooler Master 700W 80+ ürünü aldim. Apex Ultra'da ortalama 120FPS alıyorum sıcaklığım artık hep oyunda iken 45-60 derecelerde seyrediyor. Konu başlığına çözüldü yapabiliriz. Öneride bulunan yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı