Ryzen 5 2600x yüksek sıcaklık sorunu

Redwalley

Hectopat
Merhaba dostlar.

Forum içerisinde birçok 2600x sorunu ile ilgili bütün konuları okuyup o konularda önerilen çoğu çözümü denemeye gayret gösterdim. Sistemi 5 ay önce Vatan Bilgisayar´da topladım. Bileşenleri bizzat kendim seçtim. Şuan temmuz ayında aşırı ısınma sorunu yaşıyorum. Sistem yüksüz halde 54 °C civarlarında seyretmektedir. Minumum 48 °C´ye kadar düşüyor. Tüm bileşenlerimi sizler ile paylaşmak istiyorum ve sizin yardımınıza ihtiyacım var.

Motherboard : MSI B450 TOMAHAWK AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3499+MHz(O.C.) USB3.1
Processor : AMD Ryzen 5 2600X Socket AM4 4.2GHz 19MB Önbellek 95W
Ram : Corsair 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit RGB LED
Graphic Card : MSI GeForce GTX1660Tİ GAMING X 6GB GDDR6 192Bit Nvidia DX12
HDD : WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
SSD : TOSHIBA OCZ 2.5" 240GB TR200 555/540MB/sn SATA3 2.5'' 3D Nand SDD
Case : Xigmatek GLARE 7A 600W 80+PLUS Temper Camlı 4 Adet Kırmızı Led Fanlı Atx Kasa
Soğutucu : Stok fan

Kasa 3 taraflı temperli cam, 3 ön fan, 1 arka egzoz fanına sahip. Çok aşırı ısınmasından ötürü kasayı daha geniş bir yere taşıdım ve balkondan hava akışını sağlamak istedim. Ama kasa hala yüksek derecelere sahip birazdan sizler ile yük altında iken aldığı dereceleri paylaşacağım.

Bios sürüm : 7C02v18 Release Date : 2019-06-24 ( az önce güncelledim. )

Kasa görüntüsü :
gPVGVO.jpg

Core Boost Performance devredışı bıraktım istenilen üzerine.
Anakart voltaj değerini 1.3 yaptım.

Sistem üçüncü dakikadan itibaren 95 °C yükseliyor.

Yük bindirilmiş :

412588

Yük bildirilmemiş: Anlık olarak 65 °C´ye fırlıyor sonrasında 55 °C tekrardan düşüyor.

412590

Bir çok çözüm okudum ama çoğunda masraf yaptıkları halde o çözümler uygulandığı halde hala çözüme kavuşmuş değiller. Bana kesin ve net çözüm önerebilecek arkadaşlardan yardım istiyorum.
Teşekkür ederim.

Kanka kesin ve net çözüm, en az 240 MM sağlam sıvı soğutma almak. Tabi kasayı mesh panel bir kasayla değiştirmen de çok önemli eğer önünde yeterli hava alacak boşluk yok ise ki fotoğrafını açıp baktığımda yeterli gibi gelmedi bana. Artı olarak 2 egzoz fan yukarıya takabilirsin.
Sıvı soğutma alana kadar voltaj düşürüp oyunlarda daha stabil sıcaklıklar elde edebilirsin. Technopat Youtube kanalında mevcut bununla ilgili video.

Biostan Turbo Boostu kapatın hocam zaten işlemci gayet güçlü 1660 Ti da sorun olmayacaktır sorun olursa geri açarsınız ancak sıcaklıkta diğer pc de 15 derece civarı düşüş olmuştu.

Bence Core Boost Performance seçeneğini kaldırmadan, BIOS üzerinden kademeli olarak voltaj düşürmeyi deneyin. İkinci seride böyle bir sorun vardı. Technopat'ta bunu için rehber var izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca işlemcinin kendi teknolojisini neden kullanmayasınız ki ?

Kanka kesin ve net çözüm, en az 240 MM sağlam sıvı soğutma almak. Tabi kasayı mesh panel bir kasayla değiştirmen de çok önemli eğer önünde yeterli hava alacak boşluk yok ise ki fotoğrafını açıp baktığımda yeterli gibi gelmedi bana. Artı olarak 2 egzoz fan yukarıya takabilirsin.
Sıvı soğutma alana kadar voltaj düşürüp oyunlarda daha stabil sıcaklıklar elde edebilirsin. Technopat Youtube kanalında mevcut bununla ilgili video.

Kasa değiştirmek çok uğraştırıcı olacağından ötürü mesh panel niteliğinde hava akışı sağlamak için ön paneldeki cam´ı söktüm hocam şimdi hava akışı daha rahat sağlanacaktır gibi gözüküyor.

412652

240mm sıvı soğutma yakın bir zamanda alacağım ama benim korkum acaba işlemci arızalı mı ? İşlemci arızalı ise sıvı soğutmaya 650 lira boşu boşuna vermiş olacağım. Bir forum içerisinde aynı sorundan müzdarip arkadaş işlemci değişimi talep ettim yüklü halde 55 derece sıcaklık alıyorum artık diye sorunu çözüme kavuşturmuş. 240mm bu kasaya uyumludur galiba üst panelden bir görüntüyü size bırakıyorum.

412653

Biostan Turbo Boostu kapatın hocam zaten işlemci gayet güçlü 1660 Ti da sorun olmayacaktır sorun olursa geri açarsınız ancak sıcaklıkta diğer pc de 15 derece civarı düşüş olmuştu.

Ne yazıkki hocam turbo boost özelliği AMD için Core Boost Performance olarak ayarlanmış biçimde. Onu önerilenler üzerine kapattım.

Bence Core Boost Performance seçeneğini kaldırmadan, BIOS üzerinden kademeli olarak voltaj düşürmeyi deneyin. İkinci seride böyle bir sorun vardı. Technopat'ta bunu için rehber var izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca işlemcinin kendi teknolojisini neden kullanmayasınız ki ?

Voltaj düşürmekte tedirgin olduğum ve bu konuda daha önce tecrübeli olmadığım için voltaj değerini 1.3 üzerinde sabitledim hocam.
@Recep Baltaş bunun video rehberini yapmıştı. Onu nasıl bulamadınız enteresan. Biosta voltaj indirmesi yapmalısın.

1.3 değerine düşürdüm. Normal çalışma voltajı 1.4 1.5 civarlarında geziyordu. 1.3 üzerine sabitledim. Daha fazla düşürmemin bir anlamı var mı ? Pek bilgim yok bu konuda.

İşlemci soğutucusuna biostan ayar yapmayı denedin mi? Zira ayar yapmazsan kendi ayarlarında fan düşük rpm'de dönüyor. Bende 2600 kullanıcısıyım ve biostan yaptığım ayarlar neticesinde boşta bu sıcaklarda 38-40 derece arasında gidiyor.

Kasa değiştirmek çok uğraştırıcı olacağından ötürü mesh panel niteliğinde hava akışı sağlamak için ön paneldeki cam´ı söktüm hocam şimdi hava akışı daha rahat sağlanacaktır gibi gözüküyor.

Eki Görüntüle 412652

240mm sıvı soğutma yakın bir zamanda alacağım ama benim korkum acaba işlemci arızalı mı ? İşlemci arızalı ise sıvı soğutmaya 650 lira boşu boşuna vermiş olacağım. Bir forum içerisinde aynı sorundan müzdarip arkadaş işlemci değişimi talep ettim yüklü halde 55 derece sıcaklık alıyorum artık diye sorunu çözüme kavuşturmuş. 240mm bu kasaya uyumludur galiba üst panelden bir görüntüyü size bırakıyorum.

Eki Görüntüle 412653

Ne yazıkki hocam turbo boost özelliği AMD için Core Boost Performance olarak ayarlanmış biçimde. Onu önerilenler üzerine kapattım.

Voltaj düşürmekte tedirgin olduğum ve bu konuda daha önce tecrübeli olmadığım için voltaj değerini 1.3 üzerinde sabitledim hocam.

1.3 değerine düşürdüm. Normal çalışma voltajı 1.4 1.5 civarlarında geziyordu. 1.3 üzerine sabitledim. Daha fazla düşürmemin bir anlamı var mı ? Pek bilgim yok bu konuda.
Sizi anladım, ama bende de eskiden işlemci boşta 40-45 derecelerde yükte 65-70 derecelere çıkıyordu. Bir de bu kışın. Yazın hava 35 derecelere vuruyor. Çok normal o kasa ile o sıcaklıklara çıkması gibi geliyor. Bide stok termal macunda fazla kaliteli değil kuruyor çok çabuk. Önerim kasayı önü açık kullanmanız. Artı sıvı soğutma ile inanılmaz bir düşüş yaşayabilirsiniz sıcaklıkta. Şuan Prime95 testinde bile 65 derecelerde geziyor. PUBG oynarken 40-45 derece.

Kasanın önünü açınca sıcaklıkta düşüş oldu mu 3-4 derece de olsa?
+Kasanız 240'lık radyatör destekliyor. Öne takıp arta kalan 2 fanı da üste egzoz olarak kullanabilirsiniz. Böylece 3 egzoz fan ile içeride ki sıcaklığı daha iyi atmış olursunuz.

İşlemci soğutucusuna biostan ayar yapmayı denedin mi? Zira ayar yapmazsan kendi ayarlarında fan düşük rpm'de dönüyor. Bende 2600 kullanıcısıyım ve biostan yaptığım ayarlar neticesinde boşta bu sıcaklarda 38-40 derece arasında gidiyor.

Şuanda ayarladım hali hazırda şu şekilde yaptım ayarları. Yeterli olur galiba ?
Level 2 için 45 °C ye ayarlamayı düşünüyorum daha etkili olacaktır.
Şuan boşta 48 °C çalışıyor biraz azalma gözlemlendi.

412682

Sizi anladım, ama bende de eskiden işlemci boşta 40-45 derecelerde yükte 65-70 derecelere çıkıyordu. Bir de bu kışın. Yazın hava 35 derecelere vuruyor. Çok normal o kasa ile o sıcaklıklara çıkması gibi geliyor. Bide stok termal macunda fazla kaliteli değil kuruyor çok çabuk. Önerim kasayı önü açık kullanmanız. Artı sıvı soğutma ile inanılmaz bir düşüş yaşayabilirsiniz sıcaklıkta. Şuan Prime95 testinde bile 65 derecelerde geziyor. PUBG oynarken 40-45 derece.

Kasanın önünü açınca sıcaklıkta düşüş oldu mu 3-4 derece de olsa?
+Kasanız 240'lık radyatör destekliyor. Öne takıp arta kalan 2 fanı da üste egzoz olarak kullanabilirsiniz. Böylece 3 egzoz fan ile içeride ki sıcaklığı daha iyi atmış olursunuz.

Az önce ön cam´ı çıkardıktan sonra 75 °C olan PUBG oyununda 68 °C´ye düşüş sağladım geri dönüt ve bildirimleriniz için teşekkür ederim ama dahada düşürmek temennim :)

Ben ASUS anakart kullandığım için açıkcası daha anlaşılır bir arayüz var ancak sizde deneme yanılma yoluyla bu şekilde sıcaklık değerlerini istediğiniz aralıklara çekebilirsiniz. Ayrıca kasa kapaklarını açmak cidden yük altında iken inanılmaz sıcaklık düşüşü sağlıyor ancak sistem boşta iken ben maalesef bir faydasını göremedim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2019-07-05 at 18.25.57.jpeg
    WhatsApp Image 2019-07-05 at 18.25.57.jpeg
    144,2 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı