Ryzen 5 2600x yüksek sıcaklık sorunu

Redwalley

Hectopat
Merhaba dostlar.

Forum içerisinde birçok 2600x sorunu ile ilgili bütün konuları okuyup o konularda önerilen çoğu çözümü denemeye gayret gösterdim. Sistemi 5 ay önce Vatan Bilgisayar´da topladım. Bileşenleri bizzat kendim seçtim. Şuan temmuz ayında aşırı ısınma sorunu yaşıyorum. Sistem yüksüz halde 54 °C civarlarında seyretmektedir. Minumum 48 °C´ye kadar düşüyor. Tüm bileşenlerimi sizler ile paylaşmak istiyorum ve sizin yardımınıza ihtiyacım var.

Motherboard : MSI B450 TOMAHAWK AM4 AMD Ryzen™ DDR4 3499+MHz(O.C.) USB3.1
Processor : AMD Ryzen 5 2600X Socket AM4 4.2GHz 19MB Önbellek 95W
Ram : Corsair 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit RGB LED
Graphic Card : MSI GeForce GTX1660Tİ GAMING X 6GB GDDR6 192Bit Nvidia DX12
HDD : WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
SSD : TOSHIBA OCZ 2.5" 240GB TR200 555/540MB/sn SATA3 2.5'' 3D Nand SDD
Case : Xigmatek GLARE 7A 600W 80+PLUS Temper Camlı 4 Adet Kırmızı Led Fanlı Atx Kasa
Soğutucu : Stok fan

Kasa 3 taraflı temperli cam, 3 ön fan, 1 arka egzoz fanına sahip. Çok aşırı ısınmasından ötürü kasayı daha geniş bir yere taşıdım ve balkondan hava akışını sağlamak istedim. Ama kasa hala yüksek derecelere sahip birazdan sizler ile yük altında iken aldığı dereceleri paylaşacağım.

Bios sürüm : 7C02v18 Release Date : 2019-06-24 ( az önce güncelledim. )

Kasa görüntüsü :
gPVGVO.jpg

Core Boost Performance devredışı bıraktım istenilen üzerine.
Anakart voltaj değerini 1.3 yaptım.

Sistem üçüncü dakikadan itibaren 95 °C yükseliyor.

Yük bindirilmiş :

412588

Yük bildirilmemiş: Anlık olarak 65 °C´ye fırlıyor sonrasında 55 °C tekrardan düşüyor.

412590

Bir çok çözüm okudum ama çoğunda masraf yaptıkları halde o çözümler uygulandığı halde hala çözüme kavuşmuş değiller. Bana kesin ve net çözüm önerebilecek arkadaşlardan yardım istiyorum.
Teşekkür ederim.

Ben ASUS anakart kullandığım için açıkcası daha anlaşılır bir arayüz var ancak sizde deneme yanılma yoluyla bu şekilde sıcaklık değerlerini istediğiniz aralıklara çekebilirsiniz. Ayrıca kasa kapaklarını açmak cidden yük altında iken inanılmaz sıcaklık düşüşü sağlıyor ancak sistem boşta iken ben maalesef bir faydasını göremedim.

Grafiklendirilmiş yapı aynı mantık sistemi sizinle aynı cpu fan yüzdelerine kavuşturdum sistemimi birkaç test sonrasında bilgilendireceğim sonuçları.
1 saat sonra : PUBG oyununda fan ayarlarınıda yüksek frekans a aldığım vakit 58-61 arası sıcaklık değerlerine sahip oldum sanırsam bu değerler bu havalarda (İzmir de yaşıyorum) gayet yeterli seviyeye ulaşıyor yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Grafiklendirilmiş yapı aynı mantık sistemi sizinle aynı cpu fan yüzdelerine kavuşturdum sistemimi birkaç test sonrasında bilgilendireceğim sonuçları.
1 saat sonra : PUBG oyununda fan ayarlarınıda yüksek frekans a aldığım vakit 58-61 arası sıcaklık değerlerine sahip oldum sanırsam bu değerler bu havalarda (İzmir de yaşıyorum) gayet yeterli seviyeye ulaşıyor yardımlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Ortam sıcaklığı ciddi derecede sistemin sıcaklığını etkiliyor. Yardımcı olabildiysek ne mutlu.

Özellikle izmir gibi bir yerde normal :)
Kasanın üstünde, işlemci fanına denk gelecek şekilde egzoz fanı ayarlayın. Yapılabilecek şeyler yazılmış zaten. Bu bios arayüzü yeni, ileri de daha modern yaparlar.

Zamanında neredeyse aynı sorunu yaşadım. Anakart-işlemci uyumu kötü muhtemelen. Ryzen 5 2600X ve B450 Tomahawk Sıcaklık Sorunu

BIOS güncellemesi yaptıktan sonra voltaj offset'i yapıp düşürerek biraz daha kontrol altına alabilmiştim ama bu sefer de XFR2 kendi kendine frekans artırdığı için voltaj yetmediğinden crash veriyordu. Kasanın hava akışını sağlayıp biraz öyle kullandım ama yükte deli gibi ısınıyordu. Voltaj offset ayarı yaparak düşürebilirsiniz bir nebze. Windows 10'daki güç ayarları da etkileyebilir. B450 Tomahawk nedense 2600X'i gereksiz yüke bindiriyor gibi gelmişti bana. AutoBoost'u kapattığımda 3.60 GHz'de sabit çalışıyordu, haliyle performans kaybı yaşıyordum ama 50-60 derece üzerine çıkmıyordu.

Son çözüm olarak CoolerMaster MasterLiquid ML240L aldım. Şimdi 30-35 derece havada oyunda 60 dereceyi geçmiyor, render vs. işlemleri yaparken de 65 civarı geziyor.

Bu arada BIOS sürümünü 7C02v17'ye düşürmeyi deneyebilirsin. 7C02v18 Zen 2 işlemcilere uyumluluk getiriyor o yüzden arayüzdeki bir çok şeyi sildiler. Yakın zamanda daha stabil bir sürüm çıkarırlar muhtemelen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı