Ryzen 5 3500U Ubuntu için driver bulma

Eğer Ubuntu'nun Gnome Shell'li varsayılan sürümünü kullanıyorsanız, menüye sağ tıklayıp uygulamaları harici GPU ile açabilirsiniz. Steam uygulamasını bu şekilde açıp deneyebilirsiniz.

16309116421588774164gol1.png
Hem bu yöntemi hem de @deleted 'ın dediği yöntemi denedim fakat birşey değişmedi malesef.

inxi paketini yükleyip, aşağıdaki komutun çıktısını paylaşır mısın?

Kod:
inxi -SGxx
1607176913322.png

Bunlar da Unigine Benchmark sonuçları. Yüksek puan olan DRI_PRIME=1 ile yaptığım.
Steami dedicated GPU ile açmanıza gerek yok. Oyununuza listeden sağ tıklayıp başlatma seçeneklerine DRI_PRIME=1 %command% satırını eklemeniz gerekiyor.
%command% satırını arttırınca kasma gitti sanırım, tam emin değilim. Zamanım olmadığı için çok dikkat edemedim. Yarın tekrar deneyeceğim.

Dosya Ekleri

• Screenshot from 2020-12-05 17-59-17.png
    Screenshot from 2020-12-05 17-59-17.png
    16,9 KB · Görüntüleme: 29
  • Screenshot from 2020-12-05 18-09-29.png
    Screenshot from 2020-12-05 18-09-29.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Sürücüler etkin ve olması gerektiği gibi görünüyor. Bu aygıtlar için farklı bir sürücü kurmaya gerek yok.

Steam başlatma seçeneklerine, DRI_PRIME=1 değişkenini aşağıdaki resimde gösterildiği biçimde girmelisiniz. Bu şekilde oyun harici GPU ile çalışacaktır.

setting-dedicated-graphics.png

Son düzenleme:
Sürücüler etkin ve olması gerektiği gibi görünüyor. Bu aygıtlar için farklı bir sürücü kurmaya gerek yok.

Steam başlatma seçeneklerine, DRI_PRIME=1 değişkenini aşağıdaki resimde gösterildiği biçimde girmelisiniz. Bu şekilde oyun harici GPU ile çalışacaktır.

setting-dedicated-graphics.png
Düzeldi. Çok teşekkürler herkese. Peki Linux'ta Windows'taki gibi Adrenalin tarzı bir uygulama var mı? İstediğim zaman pil tasarruf veya performans moduna almak istiyorum.
Not: Ayrıca Steam harici uygulamalarda nasıl harici ekran kartıyla uygulamalarımı çalıştırabilirim. Örnek vermek gerekirse: Lutris uygulamasından Windows'ta çalışan uygulama ve oyunları indirmek istiyorum. Bunları nasıl harici ekran kartından açabilirim?

Lutris uygulamasından Windows'ta çalışan uygulama ve oyunları indirmek istiyorum. Bunları nasıl harici ekran kartından açabilirim?
Oyuna sağ tıkla. Konfigüre etmeyi seç. Sistem tercihleri (System preferences) ve ardından sistem seçenekleri (system options), daha sonra ortam değişkenleri (environment variables) kısmını bul. Altta çıkan değer tablosuna değer olarak DRI_PRIME ve anahtar olarak 1 gir. Kaydedince oyunlar bu şekilde başlayacaktır.

Geri
Yukarı