Ryzen 5 3500U ve Radeon 540X düşük FPS sorunu

Arkadaşlar amd nin sitesindeki driver bölümünden güncel versiyonunu indirebilirsiniz. Programın adı değişmiş ama arayüz falan aynı.
Screenshot_3.png

• Acer Aspire 3 A315-42G NX. HF8EY. 002
  • Ryzen 5 3500U
  • Radeon 540X 2 GB
  • SK Hynix 256 GB NVMe SSD
  • 12 GB DDR4 2400 MHz RAM (3.4 GB Kullanılabilir)
  • 1920x1080 60 Hz
Sistemim bu şekilde, CS:GO, League of Legends, Minecraft gibi oyunlarda düşük FPS alıyorum. İnternette bu sistemle yüksek FPS alıyorlar. Mesela League of Legends'de orta ayarlarda ilk başta 70-80 FPS alırken ilerki sürelerde 30-40 FPS'lere düşüyor akıcı bir şekilde oynayamıyorum.
Sorunu çözebildiniz mi acaba?

İyi günler,
Aynı bilgisayarın 8 GB'lik versiyonu var bende ama dediğiniz gibi grafik ayarlarından Radeon 540X seçince performans daha da düşüyor. Güç tasarrufu olarak gösterdiği Vega 8 de daha iyi performans alıyorum. Bu benden kaynaklı bir hata mıdır yoksa vega 8 daha mı iyi?

@RedWRose Tahminen kısıtlama koymuştur Acer. Donanımı kötü olmayan GTA 5 gibi oyunları iyi derece oynatacak bir donanım koyarlar, ısınma sorunu gibi problem göze çıkmasın diye bilgisayarın güç performansını düşürüyorlar. Bende de Lenovo var, her iki kartım da aynı sınırlamışlar lanet olsun böyle üreten markalara.

İyi günler,
Aynı bilgisayarın 8 GB'lik versiyonu var bende ama dediğiniz gibi grafik ayarlarından Radeon 540X seçince performans daha da düşüyor. Güç tasarrufu olarak gösterdiği Vega 8 de daha iyi performans alıyorum. Bu benden kaynaklı bir hata mıdır yoksa vega 8 daha mı iyi?
540x ile Vega 8 neredeyse denk, bendede aynı sistem var. 540x bir adım daha önde fakat Vega 8 işlemci ile daha entegre çalıştığı için daha fazla performans veriyor, genel olarak U serisi tasarruf amaçlı olduğu için böyle sorunlar oluşuyor. Yaklaşık 4 5 aydır büyük bir fps düşüşü var.

İyi günler,
Bende böyle bir sıkıntı olmadı şuana kadar. AMD driverlarını güncellemeyi veya tekrar kurmayı dener misin?
Ekleme: Yeni güncellemelerle birlikte benim grafik ayarlarını yapmama gerek kalmadı. Sistem otomatik algılıyor hangi ekran kartını kullanmasını gerektiğini. Bence dediğimi deneyin.

Bende böyle bir sıkıntı olmadı şuana kadar. AMD driverlarını güncellemeyi veya tekrar kurmayı dener misin?
Ekleme: Yeni güncellemelerle birlikte benim grafik ayarlarını yapmama gerek kalmadı. Sistem otomatik algılıyor hangi ekran kartını kullanmasını gerektiğini. Bence dediğimi deneyin.
Şu anda 2020 son sürümü kullanıyorum, 2021 güncellemeleri benim cihazıma gelmiyor nedense. Manuel olarak yüklediğimde ise çalışmıyor. Diğer sorunun ısınma kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 3500U tasarruf odaklı bir işlemci olduğundan ısınmayı bile kısıtlamakta.

Bir de şöyle bir sıkıntı var Radeon 540X kullanımına öncelik verince sürekli GPU1 ve GPU2 de değişiyor hiçbir zaten sabit bir ekran kartında kalmıyor.

Dediğiniz işlemi daha önce yapmıştım format atıp driverlerı tekrardan kurdum ama bir fark olmadı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı