Ryzen 5 3500X için B450 anakart önerisi

Kerem Keller

Hectopat
Yer
Ankara
Ryzen 5 3500X işlemci sahibiyim. Overclock işlemi için anakartımı değiştirmek istiyorum. 11.11 veya Black Friday indirimlerinden B450 anakart almak istiyorum. Önerileriniz nedir?

12 fazlı VRM'e sahip. En iyi overclock'u bununla yaparsın.

3500X yerine R3 3100 + Soğutucu alıp 4.5Ghz/4.4Ghz yapabilirsin. Çoklu ve tekli çekirdek performansı daha iyi olur.
Soğutucum var zaten.

Gigabyte markasına genel bir biçimde ön yargı var. Neden fazla önerilmiyor peki?
Bütçe kaç? Bütçeye göre B450M-S2H/B450A-Pro Max/B550A-Pro öneririm.
En fazla 700 olarak düşünüyorum.
12 fazlı VRM'e sahip. En iyi overclock'u bununla yaparsın.

Biraz pahalı geldi.

Gigabyte markasına genel bir biçimde ön yargı var. Neden fazla önerilmiyor peki?
Tam aksine bu forumda en çok B450M S2H öneriliyor :) B450 chipsetli en F/P ana kart bu. Seni tatmin edecek şekilde de OC yapabilirsin.

Gigabyte tercih edilmeme dönemleri daha öncedendi. Markacı kesim daha fazlaydı. Herkes Asus ve MSI tercih ediyordu. Ancak fiyatlar artınca herkes arayış içine girdi ve Gigabyte da keşfedilmiş oldu.

Isınma problemi var mı peki?
Isınma sorununun çok küçük bir etkeni ana kart. Hatta hiç bile diyebiliriz. Çünkü tek etkeni CPU'dan gelen sıcaklık verisini okuyarak CPU fanını ayarlamak. Bunu artık en basit ana kartlar bile yapabiliyor.

Ana kartın kendi chipsetini soruyorsan onda da ortalama bir performans alabilirsin. Tabii ki çok üstün OC yapamayacaksın ancak seni uzun dönem götürecek ve güncel oyunları veya programları rahatça kullandıracak bir performans artışı elde edebilirsin diye düşünüyorum.

Tabii ki yine de test etmek gerekli. Test etsen bile aynı model her bileşen bile aynı sonuçları vermeyebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı