Ryzen 5 3500X ile Ryzen 7 2700X takas edilir mi?

3500X en az 20 W daha az güç ile çalışıyor ilk attığınız videoda bakın. Elektrik faturası benim için sorun olmaz diyorsanız 2700X alın geçin. Ancak şu anda işlemci kullanımı %90 iken kartınız da %95 ve üstüyse burda darboğaz yok.

Nasıl ya emin misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu videoda Single Player oynadığı halde bile 70'in altına düşmüyor. Bfv'de 64 kişilik haritada 60'ı geçmiyor mu cidden hangi oyunlarda test ettiniz?

Hocam güçlü demedim ki. Yukarıda darboğaz yapması mümkün değil denmiş onun üzerine yazdım. Ryzen 5 1400 ve GTX 1050 Ti kullanıyordum eskiden o bile darboğaz yapıyordu bazen.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoya da bakabilirsiniz. 60'ı geçmediğine emin misiniz? Mümkün değil o kadar düşük CPU kullanımı.

1660S ile 2060 arasında ne kadar fark var siz biliyor musunuz? 20FPS'e kadar fark var. O işlemci ile ekran kartının darboğaz yapması imkansız. Oyun içi değerleri atabilir misiniz? Hangi oyunda oynuyorsunuz?

Eğer ekran kartı ve işlemci birlikte %90'larda ise darboğaz olmaz. He ikisi de %60'larda olunca da darboğaz olmaz. Oyundan veya ayarlardan kaynaklı bir şey.

1660S ile 2060 arasında ne kadar fark var siz biliyor musunuz? 20FPS'e kadar fark var. O işlemci ile ekran kartının darboğaz yapması imkansız. Oyun içi değerleri atabilir misiniz? Hangi oyunda oynuyorsunuz?

Eğer ekran kartı ve işlemci birlikte %90'larda ise darboğaz olmaz. He ikisi de %60'larda olunca da darboğaz olmaz. Oyundan veya ayarlardan kaynaklı bir şey.
Hocam şurada yazmıştım detayları. BFV, AC Origins gibi oyunlarda CPU kullanımı 90'ın altına düşmüyor. İşlemci kullanımı bu kadar yüksek olunca GPU kullanımı da bazen 70'lere kadar düşüyor. BFV oynarken bazen küçük takılmalar da yaşadım mesela.

Hocam şurada yazmıştım detayları. Bfv, AC Origins gibi oyunlarda CPU kullanımı 90'ın altına düşmüyor. İşlemci kullanımı bu kadar yüksek olunca GPU kullanımı da bazen 70'lere kadar düşüyor. Bfv oynarken bazen küçük takılmalar da yaşadım mesela.

Oyun içi değerleri atabilir misiniz? Orada hiç doğru düzgün bir bilgi vermemişsiniz.

Oyun içi değerleri atabilir misiniz? Orada hiç doğru düzgün bir bilgi vermemişsiniz.
Hocam söylüyorum işte oyun içi değerleri. SS mi alıp atayım? AC Origins'de CPU 90'ın altına düşmüyor. GPU genelde 90'ın üzerinde ama arada 70'lere düşüyor. BFV'de de CPU 95'in altına düşmüyor. GPU ise genelde 95'in üzerinde ama bazen küçük takılmalar oluyor.

Hocam söylüyorum işte oyun içi değerleri. SS mi alıp atayım? AC Origins'de CPU 90'ın altına düşmüyor. GPU genelde 90'ın üzerinde ama arada 70'lere düşüyor. Bfv'de de CPU 95'in altına düşmüyor. GPU ise genelde 95'in üzerinde ama bazen küçük takılmalar oluyor.

Evet SS alın. Oyun içinde CPU frekansları - RAM kullanım miktarları gibi gibi onları da atın. RAM frekansları ne kadar bu arada? A-XMP açtınız mı hiç? RAM frekansından dolayı da darboğaz oluyor olabilir. Örneğin 10400F B460 ile rtz 2070S, R5 3600 - 2070S'e göre daha az performans veriyor. Nedeni ise 10400F'in 2666MHz RAM sınırında kalması. Bunlar da önemli. Eğer sadece 8 GB RAM varsa RAM yetmiyor olabilir.

Evet SS alın. Oyun içinde CPU frekansları - RAM kullanım miktarları gibi gibi onları da atın. Bunlar da önemli. Eğer sadece 8GB Ram varsa ram yetmiyor olabilir.
O attığım postta bunların hepsini yazmıştım işte. RAM 8 değil, 2x8 3200 MHz. Onları atmak için biraz bekletmem gerek.

Kısaca üstüne para verip darboğaz varsa daha fazla darboğaza maruz kalacaksınız.

Ryzen 2700X 2 çekirdek daha fazla barındırsa da tekil çekirdekte geride ve oyunlarda bu tekil çekirdeğe bakıyor. Elinizde 1660 var bu ekran kartına 3500X takmaz isek 5600X takalım o zaman. Hayır arkadaşlar internetten %100 işlemci kullanımı sistem çöp diye ağlayanlara bakmayın siz. BF serisi her zaman işlemciyi %100 dayayan bir seri özellikle Online haritaralarda. İşlemcinizi voltaj vermeden ya da az voltaj vererek biraz gıdıklayın CPU kullanımına bakıp strese sokmayın kendinizi sisteminiz dengeli ve güzel bir sistem. Yaşadığınız shutter büyük ihtimalle Windows tabanlı bir yazılımın devreye girmesiyle oldu. Eğer ben işlemcimi değiştireceğim diyorsanız 2700X geçme fikri yanlıştır. 3600'a geçin ancak söylemesi benden pek çok oyunda 3500X ile aynı performansı gösterecek işlemciniz. 2080'i bile beslerken bile pek fark yok 3500X 3600 arasında. İyi günler dilerim.

Geri
Yukarı