Ryzen 5 3500X kötü bir işlemci mi?

BrkOz

Kilopat
Daha fazla  
Yakin zamanda R5 3500X islemci aldim fakat zamanla fark ettim ki thread denen bir olay varmis ve benim islemci 6- 6 iken, ornegin R5 2600 6 - 12 thread sahip. Bu thread nedir? 3500X almakla hata mi ettim?

3500X çok yazık edilmiş bir işlemci.
Yıl 2020 ve 6C6T.
Sadece oyun oynuyorsanız.
Yayın falan yapmıyorsanız. Ya da Photoshop, video editorlük, gayet yeter.

3500X işlemciyi sevmem. Ama benim sevmemiş olmam onu kötü bir işlemci yapmaz. İşlemci oyun için iyi bir işlemci ama dediğiniz gibi 6C/6T bir işlemci, render gibi işlemlerde geri kalırken, oyunlarda iyi bir iş çıkarır. Ama oyun için daha iyi alternatifler var, yani almanızı önermem ama aldıysanız da çok üzülmeyin o kadar kötü değil.

Yakin zamanda R5 3500X islemci aldim fakat zamanla fark ettim ki thread denen bir olay varmis ve benim islemci 6- 6 iken, ornegin R5 2600 6 - 12 thread sahip. Bu thread nedir? 3500X almakla hata mi ettim?
Oyun performansı olarak 3600 ile aynı diyebiliriz.
Çoklu performansı kötü sadece, kötü derken iş görmez zannetmeyin.
3600'a göre kötü, @Uchiha Shisui'nin de dediği gibi işinizi görür.
Çoklusu kötü ise ne olur? Render yaparken 1 saat bekleyeceğine 1.5 saat beklersin.
Çoklusu kötü derken 3600'a göre kötü diyoruz, karşılaştırılan o çünkü.
Yoksa çoklu olarak 3100/10100F gibi işlemcilerden daha iyi.
İş görecek bir işlemci, amacı oyun zaten ve 3600'den aşağı kalır yanı yok.
Kaldı ki zaten overclock yaparak bu çoklu sorununu da minimuma indirebilirsiniz.
Ben de şu an 3500x işlemcisini kullanıyorum, overclock ile 10400F'e yaklaştım çokluda.

Güncel oyunların çoğunda, şu an için çoklu çekirdeğin bir esprisini göremedik. Sizin işlemciniz, daha güncel ve güçlü. Yayın, render durumlarda da işini yapar. Takılmayın.

Ben Planetside 2 oyununda 3600XT işlemcisinin %70 kullanıma kadar çıktığını gördüm. Yine Battlefield oyunları işlemciyi benzer şekilde köküne kadar sömürüyor. Bana sorarsanız yeni nesil oyunlar gelince HT ve SMT gibi teknolojilerin farkı ortaya çıkacaktır. 6/6 bir işlemci yakın zamanda şimdiki 4/4 işlemciler gibi sönük kalabilir.

Ama sırf SMT için gidip 3500X satıp 3600 alır mıyım? Almam. Saçma olur. 3500X sahibiyseniz 1-2 yıl içerisinde 5000 serisine geçebilirsiniz mesela anakart destekliyorsa, mantıklı bir geliştirme olur.

Ben Planetside 2 oyununda 3600XT işlemcisinin %70 kullanıma kadar çıktığını gördüm. Yine Battlefield oyunları işlemciyi benzer şekilde köküne kadar sömürüyor. Bana sorarsanız yeni nesil oyunlar gelince HT ve SMT gibi teknolojilerin farkı ortaya çıkacaktır. 6/6 bir işlemci yakın zamanda şimdiki 4/4 işlemciler gibi sönük kalabilir.
Onu oyunların optimizasyon durumları belirler. RDR2 gibi bir oyun ekran kartına abanıyor mesela. AM5, DDR5 gelene kadar 6-6, 4-8 gibi işlemciler fazlasıyla yeterli olur.

Ama sırf SMT için gidip 3500X satıp 3600 alır mıyım? Almam. Saçma olur. 3500X sahibiyseniz 1-2 yıl içerisinde 5000 serisine geçebilirsiniz mesela anakart destekliyorsa, mantıklı bir geliştirme olur.
Dediklerinizi anliyorum. Umarim "yakin zaman" tabiriniz o kadar yakinda gerceklesmez. 😕

Geri
Yukarı