Ryzen 5 3500X + RTX 2060 oyunlarda anlık takılmalar

İşletim sistemi
Windows 10

Furkan Caliskann

Hectopat
Daha fazla  
RAM
XPG 2x8GB 3000MHz CL16 Dual Kit RAM.
Ekran kartı
Gigabyte RTX2060 OC 6 GB.
Anakart
Gigabyte B450M S2H 3600MHz(OC)
İşlemci
Ryzen 5 3500X.
Merhabalar. Ağırlıklı olarak rekabetçili oyunlar (LoL, CS:GO, Valorant) oynuyorum. Özellikle LoL ve CS:GO'da anlık takılmaları çok yaşıyorum. LoL oynarken genelde FPS 200'e sabit oynuyorum, 144'e sabitlediğimde de sonuç aynı. Buna rağmen oyun içinde genelde 130-160 aralığında oynuyorum. Anlık 50 FPS'e belki 70'e nadiren ise 01'e düşüp droplar yaşıyorum. Bu oyunlar ve bunlara ek olarak birkaç oyunda FPS değerlerimi gözetledim aşağıya gerekli olabilecek tüm ekran görüntülerini bırakacağım. Şunu belirteyim oyunların hepsi HDD üzerine kurulu. 24 inç 144Hz çift monitör kullanmaktayım. Sistemimde kullandığım kasa ve PSU: Thermaltake V200 600W 80+

• HDD testi:
    hddtesti.jpg

• SSD testi:
    ssdtesti.jpg

• Güç ayarlarım:
    gücayarlari.jpg

• LoL FPS 1:
    lolfps1.jpg

• LoL FPS 2:
    lolfps2.jpg

• Valorant FPS 1:
    valorantfps1.jpg

• Valorant FPS 2:
    valorantfps2.jpg

• GTA V FPS:
    gta5fps.jpg

• Battlefield 4 FPS:
    bf4fps.jpg

• CyberPunk FPS:
    cyberpunkfps.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
En basitinden CS:GO'yu, Steam üzerinden SSD'ye taşıyarak test edin. 7200RPM Seagate kullanırken CS:GO'da drop yiyordum oysa ki GTA V gibi bir oyunda drop yemezken. SSD'de kullanırken drop yemezseniz, sorunun kaynağı belli olur. Ayrıca lütfen bir dahaki sefere Sosyal dışı servislere değil, Sosyal'e yükleyin görselleri... Forza Horizon 4'ü ekleyemedim .webp formatında olduğu için.

Sıcaklıklar anormal değil.

Online oyunları HDD'ye kurmak pek mantıklı değil. SSD'ye almayı deneyebilirsin.

Sorunun çözülmediğini varsayarak soruyorum. Sürücülerin ve Windows'un güncel mi?

Takılmalarin genel sebebi sürücü guncel olmadigindan olabilir. Son zamanlarda ekran karti guncellemesi yaptiysan, eski Driver'i sil en guncel olani sitesinden indir kur. Muhtemelen sorunun cozulur.

En basitinden CS:GO'yu, Steam üzerinden SSD'ye taşıyarak test edin. 7200RPM Seagate kullanırken CS:GO'da drop yiyordum oysaki GTA V gibi bir oyunda drop yemezken. SSD'de kullanırken drop yemezseniz, sorunun kaynağı belli olur. Ayrıca lütfen bir dahaki sefere sosyal dışı servislere değil, Sosyal'e yükleyin görselleri... Forza Horizon 4'ü ekleyemedim. Webp formatında olduğu için.

SSD'ye taşıyıp deneyeceğim. Görseller için dikkat ederim videoları YouTube'a yükleyip buraya bağlantı atsam peki bir problem olur mu?

Sıcaklıklar anormal değil.

Online oyunları HDD'ye kurmak pek mantıklı değil. SSD'ye almayı deneyebilirsin.

Sorunun çözülmediğini varsayarak soruyorum. Sürücülerin ve Windows'un güncel mi?

Windows kendi orijinal sitesinden indirdim. Bilgisayarı ilk aldığımda orijinal key kullandım anakarta gömülü olan kodlardan. Olabildiğince ekran kartımı ve Windows'u güncel tutuyorum.

Takılmalarin genel sebebi sürücü guncel olmadigindan olabilir. Son zamanlarda ekran karti guncellemesi yaptiysan, eski Driver'i sil en guncel olani sitesinden indir kur. Muhtemelen sorunun cozulur.

Ekran kartı sürücülerimi NVIDIA GeForce Experience üzerinden düzenli kontrole edip güncelliyorum.
Bugün GTA 5 üzerinde bir deneme daha yaparken bu sefer tüm çekirdekleri göster yaptım ve CPU 3 diğerlerine göre daha düşük kalıyor. Bu normal mi? Ayrıca GTA'da ESC basıp fareyi hareket ettirdiğimde FPS düştüğünü gördüm. Takılmalar yaşıyor yine. Videosunu atacağım. Ayrıca GTA alta indirdiğimde normal bilgisayar kullanımında bile bir takılma mevcut.

Dosya Ekleri

• GTA DENEME.jpg
    GTA DENEME.jpg
    216 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

Geri
Yukarı