Ryzen 5 3500X-RX 5700 XT 650 watt 80+ bronz PSU yeterli olur mu?

caucasianturks

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, başlıkta belirtmiş olduğum gibi ekran kartımı yükselteceğim uygun fiyata temiz 2.el RX 5700 XT kart buldum alacağım yalnız PSU olayı kafamı karıştırdı PSU değiştirme imkanım şu an yok sistemim bu yeni kart için yeterli olur mu yardımcı olur musunuz?

Şu an kullandığım sistem elimden geldiğince sistemimde bulunan bilgileri paylaştım yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz AM4 fanlı.
XFX RX5500 XT THICC II Pro 8 GB GDDR6 128bit RX 5500 XT.
Gamepower Horizon RGB Gaming kasa mesh panel 650W.
Gigabyte B450M-H DDR4 3600/2133Mhz M.2 mATX AM4.
16 GB DDR4 3000 MHz Apacer Black-Gold 1.2v 8gbx2.

Merhabalar yeterli olur fakat sormak istediğim soru şu, yeni nesil daha az güç çeken RX 6600 XT kartlar varken neden RX 5700 XT? RX 5700 XT kartlarında halen devam eden bir çok sorun var, siyah ekran gibi ve mining de kullanılma sıklığı, diğer sorunlar. Fiyat bazında 2. elde RX 6600 XT kartlarda gayet uyguna bulunabiliyor.

öncelik ile bilgilendirme için tşk ederim yeterli oluyor ise alıyorum ozaman

Merhabalar yeterli olur fakat sormak istediğim soru şu, yeni nesil daha az güç çeken RX 6600 XT kartlar varken neden RX 5700 XT? RX 5700 XT kartlarında halen devam eden bir çok sorun var, siyah ekran gibi ve mining de kullanılma sıklığı, diğer sorunlar. Fiyat bazında 2. elde RX 6600 XT kartlarda gayet uyguna bulunabiliyor.
kart alma niyetim aslında yoktu ama bir arkadaş sistemini yükselttiği için boşta kaldı gayet uygunada bırakıyor oyüzden almak istiyorum dediğiniz gibi karttan alsam işlemcim darboğaz yapmaz mı rx5700 bile ucu ucuna kurtarıyor

Forumda okuduklarıma göre ve kullanıcı yorumlarına göre darboğaz olacağı yönünde ve grafikleri ultra ayara alıp minimize etmeyi deneyebilirsin fakat yeterli gelmeyecekmiş, 2K da oynarsan ve işlemcine OC yaparsan bu sorunu yaşamazsın fakat alacağın düşük FPS yüzünden de 1080p gibi akıcı oyun oynayamazsın (monitörün 60 HZ ise o ayrı) yada kartı satın aldıktan sonra yeni bir AMD işlemci almanı öneririm.

Forumda okuduklarıma göre ve kullanıcı yorumlarına göre darboğaz olacağı yönünde ve grafikleri ultra ayara alıp minimize etmeyi deneyebilirsin fakat yeterli gelmeyecekmiş, 2K da oynarsan ve işlemcine OC yaparsan bu sorunu yaşamazsın fakat alacağın düşük FPS yüzünden de 1080p gibi akıcı oyun oynayamazsın (monitörün 60 HZ ise o ayrı) yada kartı satın aldıktan sonra yeni bir AMD işlemci almanı öneririm.
monitörüm 144hz 1080p destekli monitör şimdi yanlış mı anladım acaba bu rx5700xt işlemcim ile darboğaz mı yapar ben https://pc- builds.com/tr/bottleneck-calculator/result/0VW14j/1/general-tasks/1920x1080/ bu siteden test edince darboğaz 3.7 gibi bir oranla çıkıyor onunda normal olduğunu anladım yanlış bir bilgimi ediniyorum acaba

Attığın siteye tıklayamıyorum hocam fakat yabancı kaynakta onun ismiyle benzeşen bir siteye tıkladım. Bu tarz sitelere güvenilmez çünkü video testi gibi canlı ve gerçek sonucu vermiyorlar. Yerinde olsaydım kartı test etmek için arkadaşının da zamanını alarak kendi sistemimde test edip kendim denerdim. 60 HZ monitörden kastım da şuydu: Bazı kişiler yüksek sisteme rağmen düşük HZ değerine sahip monitör kullanıyorlar. Şimdi 1080P 144 Hz monitörün var ve monitörün maksimum 144 Hz görüntüleyebiliyor ve sistemin 144 FPS'e yakın sonuç veriyor. 2K görüntü de ise darboğaz olmayacak fakat haliyle çözünürlülük arttığı içinde misal 80-90 FPS'de oynayacaksın ve 144 gibi akıcı performansı olmayacak kast ettiğim şey buydu.

@QXSJEN bu konuya yazmak yerine başka bir konu aç dostum ve bütçeni de belirt.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı