Ryzen 5 3500X sıcaklık problemi

ResourN~

Hectopat
Öncelikle sistemim yeni 1 haftalık. AMD Ryzen 5 3500X işlemcim var. Boşta 40-55 arasında dalgalanıyor yükte oyundayken 70-75-80 arasında dalgalanıyor, 80'i max 82 gördüğüm oldu Stok fan takılı. Kullandığım kasa Power Boost VK-G3403S 3 adet önde 1 adette egzoz fanı bulunuyor. Odam da biraz sıcak açıkçası. Normal midir ne yapılabilir?

Son düzenleme:
Gayet normal değerler. Daha düzgün bir işlemci soğutucu alarak daha iyi sıcaklıklar görebilirsin.

İlerideki planım kasanın üstünde hava çıkış yeri bulunuyor mıknatıslı tozluk ile birlikte oraya 1-2 ilave içerideki havayı dışarı atacak fan eklemeyi planlıyorum verim alırım sanırım. Bu yaz sıcağında oda da böyle olunca biraz darlanıyor sanırım bilgisayar.

İlerideki planım kasanın üstünde hava çıkış yeri bulunuyor mıknatıslı tozluk ile birlikte oraya 1-2 ilave içerideki havayı dışarı atacak fan eklemeyi planlıyorum bu yaz sıcağında oda da böyle olunca biraz darlanıyor sanırım bilgisayar.

Kesinlikle hocam. Aşırı sıcak. İmkanınız var ise kasanın 4 tarafı da boş olsun ve yan kapağı çıkarın.

Kesinlikle hocam. Aşırı sıcak. İmkanınız var ise kasanın 4 tarafı da boş olsun ve yan kapağı çıkarın.
Yan kapağı çıkarmam ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum da çıkarıcam olmadı bu gidişle. Kasanın arka egzoz fan tarafında darlanmaması ve sıcaklığın tutulmaması adına bi 20-30cm civarında açıklık bıraktım önü kapalı değil zaten kasanın yanları da 10cm civarında bi boşluğa sahip.

1600 AF kullanıcısıyım Antalyada yaşıyorum mağlum hava ateş gibi. Dediğiniz gibi ekran kartım ve işlemcim 80 81 leri görüyordu. Çözümü cpbyi kapatmakta ve 60 fps sabitlemekte buldum. ha dersenizki cpbden kaybedeciğim performans benim için önemli o zaman kapatmassınız ben çok voltaj dalgalanması olduğu için kapattım anakartım a320 b450 kullanıyorsanız voltajı 1.3e sabitlemeyide deneyebilirsiniz. ben şahsen işlemcide 65 üstü ekran kartında 72 üstü derece görmedim.
1600 AF kullanıcısıyım Antalyada yaşıyorum mağlum hava ateş gibi. Dediğiniz gibi ekran kartım ve işlemcim 80 81 leri görüyordu. Çözümü cpbyi kapatmakta ve 60 fps sabitlemekte buldum. ha dersenizki cpbden kaybedeciğim performans benim için önemli o zaman kapatmassınız ben çok voltaj dalgalanması olduğu için kapattım anakartım a320 b450 kullanıyorsanız voltajı 1.3e sabitlemeyide deneyebilirsiniz. ben şahsen işlemcide 65 üstü ekran kartında 72 üstü derece görmedim.
Ha tabii kışın cpbyi açar öyle de bakarım sıcaklıklara ama ki kışın eminim daha soguk olacaktır.

1600 AF kullanıcısıyım Antalya'da yaşıyorum malum hava ateş gibi. Dediğiniz gibi ekran kartım ve işlemcim 80 81leri görüyordu. Çözümü CPB'yi kapatmakta ve 60 FPS sabitlemekte buldum. Ha dersenizki CPB'den kaybedeciğim performans benim için önemli o zaman kapatmazsınız ben çok voltaj dalgalanması olduğu için kapattım anakartım A320 B450 kullanıyorsanız voltajı 1.3e sabitlemeyi de deneyebilirsiniz. Ben şahsen işlemcide 65 üstü ekran kartında 72 üstü derece görmedim.

Hocam 60FPS benim de işimi görecektir çünkü zaten 60hz bir monitörle idare ediyorum şu anda fazlası birşeyi değiştirmeyecek. Aynı şekilde benim de ekran kartım 75-80 civarında çalışıyor ağır yükte 82-83 görebiliyorum bile. Olmadı CPB kapatmayı deneyeyim.

Hocam 60FPS benim de işimi görecektir çünkü zaten 60hz bir monitörle idare ediyorum şu anda fazlası birşeyi değiştirmeyecek. Olmadı CPB kapatmayı deneyeyim.
aynı şekilde monitörünüz kaç hz ise ona sabitlemek mantıklı. MSI armor rx 470 8 gb kullanıcısıyım oynadığım çoğu oyunlarda (aaa oyunlar hariç) ekran kartının maksimum yüzde 50 60ı görüyor e sports oyunlarında max yüzde 30u kullanılıyor. ki bu da soguk çalışmasına bir sebep

Ben de Ryzen 5 3500X kullanıyorum ağır yük altındayken en fazla 62 dereceyi gördüm ağır oyunlardan bahsediyorum. Bu nedenle bence normal bir sıcaklık değeri değil. Bu arada fazladan fanım falan da yok stok fan kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı