GTX 1660 Super ve Ryzen 5 3500X yavaşlık problemi

Khufummk

Femtopat
Merhaba,

Bilgisayarı 6 ay önce aldım. Son 1 haftadır aşırı yavaş açılmaya başladı; yaklaşık 2 dakikayı buluyor. Bugün ise açıldıktan sonra internet tarayıcısı ve dosya açmaya çalıştığımda donma problemleri yaşadım. Ciddi bir performans düşüklüğü var. Titanfall 2 oynadığımda oyunda sadece 1 kere takıldı ama masaüstünde bir şeyler yaparken sürekli bir yavaşlık hissediliyor. BIOS Update'i yaptım ama yavaşlık geçmedi. SSD'nin kötü olması kaynaklı olabilir mi? Değil ise sizce ne kaynaklıdır? Latencymon ekran görüntüsünü ekliyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
Anakart: ASUS Prime B450M-K.
Ekran kartı: ASUS GTX1660 Super Evo 6 GB.
RAM: 16 GB 3000 MHz.
SSD: Adata 480 GB (Windows 10 kurulu)
HDD: Seagate 1 TB 7200RPM.

latencymon.PNG

Hızlı taramada bir şey çıkmadı.

Hem Crystal hem de AS SSD testlerini bırakıyorum resim olarak aşağıya. AS SSD henüz bitmedi ama ilk sonuçlar durumu ortaya çıkarıyor. Oyunlar 7200 RPM bir HDD'ye kurulu Steam ile birlikte. Sanırım bu yüzden oyunda çok az kasma oldu.

Sizce Lateycmon'da verdiği uyarıda bununla mı alakalıdır?

Eki Görüntüle 689403

PC'nizde virüs yok. Bende de 7200RPM WD Blue HDD var ama oyunlarda ondan kaynaklı bir takılma vs. görmedim çok şükür. Büyük ihtimal SSD'den kaynaklı.

Temp core'dan sıcaklığa bakmak istediğimde tek çekirdek görünüyor. Temp core'un ara yüzü mü değişti yoksa dün BİOS güncellemesi yaptığım için RAM gibi işlemci hakkında da bir işlem mi yapmam gerekiyor. BİOS'da çekirdek ayarlarına baktım ama bir şey göremedim.

core1.PNG

Merhaba,

Bilgisayarı 6 ay önce aldım. Son 1 haftadır aşırı yavaş açılmaya başladı; yaklaşık 2 dakikayı buluyor. Bugün ise açıldıktan sonra internet tarayıcısı ve dosya açmaya çalıştığımda donma problemleri yaşadım. Ciddi bir performans düşüklüğü var. Titanfall 2 oynadığımda oyunda sadece 1 kere takıldı ama masaüstünde bir şeyler yaparken sürekli bir yavaşlık hissediliyor. BIOS Update'i yaptım ama yavaşlık geçmedi. SSD'nin kötü olması kaynaklı olabilir mi? Değil ise sizce ne kaynaklıdır? Latencymon ekran görüntüsünü ekliyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X.
Anakart: ASUS Prime B450M-K.
Ekran kartı: ASUS GTX1660 Super Evo 6 GB.
RAM: 16 GB 3000 MHz.
SSD: Adata 480 GB (Windows 10 kurulu)
HDD: Seagate 1 TB 7200RPM.

Eki Görüntüle 689289

Aynı SSD'yi ben de kullanıyorum ve aynı sıkıntıları ben de çekiyorum. İncehesap'tan hazır sistem aldım. Sorunu çözebildiniz mi ya da değişim yapabildiniz mi?

Geri
Yukarı