Ryzen 5 3500X sistem oyundan atıyor ve donuyor

electricube

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, sistem bilgilerini aşağıda yazıyorum.

İşlemci: Ryzen 5 3500X.
Ekran kartı: ASUS TUF Gaming RX 5600 XT EVO.
Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max.
PSU: High Power 600W 80+ Gold.
RAM: 2x8 3200 MHz XPG.
SSD: SanDisk 500 GB M.2 NVMe.
Kasa: Zalman N5MF.

Oyuna girince bir süre sonra sebebini bilmediğim şekilde oyundan atıyor. Masaüstünü görüyorum ama herhangi bir şeye tıklayamıyorum. Ama oyun çalışıyor. Diğer durum ise bilgisayarın restart atması. Oyuna girince restart atıyor ancak bunun bir süresi yok ve atmayabiliyor da. Ekran kartı testi FurMark yaptım, 30 saniye dolmadan ekran gidiyor. Oyunda yaşadıklarımı yaşıyorum. Doğrulamak için OCCT yaptım. Ekran kartı 10 dakika sıkıntısız çalıştı ve herhangi bir hata bulmadı. Sonrasında OCCT ile PSU testi yaptım ilk saniyeden error veriyor. Benchmark yaptım işlemcide sıkıntı görülmüyor ancak ekran kartına dair ufak bir uyarı vardı.

Ekran kartının FurMark'ta sıkıntı çıkarıp OCCT'de problemsiz çalışması mümkün mü kafamı çok karıştırıyor. OCCT'de PSU testinde PSU'nun sıkıntı çıkarması sorunun direkt PSU'da olup buna bağlı ekran kartını etkilediğini düşünüyorum.

Herkese teşekkür ederim.

OCCT testlerinde en az 30 dakika boyunca yükte bırakılması tavsiye edilir. 10 dakika test için kısa bir süre hatta zamanınız var ise 1 saat yaparak işinizi garantiye almanızı tavsiye ederim. Herhangi bir OC işlemi uyguladınız mı? BIOS ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin.

Mavi ekran aldınız mı yakınlarda ? Aldıysanız burada paylaşabilir misiniz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı