Ryzen 5 3600 & 1660 Super için anakart tavsiyesi

Değer tabii, tek sıkıntısı ATX olmaması ama yapacak bir şey yok.
1000 ₺ çok değişik bir bütçe anakartlar için, doğru düzgün AM4 soketli bir anakart bulamıyorsun.
100 ₺ ekleyip B550M PRO-VDH Wi-Fi veya Mag B550M Bazooka alırsan kralsın.

İkisi arasında hangisini almalıyım?
Wi-Fi yazıyor ya o ne oluyor, ne işe yarıyor? 😂

Bildiğiniz WiFi & Bluetooth oluyor anakartta.

Bazooka VRM olarak biraz daha iyi sanırım, tier listesinde öyle gözüküyor. Ama küçük, hafif bir fark var. WiFi ve Bluetooth ihtiyacınız varsa B550M Pro-VDH WiFi alabilirsiniz.

İkisi de güzel anakartlar. En uygun buralarda var.

Ne işe yarıyor ki anakartta bu özellik? Kafam ayıkmadı hocam.

Yani normalde Wifi & Bluetooth özelliği olmayan anakartlarda internete sadece kabloyla bağlanabiliyorsunuz. Veya harici WiFi adaptörü alırsanız kablosuz bağlanabiliyorsunuz. Bu şekilde anakartın içine gömülü olarak WiFi adaptörü alırsanız internete kablosuz olarak bağlanabilirsiniz, diğer cihazlarınızla bilgisayarınızı Bluetooth kullanarak bağlayabilir, dosya aktarımı vb. şeyler yapabilirsiniz. Anakartta bluetooth'u aktif şekilde kullanan bir arkadaş vardı neden kullandığını unutmuştum ancak ben zaten internete kabloyla bağlanırım, bu iki özelliğe ihtiyacım yok derseniz Bazooka alabilirsiniz.

Yani bu anakartı alırsam telefondan internete bağlanır gibi bağlanacağım. Ilk bilgisayarım olacağı için ben normalde de bu şekilde olacağını düşündüm nedense.😂

Kablolu ve kablosuz internet arasında hız ve başka farklılıklar oluyor mu?

Bir de internet kablosu nereye takılıyor? Örneğin Bazooka'da.

Kablolu bağlantı her zaman daha iyidir bana göre. Daha hızlı ve stabil olabiliyor.
WiFi özelliği olan bir anakart alırsanız hem kablolu hem kablosuz bağlayabilirsiniz, modeminizin ve ethernet kablonuzun uzunluğuna göre değişir bu durum.

Modeminiz bilgisayarı kuracağınız yere yakınsa veya uzun bir ethernet kablosuna sahipseniz kablolu bağlantı yapabilirsiniz.

Ama günümüzdeki modern anakartlarda olan WiFi da gayet iyi diyebiliriz. Yüksek hızlar için de fena değiller, ama kablo yine ilk tercih.

Bu B550M Bazooka. Dikdörtgenle işaretlenen yere takılıyor ethernet kablosu.

product_8_20200715105736_5f0e70a03b6a3.png

Benim anakartımda bu özellikler yok, ihtiyaç duymadığım için almadım. Ancak kolaylık sağladığı doğrudur, kullanan için tabi. Dediğimiz gibi, tamamen ihtiyaca göre.

Kablolu bağlantı her zaman daha iyidir bana göre. Daha hızlı ve stabil olabiliyor.
Wi-Fi özelliği olan bir anakart alırsanız hem kablolu hem kablosuz bağlayabilirsiniz, modeminizin ve Ethernet kablonuzun uzunluğuna göre değişir bu durum.

Modeminiz bilgisayarı kuracağınız yere yakınsa veya uzun bir Ethernet kablosuna sahipseniz kablolu bağlantı yapabilirsiniz.

Ama günümüzdeki modern anakartlarda olan Wi-Fi'da gayet iyi diyebiliriz. Yüksek hızlar için de fena değiller, ama kablo yine ilk tercih.

Bu B550M Bazooka. Dikdörtgenle işaretlenen yere takılıyor Ethernet kablosu.

Eki Görüntüle 682022

Benim anakartımda bu özellikler yok, ihtiyaç duymadığım için almadım. Ancak kolaylık sağladığı doğrudur, kullanan için tabii. Dediğimiz gibi, tamamen ihtiyaca göre.

Wi-Fi’li olan anakart bir cezbetti beni. Performans açısından Bazooka’nın ne kadar gerisinde acaba?
Veya Wi-Fi'li ve Bazooka performansında olan bir anakart var mı?

Performans olarak aralarında çok az farklar var, aşağıdaki videoda attığım dakikadan başlayarak sırasıyla anakartlara Ryzen 7 3700X, Ryzen 9 3900X, Ryzen 9 3950X takılarak testler yapılmış. İki anakartı da orada bulabilirsiniz. Kaldı ki siz Ryzen 5 3600 kullanacaksınız. Hiçbir sıkıntı olmaz. Hangisi uygunsa ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa alabilirsiniz, iki anakart da pişman etmez. WiFi ve Bluetooth özelliği için Pro-VDH WiFi güzel olur, öte yandan Bazooka ise Ryzen 9 3900X gibi güçlü işlemciler için bir seçenek, ama bunun yanında Pro-VDH WiFi da yabana atılmasın öyle aman aman bir fark yok ve iyi iş çıkarıyor, iki anakartla da yüksek işlemciler kullanılabilir. Sonuçta Ryzen 4000 serisini destekleyecek bu B550 modeller. B450 Tomahawk MAX bile Ryzen 9 3900X ile kullanılabiliyorken bu anakartlarla yüksek seviye işlemciler kullanılabilir. Normal kullanıcı olduğunuzu ve biraz daha iyi VRM'lerdense WiFi ve Bluetooth gibi özelliklere daha çok ihtiyaç duyacağınızı varsayarak Pro-VDH alın derim. Ayrıca şimdilik Ryzen 5 3600 kullanacağınızı söylüyorsunuz, iki anakart da fark etmeyecektir. Gelecek için de çok fark oluşturmazlar. Testlerdeki ufak farklar kafanızı karıştırmasın yani. Bunlar sadece test, ikisi de iyi anakartlar. Fikir oluştursun diye bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Performans olarak aralarında çok az farklar var, aşağıdaki videoda attığım dakikadan başlayarak sırasıyla anakartlara Ryzen 7 3700X, Ryzen 9 3900X, Ryzen 9 3950X takılarak testler yapılmış. İki anakartı da orada bulabilirsiniz. Kaldı ki siz Ryzen 5 3600 kullanacaksınız. Hiçbir sıkıntı olmaz. Hangisi uygunsa ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa alabilirsiniz, iki anakart da pişman etmez. Wi-Fi ve Bluetooth özelliği için Pro-VDH Wi-Fi güzel olur, öte yandan Bazooka ise Ryzen 9 3900X gibi güçlü işlemciler için bir seçenek, ama bunun yanında Pro-VDH Wi-Fi'da yabana atılmasın öyle aman aman bir fark yok ve iyi iş çıkarıyor, iki anakartla da yüksek işlemciler kullanılabilir. Sonuçta Ryzen 4000 serisini destekleyecek bu B550 modeller. B450 Tomahawk Max bile Ryzen 9 3900X ile kullanılabiliyorken bu anakartlarla yüksek seviye işlemciler kullanılabilir. Normal kullanıcı olduğunuzu ve biraz daha iyi VRM'lerdense Wi-Fi ve Bluetooth gibi özelliklere daha çok ihtiyaç duyacağınızı varsayarak Pro-VDH alın derim. Ayrıca şimdilik Ryzen 5 3600 kullanacağınızı söylüyorsunuz, iki anakart da fark etmeyecektir. Gelecek için de çok fark oluşturmazlar. Testlerdeki ufak farklar kafanızı karıştırmasın yani. Bunlar sadece test, ikisi de iyi anakartlar. Fikir oluştursun diye bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlginizden ötürü teşekkür ediyorum. Wi-Fi barındıran anakartı satın alacağım sanırım. Mystick light özelliği var değil mi?
İzniniz var ise birkaç konuda daha önerinize ihtiyacım var.

Geri
Yukarı