Ryzen 5 3600 - 2070 Super mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

naysxdd

Femtopat
Minidump dosyalarımı aşağıda paylaştım. Bu sorunum uzun süredir devam etmekte olup, bir şekilde çözemediğim hale geldi. BIOS ve chipset sürücü güncellemelerini yenilesem de sorunum düzelmedi. Ayrıca BIOS ayarlarını default hale getirmeme rağmen devam etti. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Link: Minidump.rar

Sürücülerim güncel, uygulamaları kaldırdım. Zaten işlemcimi hız aşırtmalı kullanıyorum 4 gündür fakat bu sorun uzun zamandır var yani hız aşırtma yapmadan önce de devam ediyordu ve BIOS'u sıfırladığımda da devam ediyor onla bir alakası yok. Demek istediğim zaten hız aşırtma yaparken heaven benchmark, Prime95, CB20, OCCT testleriyle stabiliteyi bularak hareket ettim. Örneğin Prime95 testinde bile 65 üstü sıcaklık görmüyorum. Heaven benchmark testinde ise 72 üstünü görmüyorum. Bilgisayarıma dedikleriniz haricinde kulaklığımın jakını ayıran yani mikrofon ve hoparlör şeklinde jak ayırıcı dışında bir şey takılı değil ne bir bellek ne de cihaz.
Sistem özelliklerim:
B450M S2H.
R5 3600.
Team t Force 3200 CL16x2.
A2000 NVMe M.2
ASUS Dual 2070s.
Xigmatek 650W 80+ PSU.

Benim aklıma gelen tek sorun yani denemediğim X. M. P kapatmak.

500 GB'lık olan diskin test sonuçlarını paylaşır mısın? Testleri yapmadıysan yap ve sonuçlarını paylaş.

"DISM" rehberini uygula.

Anti virüs ile sistemi tarat. Virüs bulursa temizle.

Sürücülerini her zaman güncel tutmaya çalış.

Dediğim uygulamaları kaldır. BlueStacks, Riot Vanguard ve Easy Anti Cheat kaldır.

Sisteme 30 dakika boyunca Furmark testi yap. Sıcaklıkları paylaş ve sistem kapanma durumu olursa söyle.

OCCT yazılımı ile ekran kartına ve işlemcine 20 dakika boyunca test yap. Crash verirse söyle.

Dediklerimi uyguladıktan sonra mavi ekran aldıysan minidump dosyasını paylaş.

Sisteme dışardan başka cihaz takmayın. Sadece klavye, fare ve kulaklık takılı kalsın. Bu cihazlardan başka takmayın. Her türlü önlem alalım biz.
500 GB'lık disk takılı değilken de devam ediyor ama yine de atayım isterseniz. Boot zaten halihazırda M2 disk üzerinden yapılıyor. Orda sadece fotoğraflarım var.
XMP kapatın o zaman.

Ek olarak hız aşırtmayı geri çekin.

Belki sorunu çözebilir. Denemekten zarar gelmez. Ek olarak dediklerimi de uygulayın.
XMP kapatmayı bu kadar geciktirme sebebim de 3200 mhz şeklinde 3 saat süren memtest'e sokmuş olmam.
Dönüş yapacağım teşekkür ederim.

Ya sadece kafamızda soru işareti kalmasın. Emin olalım. Elimizde test sonuçları ve rapor olunca daha kararlı hareket edebiliriz. Disk test sonuçlarını paylaşın.

XMP kapatmayı bu kadar geciktirme sebebim de 3200 mhz şeklinde 3 saat süren memtest'e sokmuş olmam.
XMP bazen gerçekten sorun yaratabiliyor. XMP kapalı şekilde tekrar Memtest86 testi yapar mısın?

XMP bazı RAM'lerin kararlı çalışmasını engelliyor ve sorun yaratabilir. Bu sırada Memtest86 testinin yanlış sonuçlar vermesine olanak sağlıyor. O yüzden hem XMP kapatın ve tekrar test yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı