Ryzen 5 3600 3.95 GHz'den Yukarı Çıkmıyor

Arkadaşlar benimde bi sorum olucak hazır konu açıkken.
MSİ Afterburnerdan baktıgımda CPU clock 3800 mhz iken bilgisayarın görev yönecitisindeki performans kısmından baktıgımda 3,80 Ghz yazmıyo 3,61 Ghz cıvarinda yazıyo tam olarak tutmuyo yani birbirini sebebi nedir acaba hangisine güvenmek daha dogru yada bu ikisi aynı seymi o sekilde sorsam daha iyi?
Eğer clock değeriniz Auto'daysa normal bir şey.

Tüm çekirdekleri yük binerken 4.2 olması çok zor. Uygun koşullar sağlanırsa belki anlık da olsa 4.2 görebilir. Ben şuan 2600 kullanıyorum ve 3.725 GHz görüyorum. Bazen yükleme ekranlarında falan anlık 3.8 veya 3.9 görüyorum.

Tüm çekirdekleri yük binerken 4.2 olması çok zor. Uygun koşullar sağlanırsa belki anlık da olsa 4.2 görebilir. Ben şuan 2600 kullanıyorum ve 3.725 GHz görüyorum. Bazen yükleme ekranlarında falan anlık 3.8 veya 3.9 görüyorum.
Clock sabitlersen boşta bile 4.2 alırsın.
Misalen kendimden atayım ekran görüntüsü;
1573680707230.png

Ryzen 5 2600 kullanıyorum ben de, 3625 mhz'den yukarı çıkmıyor. Fanı değiştirdim stokta boşta 45-50 dereceydi şuan 30'a düştü. Aynı şekilde yükte de çok fazla bi sıcaklık düşüşü yaşadım ama hâlâ 3625 mhz'de kaldı. Hiçbir şekilde 3.9 göremedim, sanırım başka bir şeyden kaynaklı bu problem.
Stok soğutucu ile kullanıyorum 3.9'u gördüğüm oluyor ama orada kalmıyor. Benim işlemci tüm oyunlarda kendini 3.8'de tutuyor. Sıvı soğutma alıp voltajı arttırıp 4.1 deneyeceğim bakalım. Şu anki haliyle MasterGel Nano macun ve stok fanla AAA oyunlarda bile en yüksek 69 70 derece gördüm.

Stok soğutucu ile kullanıyorum 3.9'u gördüğüm oluyor ama orada kalmıyor. Benim işlemci tüm oyunlarda kendini 3.8'de tutuyor. Sıvı soğutma alıp voltajı arttırıp 4.1 deneyeceğim bakalım. Şu anki haliyle MasterGel Nano macun ve stok fanla AAA oyunlarda bile en yüksek 69 70 derece gördüm.
Mesele oyunlarda 70 derece alman değil. Cinebench testi yap bir bakalım kaç dereceye çıkıyor?

Mesele oyunlarda 70 derece alman değil. Cinebench testi yap bir bakalım kaç dereceye çıkıyor?
Yani açık konuşmak gerekirse ortada bir mesele göremiyorum. Bilgisayarı sadece oyundan oyuna açan son kullanıcılar da var, umurunda değildir CineBench olsun, aida64 olsun voltajı vesaire.

Fakat sizin için yanıtlayayım, 5 tane arka arkaya Cinebench yaptım 81 dereceyi geçmedi. 79 derecedeki hızı 3725 mhz, 81 derecede 3600 mhz olarak düzeltiyor.

Şunu da eklemek istiyorum artık nedense sosyalde bunu söylemeye zorunda hissediyorum kendimi, hiç bir markanın fanı, tutucusu vesaire değilim o an param neye yetiyorsa onu alıp kullanan birisiyim, ilk AMD işlemcim bu, i7 4770 kullandım 105W TDP fan ve aynı termal macun ile, Cinebench testinde 3.4 ghz 92 dereceleri görmüştüm.

Herkese iyi sosyallar dilerim.

Yani açık konuşmak gerekirse ortada bir mesele göremiyorum. Bilgisayarı sadece oyundan oyuna açan son kullanıcılar da var, umurunda değildir CineBench olsun, aida64 olsun voltajı vesaire.

Fakat sizin için yanıtlayayım, 5 tane arka arkaya Cinebench yaptım 81 dereceyi geçmedi. 79 derecedeki hızı 3725 mhz, 81 derecede 3600 mhz olarak düzeltiyor.

Şunu da eklemek istiyorum artık nedense sosyalde bunu söylemeye zorunda hissediyorum kendimi, hiç bir markanın fanı, tutucusu vesaire değilim o an param neye yetiyorsa onu alıp kullanan birisiyim, ilk AMD işlemcim bu, i7 4770 kullandım 105W TDP fan ve aynı termal macun ile, Cinebench testinde 3.4 ghz 92 dereceleri görmüştüm.

Herkese iyi sosyallar dilerim.
Yani Render yapmıyorsan sıkıntı değil. Ben sıvı soğutucu alıp voltaj değerleriyle oynamadan clock ayarını 4.2'ye çektim. Voltaj ayarıyla oynarsam Cinebench crash yiyor. Çok dengesiz voltaj ayarı çünkü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı