Ryzen 5 3600 4.2GHz olmuyor

hayallerim var

Hectopat
BIOS'dan Game Boost açıktı eskiden 1.360V iken 4.2GHz hız alabiliyordum The Witcher 3 oynamaya karar verdim oyundayken işlemci 70 dereceye geldiğini gibi oyun kapanıyordu bende Game Boost'u kapatıp öyle oynamaya başladım sonra tekrar Game Boost'u açmak istedim açınca monitöre görünyü gelmedi BIOS pilini çıkardım tekrar taktım düzeldi artık 4.2 GHz olmuyor otomatik olarak nasıl 4.2GHz yapabilirim? Sistemim:
  • RX 5700 XT Nitro+
  • MSI B450 Tomahawk Max
  • Ryzen 5 3600
  • Adata D41 3200 MHz RAM 8X2
  • FSP Hydro 700 Watt Bronze
  • Samsung 860 Evo 500 GB
  • Toshiba P300 1 TB 7200RPM
2. problemim Destiny 2 çok geç açılıyor 1 dk sürüyor oyunun penceresinin açılması SSD'ye yüklü ve oyundayken Alt+Tab yapıp geri girince görüntü olmuyor. 20 saniye durunca oyun kapanıyor dosyalarını doğruladım sorun yoktu Driver'ım 20.4.2. Hava da burada çok sıcak olacak işlemciye soğutucu almalıyım diye düşünüyorum öneriniz var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle işlemci 70 derece olduğunda kapanmaz. Hatta yük altında 70 derece sıcaklık bu aylarda güzel bir değer. Problem etmeniz gerekmiyor.

4.2'ye otomatik ihtiyaç halinde çıkıyor işlemci base clock 3.6 o yüzden sabit 4.2 istiyorsanız manuel overclock yapmanız lazım sıcaklık değerleri normal kapanmasının başka bir sebebi vardır oyunun geç açılması da SSD'den kaynaklı.

4.2'ye otomatik ihtiyaç halinde çıkıyor işlemci base clock 3.6 o yüzden sabit 4.2 istiyorsanız manuel overclock yapmanız lazım sıcaklık değerleri normal kapanmasının başka bir sebebi vardır oyunun geç açılması da SSD'den kaynaklı.

SSD'den kaynaklı deyip bitirmişsiniz neye göre öyle söylüyorsunuz yapmam gerek bir test var mı? O testin sonucuna göre karar versek daha iyi olur.
Öncelikle işlemci 70 derece olduğunda kapanmaz. Hatta yük altında 70 derece sıcaklık bu aylarda güzel bir değer. Problem etmeniz gerekmiyor.
Ben olanı söylüyorum

SSD'den kaynaklı deyip bitirmişsiniz neye göre öyle söylüyorsunuz yapmam gerek bir test var mı? O testin sonucuna göre karar versek daha iyi olur.

Oyunların yüklenmesi harddiskle alakalı boş yere SSD veya M.2 SSD almıyoruz oyunlar daha hızlı açılsın diye alıyoruz bunun haricinde M.2 SSD almanın oyun performansına hiçbir katkısı yok.

Oyunların yüklenmesi harddiskle alakalı boş yere SSD veya M.2 SSD almıyoruz oyunlar daha hızlı açılsın diye alıyoruz bunun haricinde M.2 SSD almanın oyun performansına hiçbir katkısı yok.

Ben neden SSD alıyoruz diye sormadım hemen hiçbir test veya kanıt olmadan SSD'de sorun var demeniz çok saçma varsa bir bildiğiniz yapmam gereken bir test onu söyleyin ona göre konuşalım böyle yardımcı olmuyorsunuz.

Oyun SSD' ye yüklü demiş zaten konuyu açan kişi. SSD ve HDD' yi CrystalDiskMark ile test edin. RAM' leri test etmek istiyorsanız, Memtest ile tek tek test edebilirsiniz. X.M.P leri kapalı olması gerekiyor. Forumda bulabilirsiniz nasıl test edeceğinizi.

Ayrıca BIOS ve ekran kartı driver' ı güncel mi bunları da kontrol etmekte fayda var.
Not: RAM testi kısa süren bir test değildir. Bilginiz olsun.

Ben neden SSD alıyoruz diye sormadım hemen hiçbir test veya kanıt olmadan SSD'de sorun var demeniz çok saçma varsa bir bildiğiniz yapmam gereken bir test onu söyleyin ona göre konuşalım böyle yardımcı olmuyorsunuz.

Yorumumdan sonra cevap bu değil de test için önerebileceğiniz veya başka yöntemler var mı olmalıydı bence. Ya yazdıklarımı okumuyorsunuz ya da bana gareziniz var anlamadım
oyunların yüklenmesi harddiskle alakalı
diyorum bana hiçbir test veya kanıt olmadan SSD'de sorun var bu şekilde yardımcı olmadığımı söylüyorsunuz daha nasıl açık adres verebilirim sorunla ilgili gerçekten anlamış değilim. Neyse uzatmayacağım siliyorum tüm yorumlarımı geçmiş olsun umarım sorununuz hallolur.

Merhaba, Windows güncel mi? Bios güncel mi? Oyunlar orjinal mi? Biosu sıfırladıktan sonra Load Default Settings yaptınız mı? Geç yüklenmenin nedeni Ssd veya işlemciden olabilir. Ssd iyiymiş ama ondan da olma ihtimali var yani. Aynı modelin bazı serilerindeki hatalar için firmware güncellemesi gelebiliyor. Onu da bi kontrol edin bence. Bios pilini sökerken Cpu soğutucu blok gevşemiş olabilir. Bu da ısınma ve frekans düşüklüğü yaratabilir. Görev yöneticisinde Cpu kısmı açıkken ordan baktınız mı frekansına? Çok ısınmadığı sürece işlemci çoğu zaman hemen her işlemde frekans tavan yapıyor.

Hocam arkadaşlar size yardımcı olmaya çalışmış siz yok ondan yok bundan diyerek karşı çıkmışsınız, birde ters cevap vermişsiniz gereksiz olmuş.
Madem konu hakkında bilginiz var öyle olduğuna eminsiniz, gönderin garantiye bütün parçaları.

İşlemci turbo frekansta ancak o değere çıkar.
Game booster zarar veriyorsa kapatın, bu tarz uygulamalar bence her zaman gereksiz.
Destiny 2 konusunda durum sadece bu oyunda oluyorsa, oyunun kendisinde problem olabilir(örneğin güncelleme gelmesi gibi) veya arkadaşların bahsettiği gibi diskiniz zarar görmüşte olabilir, yüksek sıcaklığa çıkmış olabilir ssd sıcaklığına da bakın.
İşlemci sıcaklığı ise 80'in üzerine çıkmadığı sürece sistem kendini kapatmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı