Ryzen 5 3600 92 dereceye çıkıyor

karakutu132

Centipat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600'de oyun oynarken 92 dereceyi gordum. Bu normal mi? Diger 3600 kulanan arkadaşlar cevap verir mi? Anakarta zarar vermez mi? Normalde de 53 derece.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sence normal mi :D Tabiki de normal değil. BIOS'dan CPB kapat, eğer boost hızında çalışsın istiyorsan elle 4.2GHz ver voltajı da 1.4 ver yavaş yavaş en stabil hale gelene kadar düşür. Her düşürdüğünde 10-15dk Prime95 Small FTTs testi yap. Mavi ekran yiyene kadar işlemi devam ettir. Eğer bunlarla hiç uğraşmak istemem dersen sadece CPB kapatman yeterli olucaktır ama işlemci 3.6GHz'de çalışır. Ek olarak kasanın kötü bir hava akışına sahip olması, macunu düzgün sürmemiş olma ihtimalin, stok fan vs. de sıcaklığı doğrudan etkileyen faktörler. İyi forumlar.

Kaliteli bir termal macunla 80 e kadar düşebilir bir de kasa içinde hava akımı iyi olmalı. Ekstrem özellikleri falan kapatmak geçici bir çözüm.

Ryzen 5 3600'de oyun oynarken 92 dereceyi gordum. Bu normal mi? Diger 3600 kulanan arkadaşlar cevap verir mi? Anakarta zarar vermez mi? Normalde de 53 derece.
Normal değil, stok fanla kullanan arkadaşım boşta 40, oyunlarda maksimum 65 görüyor. Macun yenileyin düzelir

Normal değerde değil. Problemin kaynağı için son işlemlerden geriye gidiniz. (Yazılımsal) veya fiziksel bir problem mevcut olabilir. (Macun, kasa sıcaklığı fanlar, vs)

Core Performance Boost u kapatırsan bi 30-40 derece düştüğünü göreceksin zaten. Herhangi bir voltaj düşürme ayarı yapmana gerek yok. Değer normal bu arada. Bende daha önce bu işlemciyi kullanmıştım. Kış aylarında düşün 95 dereceleri görüyordum. Sıvı soğutmaya gerek yok bence. Yine tam performansta kullanmak istiyorsan, ( çoklu işlemi sınırlıyor çünkü ) sıvı soğutma almanda fayda var. Ama bence gereksiz. Fazlasıyla güçlü işlemci.

Aynı işlemciye sahibim Arctic Esports 34 Duo aldım artık 65 i geçmiyor harika bir soğutucu tam performans kullanmak istiyorsan kaliteli bir sıvı veya hava soğutma alman gerek. Ya da arkadaşların da dediği gibi Core Performance Boost ayarını biostan kapatırsan işlemci 3.6 ghz e sabitlenecektir bu da sıcaklığı düşürür.

Aynı işlemciye sahibim Arctic Esports 34 Duo aldım artık 65 i geçmiyor harika bir soğutucu tam performans kullanmak istiyorsan kaliteli bir sıvı veya hava soğutma alman gerek. Ya da arkadaşların da dediği gibi Core Performance Boost ayarını biostan kapatırsan işlemci 3.6 ghz e sabitlenecektir bu da sıcaklığı düşürür.
Ben 200 liralık T6 Ultra ile kullanıyorum benim de 65'i geçmiyor :D

Yeni konular

Geri
Yukarı