Ryzen 5 3600 aşırı ısınıyor

Yok değil. Konu sahibinin yazdıklarını okursanız bugün CPB'yi açmadan önce normal sıcaklık değerleri aldığını görebilirsiniz. Belli ki bir şeyler ters gitmiş.
Bu yüzden BIOS'u default ayarlara getirmek gibi bir öneri gelmiş ki yaptıklarından emin değilse ilk olarak onu yapmalı. Daha sonra yine olmaz ise undervolt en iyi çözüm şuan(CPB kapalı olduğunu düşünerek).
arada neyi yanlış yapmış olabilirim düşünmeden edemiyorum.

Sevgili dostlar, yardım mesajlarınız için çok teşekkürler, yine Technopat YT kanalında Recep Baltaş'ın undervolt videosunu izlemiştim, son seçenek undervolt yapacağım ancak CPB'yi sadece aç-kapat yapmama rağmen bütün ayarların baştan sona nasıl bu kadar altüst olduğunu anlayamadım. 465x'e geçince hava sirkülasyonu sorununu büyük ölçüde çözdüğümü düşünmüştüm hatta cpb kapalı, eski konfigürasyondayken sıcaklık değerlerim yük altında bile o kadar normaldi ki herhalde cpb'yi de kaldırır dedim ancak büyük hataymış pişman oldum, kapatmak da fayda getirmedi şu anda hala pc yanıyor. Yine ayarlarla veya Undervolt ile çözemezsem Noctua NH-D15 almayı düşünüyorum umarım o sorunu çözer ama OC'ci değilim o sebeple düzgün çalışan bir PC'ye sadece ayarlarını bozdum diye 900-1000 TL arası masraf yapıyor olacağım. O sebeple en işime gelen çözüm sadece ayarlardan düzeltmek. Undervolt deneyip sonucu buraya yazarım, yazan herkese ilgi ve alakası için teşekkür ederim.
Yok değil. Konu sahibinin yazdıklarını okursanız bugün CPB'yi açmadan önce normal sıcaklık değerleri aldığını görebilirsiniz. Belli ki bir şeyler ters gitmiş.
Aynen öyle dostum, CPB öncesi yeni kasanın hava akışıyla yük altında bile her şey son derece yolundaydı, CPB'yi açmamla birlikte herşey başaşağı gitti, kapamam da fayda getirmedi. Yoksa PC'nin airflowu ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum, kasaya geldiği gibi exhaust fanı bile kendim alıp taktım şu anda 4 fanlı çalışıyor.
---------------------------------------------------
Güncelleme: Undervolt denemeden önce BIOS'u sıfırlayarak yine CPB kapattım, sadece Ramleri 3200'e geri getirmem gerekti onun haricinde umarım bir özellik kaybetmemişimdir, şimdi sıcaklıklar stabil görünüyor değerli fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı