Ryzen 5 3600 Boşta 60 Derece

Söktüğün fanın kablolu, ızgaralı tarafı yukarıya bakacak unutma.

Ek olarak üstteki fanı işlemci hizasına gelecek şekilde monte et, yani arkaya doğru.
Bu arada sistemin kurulumunu sen mi yaptın? Birisi BIOS'a müdahale etti mi?
Vatan'da toplattırdım ayrıca hocam dediğinizi yaptım ama olmadı
İşlemci voltaj değerleriniz çok yüksek.
Gerçekten mi ne yapmam gerek lütfen adım adım anlatın çok korkuyorum daha pc de yeni

Voltaj yüksek overclocksuz ise voltajı 0.005 er azaltınız yani kısaca undervolting işlemi yavaş yavaş en düsük stabil haldeki halini kullanınız. Zira o sicaklığı düşürecektir

20190730_184801.jpg

PC'nin elektriğini tamamen kes. Arkadaki güç kablosunu da çıkart. Sonra kasa kapağını aç ve anakart üzerindeki bu pili çıkart. Yarım dakika bekle ve pili taktıktan sonra sistemi yeniden aç. Açılışta BIOS gelince olduğu gibi kaydeder, sistemi başlatırsın. Ayar kurcalama.

Korkacak bir şey yok.

Bu arada fanı ne çabuk değiştirdin? Eksiksiz yap ki sonuca ulaşabilelim.

Eki Görüntüle 422121

PC'nin elektriğini tamamen kes. Arkadaki güç kablosunu da çıkart. Sonra kasa kapağını aç ve anakart üzerindeki bu pili çıkart. Yarım dakika bekle ve pili taktıktan sonra sistemi yeniden aç. Açılışta BIOS gelince olduğu gibi kaydeder, sistemi başlatırsın. Ayar kurcalama.

Korkacak bir şey yok.
Hocam ben bilgisayardan az çok anlarım ama bunu yapacak yürek pek yok bende:) vatana götüreceğim şimdi

Hocam ben bilgisayardan az çok anlarım ama bunu yapacak yürek pek yok bende:) vatana götüreceğim şimdi

Bunda korkacak bir şey yok. Telefon bataryasını çıkarıp takmak gibi. Pili yandaki metaller yardımıyla yuvasından çıkart ve yarım dakika bekledikten sonra tak, sistemi çalıştır. Elektriği tamamen kesersen hiçbir sorun olmaz.

Voltajı kademeli olarak 1.3250V'a kadar çekip 20 dakika stres testi yap.

Bende 1.3875V veriyordu, en düşük ve stabil değeri 1.2875V olarak tespit ettim stok fanla 1 GHz OCye rağmen 82 dereceyi geçmiyor.

r5 3600x aldım arkadaş gibi yuzde1 lik kullanımda bile aşırı sıcak şuan fanı olarak yuzde 60 uzrrine ceketim boşta sureli 40 50 arası degişiyor pc Res attım mı kasa işiklar yanıyor ama goruntu yok anakart msı b450 a pro bios ekranı beta oldu guncellemeyle guç tuşuna basılı tutup kapatıyorum bekliyorum biraz oyle acıkıyor format attım macunu yeni sürdüm ama ısı sorununa cozum bulamadım r3 2200g vardı boşta 35 derece iniyordu bu r5 işlemci yanıcak diye oyna giremiyorum bu arada ilk alıp actıgımda 4. 2 ghz calışma ya başladı ve sıcaklık 60 75 arasıydı boşta

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı