Ryzen 5 3600 boşta 72 derece

Saesong

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bugün işlemcim için boşta 72 dereceye kadar çıktığını gördüm. Battlefield 5 gibi oyunlarda 88-96 derece arasında çalışıyor. İşlemcim kaç voltajda çalışıyor bilmiyorum. Atacağım resimde bir sürü voltaj değeri var.

Ekran Alıntısı999.PNG

Şunu da belirtmek isterim, işlemci tepe performans moduna alınca boşta 72 dereceleri görüyor. Dengeli ya da sessiz moda alınca 45-60 arası değişken derecelerde çalışıyor. Ama oyun için hiçbir mod fark etmeksizin sıcaklığı 90 derece civarında oluyor.

Ekran Alıntısı99.PNG

Boşta yüksek performans modunda 72 derece norma mi? Oyunlarda 96 dereceye kadar çıkması bir zarar verir mi? İşlemcim kaç voltajda çalışıyor? Stok fan ile kullanıyorum. Sıvı soğutmaya geçmeyi düşünüyorum ama birçok markada farklı yazılan yorumlar kafamı karıştırıyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
Son olarak CFM değeri iyi olan 12cm 3 adet kasa fanı alacağım. Tavsiye edeceğiniz ürün/marka var mıdır?

Son düzenleme:
Değerler normal değil, soğutucu tam oturmamış olabilir, termal macun kurumuş olabilir veya yanlış sürülmüş olabilir. Yazılımsal ayar olarak bios sıfırlayabilirsiniz.

İşlemcinizin maksimum dayanabileceği sıcaklık değeri 95 derece bu değeri geçirmemeye çalışın. 3600 serisinde stok fanlar yetersiz kalabiliyor. R7 3700X'te Auto seçenğinde voltaj değeri 1.270 ile 1.400 bende voltajdan kaynaklandığını pek düşünmüyorum, stok fan düzgün takılı değil mi?

Hiç normal değil. Soğutma montajını düzgün yaptığınıza ve termal macunun yeterli olduğuna eminseniz kesinlikle işlemcide sıkıntı vardır. Kasa yüzünden işlemcinin daha sıcak olması bir noktaya kadar olabilir ama boşta 72 derece imkansız, oyunlarda tam yüke binmez ve 90 derece üstüne çıkması büyük sıkıntı. Bence işlemciyi yeni aldıysanız değişime gönderin, vakit geçtiyse bile garantiye gönderip değişim sağlayabilirsiniz. Bazı Ryzen 5 3600 işlemciler sanırım fabrikasyon olarak sıkıntılı, çünkü bu şekilde çok duydum. Ben yeni aldığım sırada işlemciyi stok fanla kullandım ve 35-45 derece arasındaydı boşta. Yükte 85, fazla sürerse 90-95 dereceyi görüyordu. Sıvı soğutmaya geçince boşta yine aynı derece ama yükte 80 dereceyi asla geçmedi.

Termal macun durumu nasıl baktınız mı ?
İşlemciyi alalı 2 hafta oldu. Kendi terma macunu bukadar kısa sürede bitemez diye düşünüyorum.
Değerler normal değil, soğutucu tam oturmamış olabilir, termal macun kurumuş olabilir veya yanlış sürülmüş olabilir. Yazılımsal ayar olarak bios sıfırlayabilirsiniz.
İşlemcinizin maksimum dayanabileceği sıcaklık değeri 95 derece bu değeri geçirmemeye çalışın. 3600 serisinde stok fanlar yetersiz kalabiliyor. R7 3700X'te Auto seçenğinde voltaj değeri 1.270 ile 1.400 bende voltajdan kaynaklandığını pek düşünmüyorum, stok fan düzgün takılı değil mi?

Vatan Bilgisayar teknik ekibi montajı yaptı. Stock fan'a bakınca kozmetik açıdan yada fiziksel açıdan bir sorun olduğunu görmüyorum. İşlemciyi ortalamış bir şekilde 2000 Rpm'e kadar çalışıyor. Ama haklılık payınız olabilir. Buna en yakın zamanda bakacağım.

Hiç normal değil. Soğutma montajını düzgün yaptığınıza ve termal macunun yeterli olduğuna eminseniz kesinlikle işlemcide sıkıntı vardır. Kasa yüzünden işlemcinin daha sıcak olması bir noktaya kadar olabilir ama boşta 72 derece imkansız, oyunlarda tam yüke binmez ve 90 derece üstüne çıkması büyük sıkıntı. Bence işlemciyi yeni aldıysanız değişime gönderin, vakit geçtiyse bile garantiye gönderip değişim sağlayabilirsiniz.

Hocam anakartınızda UEFI+legacy ayarlarını biliyor musunuz? Konu ile alakasız ancak imzanınzda gördüm. Bir sorun yaşıyorumda :)

Yeni konular

Geri
Yukarı