Ryzen 5 3600 clock sabitleme

kranosspare

Kilopat
Arkadaşlar merhaba Ryzen 5 3600 işlemcisini kullanıyorum stock soğutucusuyla birlikte. Fakat sıcaklık sorunum var. Şöyle boşta iken işlemci 55 derece civarında geziniyor. Önce 49 olup tekrar 55, 56 diye çıkıyor. Birkaç arkadaşa bahsetmiştim, konu açma önerisinde bulunuldu.

Anakart: ASUS TUF B450-PRO GAMING.
HW monitör programıyla aldığım değerler şu şekilde;

voltaj.PNG

İstediğim hızı 4.2'ye sabitlemek fakat belirli testler yapmam gerektiği söyleniyor. Açıkçası işlemciye zarar vermekten de korkuyorum. Pek anlamadığım işler olduğu için aynı işlemciyi kullanan arkadaşlar yaptıkları aşamaları yazarlarsa sevinirim. Teşekkürler.

@Kelebek_1034 @BerkayZ87

Son düzenleme:
Sizin silikon biraz kötü çıktı. 4.0 ile 1.3 deneyebilirsiniz ama voltaj yüksek diye yine ısınır. Önce bir deneyin. Sonra gerekirse tekrardan CPB açıp yolunuza devam edersiniz.

Görev yöneticisinden baktığım zaman 3.95 hızlarına 1.068,1.250,1430 diye voltlarla çıkıyor. 1.3 fazla değil mi acaba?
O değerlerde çalışabilir fakat yaptığınız test size nasıl stabil olarak kullanabileceğinizi gösteriyor. Bahsettiğiniz değerleri de deneyebilirsiniz. Bu işler deneme yanılma ile olur. Bir şey olur diye korkuyorsanız hiç girmeyin bu toplara çünkü epey denemeniz gerekecek. Bilgisayar kendini resetleyecek gibi gibi şeyler. O kadar insan yapıyor, çoğunluk sorun yaşamıyor. Ancak riskli bir işlemdir. Sizin kararınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı