Ryzen 5 3600 clock sabitleme

kranosspare

Kilopat
Arkadaşlar merhaba Ryzen 5 3600 işlemcisini kullanıyorum stock soğutucusuyla birlikte. Fakat sıcaklık sorunum var. Şöyle boşta iken işlemci 55 derece civarında geziniyor. Önce 49 olup tekrar 55, 56 diye çıkıyor. Birkaç arkadaşa bahsetmiştim, konu açma önerisinde bulunuldu.

Anakart: ASUS TUF B450-PRO GAMING.
HW monitör programıyla aldığım değerler şu şekilde;

voltaj.PNG

İstediğim hızı 4.2'ye sabitlemek fakat belirli testler yapmam gerektiği söyleniyor. Açıkçası işlemciye zarar vermekten de korkuyorum. Pek anlamadığım işler olduğu için aynı işlemciyi kullanan arkadaşlar yaptıkları aşamaları yazarlarsa sevinirim. Teşekkürler.

@Kelebek_1034 @BerkayZ87

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba Ryzen 5 3600 işlemcisini kullanıyorum stock soğutucusuyla birlikte. Fakat sıcaklık sorunum var. Şöyle boşta iken işlemci 55 derece civarında geziniyor. Önce 49 olup tekrar 55, 56 diye çıkıyor. Birkaç arkadaşa bahsetmiştim, konu açma önerisinde bulunuldu.

Eki Görüntüle 782812

İstediğim hızı 4.2'ye sabitlemek fakat belirli testler yapmam gerektiği söyleniyor. Açıkçası işlemciye zarar vermekten de korkuyorum. Pek anlamadığım işler olduğu için aynı işlemciyi kullanan arkadaşlar yaptıkları aşamaları yazarlarsa sevinirim. Teşekkürler.

AMD bu serisinde anlık voltaj yukselmeleri oluyor ve bu durumda isi degerlerine yansıyor.
Cok sorun edilmemesi gerek aynisini ben de yaşadım. Normal bir durum. Ama boşta 40 dereceyi gecmemeli arada 45 48 gibi degerlerine cikip inebilir.
Yuk altinda kac derece?

Stock soğutucu ile zapt edilecek bir işlemci değil kule tipi 2x120mm fan ile kullanıyorum 3600'ü 4.1 GHz 1.275 voltaj ile boşta 30 derece oyunlarda 55 60 arası stres testinde 80'e geliyor stock soğutucu bile bu değerler 20 derece daha fazlaydı.

Eki Görüntüle 782812

@Kelebek_1034 @BerkayZ87

BIOS üzerinde F9 tuşuyla arama yapın. "Core Performance Boost" aratın. Onu "disabled" yapın. Sonra F7 ile "Advanced" bölümüne gelip "Ai Tweaker" kısmını açın. "CPU Core Ratio" değerini 42 yapın. "VDDCR CPU Voltage" için "Manual" seçin ve değerini 1.2 yapın. Duruma göre değerlerde değişim yapacağız ancak şimdilik bunları bir deneyelim.

Ayrıca arkadaşların attığı video fikir olabilir, izleyin onu da.

BIOS üzerinde F9 tuşuyla arama yapın. "Core performance Boost" aratın. Onu "disabled" yapın. Sonra F7 ile "Advanced" bölümüne gelip "AI tweaker" kısmını açın. "CPU Core ratio" değerini 42 yapın. "Vddcr CPU voltage" için "manual" seçin ve değerini 1.2 yapın. Duruma göre değerlerde değişim yapacağız ancak şimdilik bunları bir deneyelim.

Ayrıca arkadaşların attığı video fikir olabilir, izleyin onu da.

Video'daki arkadaşı izledim ve şimdi sizin dediklerinizi yapacağım. Fakat işlemciye zarar vermeyiz değil mi hocam bu yöntemle? Video'daki arkadaş Ryzen Master programını kullanıyor. Fakat araştırdıklarım ile bu program ile işlemciye zarar verenler olmuş. Acaba farklı bir öneriniz var mı?

Video'daki arkadaşı izledim ve şimdi sizin dediklerinizi yapacağım. Fakat işlemciye zarar vermeyiz değil mi hocam bu yöntemle? Video'daki arkadaş Ryzen Master programını kullanıyor. Fakat araştırdıklarım ile bu program ile işlemciye zarar verenler olmuş. Acaba farklı bir öneriniz var mı?
Ben kullanmıyorum açıkçası. Testlerimi Prime95 ile yapıyorum. O programla da bir sorun yaşamazsınız, vaktinde kullandım ancak unuttum şimdi nasıl olduğunu. Dolayısıyla yardımcı olamam, güzel inceleyin.

Ryzen Master ile yapmanın sağlıklı olmadığını, BIOS ayarlarını bozduğunu söylüyorlardı. Yapmak istiyorsan BIOS üzerinden yap OC işlemini.

Clock Tuner for Ryzen indirip Diagnostic testi yap ve resim paylaş.

Ryzen Master üzerinden test ederek yapıyorsun voltajın yetip yetmediğini anlıyorsun yani direk BIOS'dan ayarlaman daha zararlı sistemin voltajı yetmezse açılmayabilir forumda başka biri direk BIOS'dan ayarlamış ve sistemini açamamış Ryzen Master'dan deneyip en yüksek puan aldığın voltaj değerini son olarak BIOS sa kaydetmen çok daha iyi olacaktır şahsen ben öyle yaptım ve kaç aydır sıkıntısız kullanıyorum. Ayrıca Ryzen Master üzerinden denerken sistemin kapanabilir bunun nedeni de voltajın yetmemesi mesela benim 1.1'de kapandı voltaj az geldi böyle bir şey yaşarsan korkmana gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı