Ryzen 5 3600 çok düşük voltaj vermek zararlı mı?

Hayır bozulmamıştır da AIDA64'den geçmesi her şeyin normal olduğu anlamına gelmez. Prime95 Small FFT testini yap bir bakayım, voltaj o seviyedeyken PC 5 saniye sonra mı yoksa 10 saniye sonra mavi ekran veriyor?
Bu voltaj ayarlarını biostan voltaj kismini bide çarpan sayısını değiştirerek yapiyoruz sadece değil mi ? Baska yerden başka seyler ile degil yani ?

Nereden anlayabiliyoruz ki ben BIOS'tan 4.2 yaptım 1.2'de voltaj verdim diyelim bu PC açılıyor AIDA64'ten geçiyor ama oyunlarda aynı FPS veriyor bir şeyler mi bozuldu sizce sistem üstünde.
Oyunu ekran kartı oynatır yaza yaza klavyem eskidi ama insanlar hala anlamadı.

Bir kez daha yazayım: Oyunda önemli olan işlemci değil ekran kartıdır, oyunu ekran kartı çizer, oynatır. Ekran kartına overclock yap anında görürsün artışı.

Oyunu ekran kartı oynatır yaza yaza klavyem eskidi ama insanlar hala anlamadı.

Bir kez daha yazayım: Oyunda önemli olan işlemci değil ekran kartıdır, oyunu ekran kartı çizer, oynatır. Ekran kartına overclock yap anında görürsün artışı.
Kusura bakma kardeşim pek bilgim yok öğrenmeye çalışıyorum. Ama insanlar forumlar da 1.325 v verip 4.2 stabil diyorlar ben 1.250de 4.2 yapiyorum aciliyor , o stabil deme kriteri neye göre oluyor mesela aida64 te 20 dk kapanmiyor ama hata olup olmadığını nerden anlayabilirim ? Öğrenmek istiyorum

Kusura bakma kardeşim pek bilgim yok öğrenmeye çalışıyorum. Ama insanlar forumlar da 1.325 v verip 4.2 stabil diyorlar ben 1.250de 4.2 yapiyorum aciliyor , o stabil deme kriteri neye göre oluyor mesela aida64 te 20 dk kapanmiyor ama hata olup olmadığını nerden anlayabilirim ? Öğrenmek istiyorum
OCCT ve Prime95 testi yapmanı söylemiştim.

Prime95'den Small FFTs testi çak, sorun olmazsa stabildir.

Gereken voltaj işlemciden işlemciye değişir. Senin işlemcideki silikon sağlam çıkmış demek ki. Anakart da etkili olabiliyor ayrıca.

OCCT ve Prime95 testi yapmanı söylemiştim.
bunları kaldırıyor , demekki çalışıyor anlamına mı geliyor hiçbir problem olmadan ? peki neden diğer tüm arkadaşlar 1.375 gibi voltajlar yazıyorlar ? bu voltajda benim boşta işlemcim 60 derece oluyor.
Prime95'den Small FFTs testi çak, sorun olmazsa stabildir.

Gereken voltaj işlemciden işlemciye değişir. Senin işlemcideki silikon sağlam çıkmış demek ki. Anakart da etkili olabiliyor ayrıca.
prime95 nasıl kullanırım denemedim hiç , anakartım b450m pro m2 max neredeyse giriş seviyesi değil mi ? bu nasıl olur çok düşük voltaj veriyorum halbuki diğer insanlara göre sizce de öyle değil mi ?

İşlemci içindeki silikonun kalitesi önemli. Ya diğer insanlar OC'den anlamıyor ya da sen hayatındaki tüm şansı işlemci alırken kullandın.

Prime95'i aç, sana soracak zaten ne yapalım diye. Small FFTs testini seç, 10-15 dakika dursun öyle. Ama işlemci kullanımına da bak. Eğer çekirdekler kapanırsa sorun var demektir.

İşlemci içindeki silikonun kalitesi önemli. Ya diğer insanlar OC'den anlamıyor ya da sen hayatındaki tüm şansı işlemci alırken kullandın.

Prime95'i aç, sana soracak zaten ne yapalım diye. Small FFTs testini seç, 10-15 dakika dursun öyle. Ama işlemci kullanımına da bak. Eğer çekirdekler kapanırsa sorun var demektir.
çekirdekleri nereden kontrol edeceğim ? programın içinde gösteriyor mu yoksa ayrı bir programdan mı kontrol edeceğim ? eğer gerçekten verdiğim bu bios üzerinden yaptığım 2 ayar ile 4.2 ghz de çalıştığını bu 2 program ile test edip kapanmıyor ve sorun olmadığında her şey doğru ise artık ben 4.2 ghz hızında çalışan bir işlemciye m i sahip oluyorum ? peki ya dediğiniz gibi fps aynı kalıyor ise ekran kartı ile mi alakalıdır diyorsunuz ? çünkü 3.6 ile 4.2 arasında neredeyse fps farkı olmuyordu.
ayrıca yardımınız ve sabrınız için çok teşekkür ederim

HWMonitor programıyla tek tek hangi çekirdek % kaç kullanılıyor bakabilirsin.

OCCT'yi yapmana gerek yok. Prime95 yapabileceğin en ağır testtir. 20 dakikada tüm çekirdekler sağlam kalırsa evet, artık 4.2 GHz işlemcin olur. İyi bir soğutucuyla 4.3-4.4 GHz'i bile zorlayabilirsin ama fark ettiğin gibi FPS artmaz. Oyunu oynatan ekran kartıdır çünkü. Zaten oyunda dikkat edersen işlemcin %100 kullanılmaz, tüm gücünü kullanmaz. Ekran kartını besleyecek kadar güçlü olması yeter.

Geri
Yukarı