Ryzen 5 3600 voltaj değeri kaç olmalı?

Merhaba Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. OC veya herhangi bir ayar yapmadım geldiği gibi otomatikte kullanıyorum. Çoğu yerde okuduğuma göre kendisi gereksiz yüksek voltaj veriyormuş ve bu ısınmasına neden oluyormuş. GHz değerlerini düşürmeden performans kaybı olmadan bunun voltajını kaça çekersem işlemci rahatlar yani kaç olmalı şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. OC veya herhangi bir ayar yapmadım geldiği gibi otomatikte kullanıyorum. Çoğu yerde okuduğuma göre kendisi gereksiz yüksek voltaj veriyormuş ve bu ısınmasına neden oluyormuş. GHz değerlerini düşürmeden performans kaybı olmadan bunun voltajını kaça çekersem işlemci rahatlar yani kaç olmalı şimdiden teşekkür ederim.

CPB kapat. Sıcaklık düzelir. Yüksek voltaj çekmesinin nedeni CPB. CPB gereken yerlerde işlemcinin Turbo frekansa çıkmasını sağlar. BIOS'tan kapatabilirsin.

Ben 4.2 GHz'de 1.1v kullanıyorum denenebilir ama tehlikeli 1.1v 3.6 GHz bile çalışmadı arkadaşımda. Şu an kaç v?

Ben 1.26V'da 4.2 GHZ'de stabil kullanabiliyorum. İşlemcinin silikon kalitesine göre değişir Voltaj değeri. Deneyerek bulmalısın. 1.40V sonrası da tehlikeli ve işlemcinin ömrünü kısaltır, tavsiye etmem.

İşlemciden işlemciye değişir (model olarak değil, her işlemci farklı demek istiyorum). AMD'nin kendi önerdiği ayarlar şöyle:

• Güç planının AMD Ryzen Balanced olması ve en düşük işlemci durumu %99 iken en yüksek işlemci durumunun %100 olması.
  • CPPC, CPPC preferred cores, Cool&Quiet ve Global C State ayarlarından mevcut olanların açık (enabled) olması.
  • Aynı anda birden fazla ölçüm programı kullanılmaması ve mümkün olduğunca Ryzen Master'ın kullanılması, CPU-Z ve bağlantılı uygulamalar (HWMonitor vb.) da sorunsuz çalışıyor denilene göre.
Kaynak: reddit.com/r/Amd

Eğer voltajı manuel olarak ayarlamak istiyorsanız deneme yanılma ile yapmanız gerekiyor. Dediğim gibi işlemciden işlemciye değişiyor, hatta işlemcinin içerisindeki çekirdekler arasında bile fark var.

R5 3600 + T6 ultra kullanıyorum. Voltaj, 1.125 de

CPB kapat. Sıcaklık düzelir. Yüksek voltaj çekmesinin nedeni CPB. CPB gereken yerlerde işlemcinin Turbo frekansa çıkmasını sağlar. BIOS'tan kapatabilirsin.

Kapalı olarak kullanıyorum zaten işlemci soğutucumda var Max 68 derece görüyorum amacım işlemci boşuna yorulmasın fazla voltaj çekip.
MSI B450M Mortar anakartım var BIOS'dan nereye giripte voltajını değiştirmem gerekiyor.

Kapalı olarak kullanıyorum zaten işlemci soğutucumda var Max 68 derece görüyorum amacım işlemci boşuna yorulmasın fazla voltaj çekip.
MSI B450M Mortar anakartım var BIOS'dan nereye giripte voltajını değiştirmem gerekiyor.

OC işlerinden ben de anlamam voltaj kısmı var oradan kısabilirsin ama kısınca ne yapman lazım onu bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı